moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żagań z nowym pułkiem

11 Pułk Logistyczny powstaje w Żaganiu. Jednostka przejmie obowiązki tamtejszego batalionu remontowego i tak jak on wejdzie w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jego żołnierze mają się zajmować nie tylko naprawami i ewakuacją ciężkiego sprzętu z pola walki, lecz także m.in. szeroko pojmowanym transportem i zaopatrzeniem wojska.

18 stanowisk. Na nich bojowe wozy piechoty BWP-1, Leopard 2A4, haubica Goździk, samobieżny zestaw przeciwlotniczy Biała. Jest nawet most BLG-67, czyli mobilny most osadzony na podwoziu czołgu T-55. Część sprzętu dopiero czeka na swoją kolej, wokół innych maszyn bojowych praca wre. Ekipa remontowa uwija się przynajmniej przy jednym z Leopardów. Tuż przy wozie na leżach spoczywa pokaźnych rozmiarów silnik. – W warunkach polowych załoga wozu zabezpieczenia technicznego jest w stanie wymontować taki zespół i wymienić go na nowy w ciągu 30 minut – tłumaczy towarzyszący mi por. Sławomir Boruch. – Dla porównania wymiana silnika w czołgach T-72 czy T-91 zajmuje 90 roboczogodzin – mówi. Innymi słowy: pięciu fachowców musi przy tym pracować 18 godzin.

Hala, po której się przechadzamy, należy do 11 Batalionu Remontowego w Żaganiu. Jednostka od lat obsługuje 11 Dywizję Kawalerii Pancernej. Naprawia i konserwuje sprzęt, podczas ćwiczeń zaś przygotowuje się do ewakuacji pojazdów uszkodzonych na polu bitwy. Czołgi, haubice, transportery trafiają do polowych warsztatów naprawczych, gdzie są przygotowywane do dalszej walki. Remontowcy na co dzień pozostają w cieniu. Żołnierze liniowych jednostek podkreślają jednak, że bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie służbę. Tymczasem 11 Batalion powoli przechodzi do historii. Jego miejsce zajmie nowa jednostka – 11 Pułk Logistyczny.

REKLAMA

Projekt jego sformowania pojawił się w ubiegłym roku. Zainicjowany wówczas proces po pewnym czasie został jednak wstrzymany. Na dobre ruszył w maju. Pod koniec października nominację na stanowisko dowódcy pułku otrzymał płk Leszek Zamęcki, który wcześniej był szefem wydziału logistyki 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. – Zgodnie z wytycznymi jednostka powinna rozpocząć działalność od nowego roku, choć oczywiście proces przeformowania już zainicjowano – przyznaje oficer. W skład pułku wejdzie dotychczasowy batalion remontowy, ale też nowo formowane bataliony: zabezpieczenia i transportowy. Sami remontowcy, jak mówi, odpowiadali wyłącznie za podsystem techniczny logistyki dywizji. Dowództwo armii doszło jednak do wniosku, że potrzebuje ona wyspecjalizowanej jednostki, która weźmie na siebie odpowiedzialność za transport czy zaopatrzenie żołnierzy w żywność i amunicję. – Jest to konieczne w czasie pokoju, przede wszystkim jednak na wypadek wojny – przyznaje płk Zamęcki.

11 brem cały czas jeszcze działa, ale jego żołnierze powoli przechodzą pod skrzydła pułku. Jednocześnie przez cały czas stara się on przyciągnąć nowych ludzi. – Odbywa się to na zasadzie migracji z innych jednostek oraz pozyskiwanie kandydatów z cywila. Najmilej widziani są fachowcy z wykształceniem technicznym i kierowcy. Wkrótce rozpoczniemy też szkolenia żołnierzy rezerwy – zapowiada płk Zamęcki. Pułk niebawem przejmie wyposażenie 11 brem: mobilne warsztaty obsługowo-naprawcze, a także specjalistyczne pojazdy do ewakuacji i transportu ciężkiego sprzętu. Wśród nich znajdują się chociażby wozy zabezpieczenia technicznego WZT-2 i WZT-3 na podwoziach czołgów T-55 oraz T-72, a także Bergerpanzery-2, które z kolei bazują na konstrukcji czołgów Leopard 1. Do tego dochodzą zestawy niskopodwoziowe do transportu ciężkich pojazdów czy też ciężki kołowy pojazd ewakuacji i ratownictwa technicznego Hardun. Formowana jednostka pozyskuje także pojazdy innego typu – od ciężarówek do transportu amunicji poprzez chlebowozy aż po cysterny na wodę i paliwo. – Część z nich pochodzi z nadwyżek sprzętowych, część zostanie kupiona za pieniądze z budżetu na modernizację techniczną – tłumaczy płk Zamęcki. Przyznaje przy tym, że w razie mobilizacji do pułku trafią też pojazdy cywilne. Wojsko przejmie je od właścicieli w ramach świadczeń na rzecz obronności. – Podobne mechanizmy funkcjonują w wielu innych państwach, również NATO. Utrzymywanie przesadnie dużej liczby pojazdów w czasach pokoju jest po prostu nieopłacalne – przyznaje płk Zamęcki.

Tak więc nowa jednostka powoli nabiera kształtów. – W styczniu przyszłego roku zaczniemy realizować trzyletni program szkolenia przewidziany dla pododdziałów logistycznych. Niedługo potem zaczniemy wyjeżdżać na poligon – zapowiada dowódca 11 Pułku i dodaje: – W wojsku mówi się, że dobrze działających logistyków nie widać. Wszyscy skupiają na nich wzrok dopiero wówczas, kiedy coś zaczyna szwankować. Pozostaje mieć nadzieję, że jak najdłużej pozostaniemy w cieniu, po prostu robiąc swoje. Ale też że gdzieś tam po cichu będziemy doceniani.

11 Pułk to nie pierwsza w polskiej armii jednostka logistyczna, która wykształciła się z batalionu remontowego. Podobny proces rozpoczęto choćby w 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a w 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i 18 Dywizji Zmechanizowanej już go sfinalizowano.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć przyszła po wojnie
 
Spędź wakacje z wojskiem!
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Czujemy się tu jak w rodzinie
Na ratunek… komandos
The Suwałki Gap in the Game
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szkolenie do walk w mieście
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Prezydent Zełenski w Warszawie
Formoza. Za kulisami
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Spadochroniarze na warcie w UE
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Pancerny sznyt
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Pancerniacy trenują cywilów
Feniks – następca Mangusty?
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Za zdrowie utracone na służbie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Roczny dyżur spadochroniarzy
Jak usprawnić działania służb na granicy
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
RBN przed szczytem NATO
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Ostatnia niedziela…
Polsko-litewskie konsultacje
Oczy na Kijów
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Walka – tak, ale tylko polityczna
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szpital u „Troski”
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Serwis bliżej domu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szkolenie na miarę czasów
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Olimp gotowy na igrzyska!
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Mark Rutte pokieruje NATO
Lato pod wodą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO