moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Koniec misji niemieckich przeciwlotników

To wsparcie było odpowiedzią na wydarzenia z 15 listopada. Wtedy na terytorium Polski eksplodowała rakieta, która nadleciała z ogarniętej wojną Ukrainy. Trzy niemieckie baterie Patriot rozlokowano na Lubelszczyźnie w połowie stycznia w ramach NATO eVA (enhanced Vigilance Activities). Po niespełna roku zakończyły swoją misję.

Jednostki ogniowe Patriot wchodzące w skład Luftwaffe zaczęły pełnić służbę na Zamojszczyźnie w styczniu 2023 roku. Ich zadaniem było wzmocnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej wschodniej granicy NATO. Była to odpowiedź na wydarzenia, które rozegrały się w powiecie hrubieszowskim 15 listopada 2022 roku. Wtedy to w Przewodowie eksplodowała rakieta S-300. Zginęły dwie osoby. Równo rok po tych wydarzeniach misja naziemnej obrony przeciwlotniczej Bundeswehry została oficjalnie zakończona.

Pożegnalny apel odbył się na terenie 18 Pułku Przeciwlotniczego w Zamościu. – Przygotowania do tej misji rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Mieliśmy mało czasu, bo przegrupowanie nastąpiło w ciągu kilku tygodni. Dziś jednak możemy ocenić, że realizacja tej misji przebiegła pomyślnie – powiedział płk Jan-Henrik Suchordt, dowódca niemieckiej grupy zadaniowej ds. obrony przeciwrakietowej.

REKLAMA

Początkowo Niemcy mieli pełnić misję przez sześć miesięcy. Ostatecznie została ona przedłużona do końca roku. – Ta misja była i jest bardzo mocnym sygnałem solidarności w czasie wojny w Ukrainie i wywołanego nią kryzysu w bezpośrednim sąsiedztwie terytorium NATO – zaznaczył gen. Bernd Schütt z grupy zadaniowej ds. obrony powietrznej i przeciwrakietowej Bundeswehry. Oficer podkreślił, że misja stanowiła bardzo wyraźny sygnał dla rosyjskiego agresora, że NATO chce i jest w stanie chronić całe swoje terytorium. – Była też dobrą okazją do poprawy dwustronnej współpracy między naszymi siłami zbrojnymi, a także do wspierania interoperacyjności – zaznaczył gen. Schütt.

O roli tego kontyngentu mówił również dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. – Niemiecki system Patriot był kluczowym ogniwem zintegrowanej obrony powietrznej NATO właśnie tutaj, w okolicach Zamościa – powiedział gen. dyw. Maciej Klisz. – Dziękuję za tę misję nie tylko osobiście, ale także w imieniu całego Dowództwa Operacyjnego i sił zbrojnych. Do zobaczenia wkrótce! – zwrócił się do niemieckich żołnierzy gen. Klisz. Do tych słów odniósł się gen. Bernd Schütt. – Jesteśmy państwem członkowskim, mamy więc świadomość, że NATO, biorąc pod uwagę kryzys i wojnę toczącą się w Ukrainie, opracowuje plany obronne. Jako część tych sił jesteśmy gotowi wypełnić nasze zobowiązania i jeśli będzie taka potrzeba, jasne jest, że wrócimy – zapewnił niemiecki oficer.

Na Zamojszczyźnie rozmieszczone zostały trzy baterie. W sumie to 300 żołnierzy Bundeswehry, którzy – jak podkreślił w liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Zamościa – zostali bardzo pozytywnie przyjęci przez mieszkańców miasta i regionu. – Byliście widoczni w naszym mieście, chętnie korzystaliście z oferty kulturalnej i sportowej, jaką przygotowaliśmy dla mieszkańców i turystów. Mam nadzieję, że wywieziecie z Zamościa same pozytywne wspomnienia – napisał Andrzej Wnuk.

Operacja wycofywania niemieckiego kontyngentu z Polski potrwa do 20 grudnia. – Żołnierze jednostki Patriot w ostatnich dwóch latach wykazali się wytrwałym, pełnym poświęcenia zaangażowaniem – nie tylko w Polsce, Słowacji i na Litwie, lecz także podczas szkolenia ukraińskich żołnierzy w Niemczech. Zakończenie misji w Polsce umożliwi tak potrzebną regenerację sił personelowi oraz konserwację sprzętu. Jest to niezbędne, aby w kolejnych latach żołnierze mogli sumiennie i wytrwale wypełniać nasze zobowiązania w ramach Sojuszu – podkreślił minister obrony Niemiec Boris Pistorius, ogłaszając kilka dni temu, że misja Bundeswehry w Polsce dobiegła końca.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u o planach obrony kraju
 
Laserowa rewolucja
Prosto do szturmu
Porozumienie Sikorski-Stalin
Debiutancka misja Hugina
PKW Orlik gotowy na misję
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Orka po koreańsku
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Kolejne Kraby dla wojska
Co może Hugin
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Wiara bez wiedzy
PKW Orlik już w Estonii
Certyfikacja Eurokorpusu
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Saperzy na wschodzie Polski
Polsko-koreańskie rozmowy
Fiński debiut w Sojuszu
AW101 już w Darłowie
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Zielony talizman Polaków
Misja: obronić Finlandię
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Podchorążowie świętują
Po pierwsze rehabilitacja
PGZ rośnie w siłę
Futsal na zakończenie rywalizacji
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Spoczęli w ojczyźnie
Wszystkie Pilice w wojsku
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Polski dzień strzelania w Rumunii
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Out of the Shadow
Loty M-346 wstrzymane
Realia, a nie teoria
Ekspresowa pomoc
32 krążki pływaków-żołnierzy
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Terytorials na etacie
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Zimowy test dobrowolsów
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Unijna pomoc dla Ukrainy
Sokół czuwa w Tatrach
Kolejne zakupy dla wojska
Uwolnić zakładników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Abramsy jadą na ukraiński front
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO