moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE

Rada Europejska zdecydowała jednogłośnie, że w ciągu kilku kolejnych lat Ukraina otrzyma łącznie 50 mld euro wsparcia z unijnego budżetu. „Dobry czwartek” – skomentował decyzję premier Donald Tusk, który uczestniczył w obradach. Przywódcom Europy podziękował prezydent Wołodymyr Zełenski.

Szczyt Rady Europejskiej odbył się w czwartek w Brukseli. Tematem, na którym skupili się przywódcy państw członkowskich, było zwiększenie budżetu UE na lata 2021–2027 o 64,6 mld euro, z czego 50 mld miałoby w kolejnych latach zostać przekazane Ukrainie. „Wszystkich 27 przywódców zgodziło się na dodatkowy 50-miliardowy pakiet wsparcia dla Ukrainy w ramach budżetu UE. To zapewnia stałe i długoterminowe finansowanie dla Ukrainy” – poinformował Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, w mediach społecznościowych. „Unia Europejska przejmuje odpowiedzialność za wsparcie dla Ukrainy. Wiemy, o co toczy się gra” – zaznaczył.

Za unijne wsparcie podziękował partnerom Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. – Jesteśmy wdzięczni Charlesowi Michelowi i przywódcom państw UE za utworzenie instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy o wartości 50 mld euro. Bardzo ważne jest to, że decyzję podjęło wszystkich 27 przywódców, co po raz kolejny świadczy o silnej jedności UE – podkreślił. – Kontynuacja wsparcia finansowego UE dla Ukrainy wzmocni długoterminową stabilność gospodarczą i finansową, która jest nie mniej ważna niż pomoc wojskowa i presja sankcji na Rosję – wyjaśnił Zełenski.

Decyzję Rady Europejskiej krótko skomentował także premier Donald Tusk,. „Dobry czwartek. Wiktora Orbána dało się „przekonać” – napisał w mediach społecznościowych. Tym samym nawiązał do sytuacji z grudnia ubiegłego roku. Już wówczas Rada Europejska dyskutowała o zwiększeniu budżetu UE, ale decyzję zawetował właśnie premier Węgier. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się jeszcze przed dzisiejszym posiedzeniem, szef polskiego rządu ocenił, że takie stanowisko Budapesztu „jest zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa”. – Musimy podchodzić do tego bardziej optymistycznie, jeżeli chodzi o potęgę naszych argumentów. Tu nie ma planu B. Do Viktora Orbána należy decyzja, czy Węgry są częścią naszej społeczności, czy nie. I to jest sytuacja zupełnie jednoznaczna – powiedział. Zaznaczył także, że „kwestia ukraińska” jest kwestią egzystencjalną, nie tylko dla Polski, lecz także dla nas wszystkich”.

Pozostałe środki z uchwalonego dziś budżetu zostaną przeznaczone m.in. na zarządzanie migracją i granicami (2 mld euro), Europejski Fundusz Obronny w ramach nowej platformy STEP (1,5 mld), rezerwę na rzecz solidarności i pomocy nadzwyczajnej (1,5 mld euro), na politykę sąsiedztwa (7,6 mld).

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ANATOLII STEPANOV/AFP/East News

dodaj komentarz

komentarze


Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Terytorialsi na wirtualnych polach walki
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Plan na WAM
Drony w szkołach
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Kapral Bartnik mistrzem świata
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Warto być wGotowości
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
„Horyzont” przeciw dywersji
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Wojskowy bus do szczęścia
Ogień z Leopardów na Łotwie
Dostawa Homarów-K
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Razem na ratunek
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
„Road Runner” w Libanie
Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
Nowe zasady dla kobiet w armii
Gdy ucichnie artyleria
Sukces Polaka w biegu z marines
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
W Zamościu już wiedzą, jak się chronić
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Militarne Schengen
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Elementy Wisły testowane w USA
Dodatkowe zapory
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Is It Already War?
Nieoceniona siła edukacji
Niebo pod osłoną
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
My, jedna armia
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Brytyjczycy na wschodniej straży
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Dzień wart stu lat
Marynarze podjęli wyzwanie
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Merops wdrażany natychmiast
Mundurowi z benefitami
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
„Zamek” pozostał bezpieczny
Wojsko na Horyzoncie
Polski „Wiking” dla Danii
W gotowości, czyli cywile na poligony
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Pilica w linii
Dywersja na kolei. Są dowody
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Studenci ewakuowali szpital

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO