moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wspólne ćwiczenia taktyczne terytorialsów i wojsk operacyjnych

Działania przeciwdywersyjne i przeciwrozpoznawcze - to główny temat wspólnego ćwiczenia taktycznego żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, które odbyło się na terenie kompleksu leśnego w gminie Strzyżewice w powiecie lubelskim.

Sytuacja taktyczna ćwiczenia przewidywała przeniknięcie grup dywersyjnych w stały rejon odpowiedzialności (SRO) 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wspólnym zadaniem żołnierzy 2 LBOT i 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej było prowadzenie działań rozpoznawczo-patrolowych, a następnie wykrycie i przechwycenie grupy dywersantów. Dodatkowym zadaniem terytorialsów było utrzymanie gotowości do zabezpieczenia dróg przemarszu wojsk, zapewnienia im swobody manewru, a także zapewnienia bezpieczeństwa obiektów infrastruktury krytycznej w SRO.

Żołnierze 2 LBOT ćwiczyli działania w doraźnych punktach kontrolnych, prowadzenie patroli pieszych i kołowych oraz działania na posterunkach obserwacyjnych. W ramach zadań przeciwdywersyjnych doskonalili również działania pościgowe oraz dozorowanie terenu z wykorzystaniem, m.in. przenośnych radarów rozpoznania pola walki PGSR-3i Beagle, będących na wyposażeniu 17 WBZ. W ćwiczeniu wykorzystano również pojazdy opancerzone MRAP oraz Rosomaki.

Głównym celem ćwiczenia było doskonalenie taktyki działań przeciwrozpoznawczych i przeciwdywersyjnych oraz współdziałania z żołnierzami wojsk operacyjnych. Tego typu ćwiczenia są dla terytorialsów również dobrą okazją do podtrzymywania zdolności bojowych do prowadzenia działań obronnych w swoim stałym rejonie odpowiedzialności.

Szkolenie pozwoliło zarówno na podsumowanie posiadanych już doświadczeń, jak i posłużyło do zweryfikowania nowych rozwiązań taktycznych i technicznych służących zapewnieniu bezpieczeństwa w stałym rejonie odpowiedzialności 2 LBOT. W ćwiczeniach wzięło udział blisko 100 żołnierzy 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty, a całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane zgodnie z programem szkolenia zaawansowanego żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Tekst: kpt. Marta Gaborek

red. PZ

autor zdjęć: 2 LBOT

dodaj komentarz

komentarze


Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Wojsko z nowym programem rozwoju
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Dyplomatyczna gra o powstanie
Drony na wagę złota
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Pancerniacy jadą na misję
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Odpalili K9 Thunder
Plan na WAM
W drodze po indeks
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Piątka z czwartego wozu
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Na tronie mistrza bez zmian
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Noc na „pasku”
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Przełomowy czas dla WZL-2
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Rekordowe wsparcie dla ZM „Tarnów”
Koniec bezkarności floty cieni?
Kto zostanie Asem Sportu?
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Misja na rzecz zdrowia
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Góral z ORP „Gryf”
Gladius dla Szczecińskiej Dywizji
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Najdłuższa noc
Snowboardzistka i pływacy na medal
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Wymyśl nazwę dla polskich satelitów wojskowych
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Combat 56 u terytorialsów
Nadbużańscy terytorialsi na patrolu konnym
Niebo pod osłoną
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Przyszłość polskich czołgów K2
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Wojsko ma swojego satelitę!
Nowa ręka dla weterana
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Sojusznicza obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO