moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko Polskie ma nowych dowódców

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył nowych oficerów na kluczowe stanowiska wojskowe. Gen. broni Wiesław Kukuła został szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a gen. dyw. Maciej Klisz dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych. Oficerowie zastąpili na stanowiskach generałów Rajmunda T. Andrzejczaka i Tomasza Piotrowskiego, którzy wczoraj złożyli rezygnację ze służby wojskowej.

Prezydent Andrzej Duda przyjął wypowiedzenie stosunku służbowego dotychczasowego szefa Sztabu Generalnego WP gen. Rajmunda T. Andrzejczaka i dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni Tomasza Piotrowskiego. Dzisiaj zwierzchnik sił zbrojnych mianował ich następców. Nowym szefem SGWP został dotychczasowy dowódca generalny RSZ gen. broni Wiesław Kukuła. Nowym dowódcą operacyjnym zaś dotychczasowy dowódca wojsk obrony terytorialnej, gen. dyw. Maciej Klisz. Oficerowie akty mianowania odebrali w Pałacu Prezydenckim. W uroczystości uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony Mariusz Błaszczak oraz kadra kierownicza Wojska Polskiego.

– Wiele lat temu rozmawialiśmy o odpowiedzialności za sprawy państwa i o woli służenia ojczyźnie, której jest w ludziach tak wiele i którą trzeba dla ojczyzny tak dobrze spożytkować – zwrócił się prezydent Andrzej Duda do gen. Wiesława Kukuły. – Mówił pan, że ludzie chcą służyć ojczyźnie, chcą się realizować i pokazać co potrafią. Później rekrutował ich pan do wojsk obrony terytorialnej. Cieszę się, że pan nie tylko chce ojczyźnie służyć, ale jest gotowy w trudnych momentach brać odpowiedzialność za ważne lub najważniejsze sprawy związane z dbaniem o bezpieczeństwo ojczyzny i obywateli – dodał. Zwierzchnik sił zbrojnych pogratulował nowemu szefowi SGWP nominacji i zaznaczył, że jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko. – Szef SGWP to pierwszy żołnierz Rzeczypospolitej. Obecnie znajdujemy się w szczególnej sytuacji. Tuż za naszą granicą toczy się wojna wywołana rosyjską agresją. Było w tym czasie kilka bardzo trudnych momentów. Wiemy, że trzeba mieć nerwy ze stali i w sposób rozważny podejmować decyzje. Myśląc o bezpieczeństwie naszych rodaków trzeba być także niezwykle elastycznym, mądrym w dowodzeniu – kontynuował prezydent Duda. Podkreślił, że w ostatnich dniach w ciągu kilku minut podejmowano ważne decyzje dotyczące ewakuacji Polaków z Bliskiego Wschodu. Przyznał też, że proces decyzyjny przebiegł bardzo sprawnie i szybko, a ewakuacja Polaków była i jest nadal potrzebna.

REKLAMA

– Wpisaliście się panowie swoimi decyzjami w najnowszą historię polskich sił zbrojnych – mówił prezydent do nowo mianowanych dowódców. – Kiedy trzeba podejmować odpowiedzialność, działać szybko i zdecydowanie, a jednocześnie mądrze i odpowiedzialnie przy wielkiej presji, sprawdzają się żołnierze którzy mają doświadczenie w wojskach specjalnych – stwierdził Andrzej Duda. Podkreślił, że oficerowie mają doświadczenie w dowodzeniu, w służbie poza granicami kraju, we współpracy z sojusznikami, a także w tworzeniu nowego rodzaju sił zbrojnych.

Generał Kukuła i generał Klisz na nowe stanowiska zostali wyznaczeni z dniem 10 października 2023 roku.

Gen. broni Wiesław Kukuła od lutego 2023 roku był dowódcą generalnym RSZ. Wcześniej stał na czele wojsk obrony terytorialnej. Był zarazem ich twórcą, jak i pierwszym dowódcą. Uprzednio był związany z wojskami specjalnymi. Służył na różnych stanowiskach w 1 Pułku Specjalnym Komandosów, w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych, był także dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów. Jest weteranem misji w Iraku. Wykształcenie zdobywał m.in. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, Wojskowej Akademii Technicznej, ukończył również kursy: NATO Special Operations Headquarters oraz US Joint Special Operations University.

Gen. dyw. Maciej Klisz, dotychczas dowodził terytorialsami, a z wojskami OT związany był od 2016 roku. Przez trzy lata był szefem sztabu, a od 2020 roku zastępcą dowódcy WOT-u. Ukończył US Army War College. Wcześniej związany był z wojskami specjalnymi. Służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych (dziś Dowództwo Komponentu WS) i Jednostce Wojskowej Komandosów. W 2015 roku był szefem sztabu komponentu sił specjalnych NATO w Afganistanie. Jako pierwszy polski oficer zajął stanowisko doradcy do spraw sił specjalnych w Response Operations Forces Command w Niemczech. Został odznaczony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Gwiazdą Afganistanu, medalami NATO, amerykańskim medalem Brązowej Gwiazdy oraz słowackim medalem sił specjalnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Abramsy w pętli
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po przeprawie ruszyli do walki
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Armia Andersa w operacji „Honker”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
I zdobyliśmy!
Krwawa noc pośród puszczy
Pierwsi na oceanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Gry wojenne w szkoleniu
Uwaga, transformacja!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojskowe Oscary przyznane!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Zmiany w dodatkach stażowych
Rajd ku czci saperów
Zapraszamy na Festiwal
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO