moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ekspresowa pomoc

„Inni składają deklaracje odnoszące się do przyszłości, my działamy” – Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o przekazaniu Ukrainie pierwszych czołgów Leopard 2A4 wyremontowanych w zakładach Bumar-Łabędy. Uszkodzone na froncie wozy trafiły do centrum serwisowego działającego w PGZ pod koniec lipca.

Od początku rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę Polska jest jednym z liderów pod względem wartości pomocy udzielonej ukraińskiej armii. Obok przekazanego sprzętu – czołgów, systemów artyleryjskich, broni strzeleckiej czy amunicji różnego kalibru – realnego wsparcia udziela także rodzima zbrojeniówka. Jednym z przykładów jest utworzone wiosną tego roku centrum serwisowe w zakładach Bumar-Łabędy, gdzie naprawiane są czołgi uszkodzone w trakcie walk w Ukrainie. Jak poinformowała dzisiaj Polska Grupa Zbrojeniowa, której częścią jest Bumar-Łabędy, pierwsze takie wozy zostały przekazane ukraińskiej armii. „Podczas gdy inni składają deklaracje odnoszące się do przyszłości, my w porozumieniu ze stroną ukraińską działamy. Pierwsze ekspresowo wyremontowane w Bumarze-Łabędy czołgi Leopard zostały odebrane przez stronę ukraińską. Nad kolejnymi wozami prace trwają” – zakomunikowała spółka.

„W piątek 29 września pierwsze wyremontowane czołgi Leopard 2A4 zostały przekazane stronie ukraińskiej. Z uwagi na powagę sytuacji prace zostały wykonane w rekordowo krótkim, niespełna dwumiesięcznym okresie. Już wkrótce te wozy trafią na front” – czytamy w komunikacie.

Żadna ze stron kontraktu nie ujawnia, ile ukraińskich czołgów Leopard 2A4 zostanie naprawionych w centrum serwisowym w „Bumarze- Łabędy”. Wiadomo, że oprócz wyprodukowanych w Niemczech maszyn, w Gliwicach przywracane do gotowości bojowej mają być również uszkodzone w czasie działań wojennych czołgi T-64 oraz T-72.

To nie jest jedyna forma polsko-ukraińskiej współpracy, w którą zaangażowana jest PGZ. „Od ponad roku, poprzez spółkę celową PGZ Sevice Orel, działamy w ramach wypracowanych ze stroną ukraińską relacji, serwisując tam na miejscu, blisko linii frontu, sprzęt ciężki” – poinformował koncern w mediach społecznościowych.

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


JWK trenuje na paralotniach
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Okiełznać Rosomaka
Desant, konie i czołgi…
Adaptacja i realizm
Początek wielkiej historii
Polska będzie produkować Pantery
Gotowi do działania
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Centrum pomocy i opieki
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Groźny incydent w Libanie
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
„Huragan” na kursie
Zmiana warty w Szkole Orląt
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wypadek w PKW UNIFIL
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Świat się zbroi na rekordową skalę
Rzeźnik w rękach GROM-u
Dwunasty Husarz w powietrzu
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pasja i fart
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Fińska armia luzuje rygory
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Przekuwanie pomysłów w produkty
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Od cyberkursu po mundurówkę
Wielkie serce K9
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Zbrodnia i kłamstwo
Zbrodnia bez kary
Powrót WAM-u
Marynarz w koreańskim tyglu
Borsuki w okopach
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Nauki i nauczki z Afganistanu
NATO i USA o Iranie
New Approach to Military Reserve
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Syndrom Karbali
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Rumuni rozdzielają środki z SAFE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO