moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Dziękujemy Wam, Polacy”, czyli wyzwolenie Bredy

29 października 1944 roku 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka wyzwoliła holenderską Bredę. Dzięki śmiałemu manewrowi miasto zostało zdobyte bez krwawych walk, co uratowało życie jego mieszkańców i uchroniło od zniszczeń zabytkową zabudowę. Polscy wyzwoliciele byli witani przez Holendrów jak bohaterowie.

Polscy żołnierze na ulicach Bredy wyzwolonej przez 1 Dywizję Pancerna gen. Stanisława Maczka 29 października 1944 r. Fot. IPN

„Breda przeżywa w sposób nie do opisania swe pierwsze chwile wolności. Istny karnawał – ulice zapchane wiwatującymi mieszkańcami, kwiaty i festyny, a wystawy sklepów oblepione napisami w języku polskim: »Dziękujemy Wam, Polacy«” – tak gen. Stanisław Maczek, dowódca 1 Dywizji Pancernej, wspominał momenty po wyzwoleniu przez jego żołnierzy holenderskiego miasta w październiku 1944 roku.

Polscy pancerniacy mieli za sobą długi szlak bojowy. 1 Dywizja Pancerna na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku wylądowała w Normandii, gdzie wzięła udział w ciężkich walkach, m.in. w bitwie pod Falaise. Następnie ruszyła w pościg za wycofującymi się wojskami niemieckimi przez tereny Francji, Belgii i Holandii.

REKLAMA

20 października rozpoczęła się aliancka operacja Pheasant, czyli ofensywa, której celem było opanowanie Brabancji Północnej, leżącej w południowo-zachodniej Holandii oraz linii rzeki Mozy. 27 października gen. Maczek otrzymał rozkaz zajęcia Bredy, stolicy Brabancji, stanowiącej ważny węzeł komunikacyjny. Niemcy uczynili z miasta silny punkt obrony, obsadzając je trzema dywizjami piechoty: 256, 711 i 719.


Mieszkańcy Bredy dziękują żołnierzowi polskiej 1 Dywizji Pancernej za wyzwolenie ich miasta, 30 października 1944 roku. Fot. Wikipedia

Następnego dnia rozpoczęły się walki o Bredę. – Zgromadzone w mieście jednostki niemieckie były przygotowane na szturm od strony zachodniej, od której szła aliancka ofensywa, i tam mieli rozmieszczone stanowiska obronne – opisuje dr Janusz Kowalewski, historyk specjalizujący się w dziejach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Tymczasem gen. Maczek nakazał 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej dowodzonej przez płk. Tadeusza Majewskiego obejście Bredy łukiem od północy, zwrot o niemal 90 stopni i natarcie na wschodnią część miasta. To całkowicie zaskoczyło Niemców. W tym czasie 3 Brygada Strzelców płk. Franciszka Skibińskiego uderzyła na Bredę od południowego zachodu. Niemcy, obawiając się okrążenia, zaczęli się wycofywać. Po dwudniowych walkach miasto zdobyto, a dzień później zlikwidowano w nim ostatnie punkty niemieckiego oporu.

– Dzięki śmiałemu manewrowi gen. Maczka oraz jego rezygnacji z artyleryjskiego przygotowania szturmu uniknięto krwawych walk na ulicach, niepotrzebnych strat w ludności cywilnej i zniszczeń zabytkowej zabudowy miasta – mówi historyk. Wkraczających Polaków owacyjnie witały tłumy Holendrów, wszędzie rozwieszone były biało-czerwone flagi, a wiwatujący mieszkańcy obdarowywali żołnierzy kwiatami. „Mimo tak wielkiej różnicy w uosobieniach i zwyczajach, nieznajomości języka holenderskiego, żołnierz polski witany był z radością i entuzjazmem, przewyższającym wszystko, co go spotkało nie tylko we Francji, ale i gościnnej Flandrii; poczuł się jakby we własnym kraju i płacił za wszystko prawdziwym uczuciem i poświęceniem, gdy było trzeba” – wspominał gen. Maczek.


Mieszkańcy Bredy witają polskich wyzwolicieli. Fot. IPN

Żołnierze, który uczestniczyli w wyzwalaniu miasta, otrzymali honorowe obywatelstwo Bredy, a sam gen. Maczek także honorowe obywatelstwo holenderskie. 1 Dywizja Pancerna została natomiast uhonorowana Wojskowym Orderem Wilhelma, najstarszym i najwyższym odznaczeniem Królestwa Niderlandów.

Po oswobodzeniu Bredy maczkowcy spędzili w mieście zimę, dozorując zdobyty obszar. W kwietniu 1945 roku ruszyli do walk na terenie Niemiec, które zakończyły się w maju zdobyciem bazy marynarki wojennej w Wilhelmshaven.

Po wojnie wielu polskich żołnierzy osiedliło się w Bredzie, a mieszkańcy miasta do dziś pamiętają o wyzwolicielach. Znajduje się tam Muzeum gen. Maczka, w parku miejskim stoi poświęcony Polakom pomnik, a w jednym z kościołów jest witraż przedstawiający wyzwolenie Bredy. Polacy, którzy polegli podczas walk, spoczywają na trzech polskich cmentarzach wojennych. Na największej nekropolii, zgodnie ze swoim życzeniem, w 1994 roku został pochowany zmarły w Edynburgu gen. Maczek.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: IPN, Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Pytania o europejską tarczę
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
They Will Check The Training Results in Combat
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Armia Andersa w operacji „Honker”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pierwsi na oceanie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Śladami ojca
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Gry wojenne w szkoleniu
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Orzeł dla bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO