moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy ewakuowani ze Strefy Gazy są już w kraju

Na lotnisku w Warszawie wylądowały dwa samoloty transportowe C-130 Herkules. Na pokładzie tych maszyn do kraju wróciło 18 Polaków ewakuowanych z rejonu konfliktu. Polacy w weekend przekroczyli granicę w Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem. Stamtąd zostali przetransportowani drogą lotniczą do Polski. Wojsko pozostaje w gotowości do kolejnych ewakuacji w ramach operacji Neon-E.

Samoloty transportowe C-130 Herkules wylądowały na warszawskim lotnisku w poniedziałek tuż przed godziną 15. Na pokładach wojskowych maszyn byli Polacy, którzy dwa dni temu opuścili Strefę Gazy. Żołnierze zapewnili, że operacja przebiegła bardzo bezpiecznie. – Jesteśmy zadowoleni, że kolejnych 18 osób, w tym kobiety i dzieci, zostało ewakuowanych z miejsca konfliktu. Wszyscy mają zapewnioną pomoc medyczną i wsparcie psychologiczne – powiedział podczas konferencji prasowej na Okęciu ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego RSZ. Oficer przypomniał, że siły zbrojne są szkolone do tego typu zadań i mają doświadczenie w ewakuacji ludności. W październiku w ramach operacji Neon, dzięki wsparciu wojska, z Izraela do Polski wróciło ponad 1500 osób.

Tym razem wojskowe maszyny poleciały do Egiptu w nocy z 12 na 13 listopada i lądowały na terenie międzynarodowego portu lotniczego w Al-Arisz. Tam na pokład samolotów transportowych wsiedli Polacy, którzy w weekend przekroczyli granicę w Rafah, pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem.

Ewakuację ludności prowadzili żołnierze z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, a także wojskowy personel medyczny i psychologiczny oraz żołnierze wojsk specjalnych. Wojskowi działają zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zdecydował o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Egipcie do ewakuacji polskich obywateli przebywających w Strefie Gazy. Zgodnie z wydanym postanowieniem żołnierze mają być w gotowości od 10 do 19 listopada 2023 roku. Prezydent zdecydował, że w te działania ma być zaangażowanych do 150 żołnierzy oraz samoloty transportowe.


Film: Dominika Celińska, Magdalena Kowalska-Sendek / ZbrojnaTV

– Wojsko jest przygotowane do kolejnych tego typu zadań i utrzymujemy gotowość. Decyzje o następnych ewakuacjach zapadną po rekomendacjach MSZ i Biura Bezpieczeństwa Narodowego – mówił ppłk Goryszewski.

Ewakuacja Polaków, którzy bezpiecznie opuścili Strefę Gazy była możliwa dzięki współpracy Kancelarii Prezydenta, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, polskiej dyplomacji oraz Wojska Polskiego. W działania te są również zaangażowane polskie ambasady w Tel Awiwie, Ramallah oraz Kairze.

Pierwsze samoloty wojskowe zostały wysłane na pomoc Polakom przebywającym na Bliskim Wschodzie w ubiegłym miesiącu. Do eskalacji konfliktu doszło po tym, jak Hamas zaatakował Izrael, a władze izraelskie zaczęły prowadzić operacje odwetowe. Początkowo Wojsko Polskie przetransportowało do kraju Polaków z Tel Awiwu, teraz żołnierze wspierają rodaków uwięzionych w Strefie Gazy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Bursztynowa Dywizjo, ognia!
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Święto DGRSZ
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Polski wkład w operację „Overlord”
Trening działań połączonych
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Koszykarskie widowisko
Równanie z „Iksem”
Podchorążowie w dżungli
Na straży nieba
Sojusz kontra drony
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Jego ofiara – nasza pamięć
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Najzdrowsi z najtwardszych
Mundur, medale i duma
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Od eksperymentu do elity NATO
Podróż w ciemność
Lotnicze święto w Lesznie
Polska szykuje się do produkcji Panter
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Wsparcie ma znaczenie
Kraków zaprosił weteranów
Czerwieńsze będą…
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Ruszyły największe targi obronne
Innowacje dla bezpieczeństwa
Na granicy stratosfery
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
F-35 Changes Everything
Minister obrony RFN w Polsce
DOL(a) pilota
Stała baza wojsk USA w Polsce
Premier powołał nową wiceminister obrony
Generał z cienia
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Śmierć w sercu Azji
Koło zamachowe gospodarki
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
W centrum uwagi
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Uniforms Are Worn by Real People
Wielka gra na ukraińskim froncie
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Ważne decyzje w Brukseli
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Krok w stronę pokoju
Łączą nas wspólne cele
Zbrodnicza farsa
Bez zmian w emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO