moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Do Polski z Izraela wróciło ponad 1100 osób

Od kilku dni trwa operacja „Neon”, w ramach której wojskowi lotnicy prowadzą ewakuację Polaków z Izraela. Na pokładzie transportowców wyleciały z Tel Awiwu już 1143 osoby. Ewakuacja będzie kontynuowana dotąd, aż wszyscy polscy obywatele wrócą do kraju. Szef MON-u Mariusz Błaszczak zdecydował dziś o tym, aby zaangażowanym w operację „Neon" żołnierzom przyznać nagrody finansowe.

W sobotę rano radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas zaatakowało Izrael. Bojownicy przedostali się do wielu miast na południu kraju, przeprowadzili także zmasowany atak rakietowy. Władze izraelskie ogłosiły stan wojny, a następnie zorganizowały i przeprowadziły akcje odwetowe. Nagłe pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Izraelu oraz zamknięcie portów lotniczych i odwołanie połączeń rejsowych sprawiło, że przebywający na terenie państwa turyści nie mieli jak wrócić do swoich krajów. Polskie władze bardzo szybko zdecydowały, że na pomoc naszym obywatelom ruszy wojsko. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka już w niedzielę 8 października w Tel Awiwie wylądowały dwa wojskowe samoloty: C-130 Hercules z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, a kilka godzin później Boeing 737 z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, które zabrały polskich turystów z Izraela. Prezydent Andrzej Duda 9 października zdecydował o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego do ewakuacji polskich obywateli. W składzie PKW działają nie tylko lotnicy, lecz także żołnierze wojsk specjalnych.

REKLAMA

– Ewakuacja naszych rodaków z Izraela trwa. Operacja będzie kontynuowana dopóki wszyscy polscy turyści nie wrócą bezpiecznie do kraju – mówi szef MON-u. Minister Błaszczak zdecydował o utworzeniu tzw. mostu powietrznego pomiędzy Polską a Izraelem. Oznacza to, że wojskowi lotnicy nie latają z Polski do Tel Awiwu, ale operują z portu w Chanii na Krecie. – Dzięki temu Polacy szybciej są ewakuowani ze strefy zagrożenia. Loty z Izraela na Kretę realizują załogi wojskowych samolotów Hercules i CASA – dodał szef resortu obrony. Z Krety do Polski natomiast turyści wracają już cywilnymi samolotami rejsowymi PLL LOT.

Obecnie w operację „Neon” zaangażowani są przede wszystkim żołnierze 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a więc baz lotniczych z Powidza i podkrakowskich Balic. – Do udziału w tej operacji skierowaliśmy pięć naszych statków powietrznych: trzy Casy C-295M i dwa Herculesy C-130. Aktualnie ewakuacja prowadzona jest na pokładzie trzech transportowców – wyjaśnia płk pil. Grzegorz Kołodziejczyk, dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. – W operacji uczestniczy ponad 80 żołnierzy. To nie tylko piloci, nawigatorzy, technicy pokładowi i loadmasterzy. Poza personelem latającym w operację „Neon” angażują się technicy i inżynierowie, którzy dbają o sprawność samolotów, a także żołnierze, którzy zajmują się planowaniem operacji lotniczych – dodaje dowódca. Płk Kołodziejczyk wyjaśnia, że dotychczas wojskowe samoloty wykonały 32 misje powietrzne na trasie Kreta–Izrael–Kreta, kolejnych kilka odbędzie się w ciągu najbliższej doby. Lotnicy wykonują loty ewakuacyjne w dzień i w nocy.

Operację „Neon” wspólnie z MON-em organizuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W czwartek wieczorem rzecznik MSZ-etu Łukasz Jasina informował, że z Izraela wyleciały już 1143 osoby. – Do Tel Awiwu obecnie latają tylko samoloty wojskowe. Decyzje dotyczące tego, kto ma pierwszeństwo podczas ewakuacji, są podejmowane na podstawie wielu kryteriów, takich jak m.in. możliwość szybkiego dotarcia na lotnisko, wielkość danej grupy i pojemność samolotu – wyjaśnia rzecznik. – Ewakuacja będzie kontynuowana do momentu, gdy brak będzie informacji, że w Izraelu pozostali jeszcze obywatele polscy przebywający tam czasowo – dopowiada Jasina. MSZ informuje ponadto, że ewakuowane są zarówno grupy zorganizowane: wycieczki szkolne i turystyczne, pielgrzymi, jak i turyści indywidualni. Wojskowymi samolotami z Tel Awiwu wracają dorośli, dzieci, a nawet zwierzęta: jak podają lotnicy, ewakuowano także kilka psów. Jednorazowo na pokładzie Herculesa ewakuowanych jest około 70 osób, a na pokładzie Casy około 40. Nad bezpieczeństwem pasażerów w czasie lotu czuwają specjaliści z Zespołu Ewakuacji Medycznej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic.

„Na Wojsko Polskie zawsze można liczyć, dlatego zdecydowałem o przyznaniu nagród finansowych żołnierzom, którzy ewakuują Polaków z Izraela. Dziękuję za wasz profesjonalizm!” – napisał dziś w mediach społecznościowych szef minister obrony Mariusz Błaszczak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mł. chor. Piotr Gubernat / Combat Camera

dodaj komentarz

komentarze


Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Będzie za co kupić koreańską broń
Priorytety dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polska przystań brytyjskich jeńców
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Bruksela przed szczytem
Nowy szef CWCR
Wojna o porządek świata
Lista trupich główek
Zamiana po włosku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wojenny bohater na szubienicy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Kleszcze dla wojska
Offset dla „Wisły”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Dobrowolsi – czas start!
Zimowy sprawdzian podchorążych
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Tajna misja polskiej agentki
Telefon zaufania dla żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Palmiry – miejsce kaźni
Air Show ’25 – do zobaczenia
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Leopardy jadą na poligon
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO