moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowoczesne technologie dla spółek z PGZ

Kluczowe elementy dla najnowszego radaru systemu Patriot, czyli LTAMDS, będą produkowane w Polsce. Zajmą się tym firmy należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: PIT Radwar, WZŁ nr 1, WZU, WZE i OBR CTM. Tak wynika z podpisanych z koncernem RTX (dawniej Raytheon Technologies) pięciu umów wykonawczych do zobowiązań offsetowych z drugiej fazy programu „Wisła”.

Druga faza programu „Wisła” przewiduje, że Siły Zbrojne RP otrzymają do 2029 roku kolejnych sześć baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, który w polskiej armii otrzymał nazwę Wisła. W przeciwieństwie do zakontraktowanych w 2018 roku dwóch baterii Patriotów, te obecnie pozyskiwane mają być wyposażone w nowocześniejszy, dopiero co wprowadzony do służby w US Armed Forces, radar dookólny LTAMDS – Lower TierAir and Missile Defence Sensor.

 

Polska będzie nie tylko pierwszym zagranicznym odbiorcą tego systemu radiolokacyjnego, ale także jego współproducentem. Ministerstwo Obrony Narodowej wynegocjowało to w ramach zobowiązań offsetowych producenta – koncernu RTX (dawniej Raytheon Technologies).

Porozumienia zawierające pięć zobowiązań offsetowych związanych z nowym radarem LTAMDS zostały podpisane 25 sierpnia. Natomiast 6 września, podczas MSPO, złożono podpisy pod kontraktami wykonawczymi. Zgodnie z tymi umowami: Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA będą zajmowały się integracją magazynów energii – Energy Storage Assembly (ESA) – dla nowych radarów; Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA ma produkować obwody – Circuit Card Assembly – do magazynów ESA; PIT- Radwar SA zbuduje do radarów LTAMDS anteny systemu swój – obcy IFF; Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA dostarczą kilka mniejszych elementów elektronicznych oraz wiązki kablowe do magazynów ESA; Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 SA zajmą się z kolei serwisem układów chłodzących radary LTAMDS.

Sebastian Chwałek, prezes PGZ-etu, podkreślał podczas uroczystości, że transfer technologii do spółek Grupy w ramach drugiej fazy programu „Wisła” pozwoli jeszcze bardziej „spolonizować” pozyskane dla WP baterie systemu Patriot. – Kolejna faza współpracy z naszym amerykańskim partnerem pozwoli na udział spółek PGZ w produkcji i serwisowaniu komponentów radarów stanowiących nowy element systemu Patriot, które docelowo uzupełnione zostaną o nasze krajowe rozwiązania, takie jak radary P-18PL i PET/PCL. Tym samym w kolejnych bateriach Patriot stopień polonizacji będzie jeszcze większy, co tylko potwierdza, że dobrze wykorzystujemy szanse, które stwarzają nam umowy offsetowe – powiedział prezes PGZ SA.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Artur Orzechowski, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Prezydenckie weto dla SAFE
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Łączność działa jak w zegarku
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Nie pozwala spocząć na laurach
Piekło „Pługa”
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Krok w przyszłość
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Leopard nie stoi w kolejce
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Cel: Podwoić moc
Nie ma nudy
Polskie antydrony z Gdyni
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Trójskok Belmy
Pancerna nauka strzelania
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Tankowanie w przestworzach
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Podwodne drony przypłyną z Polski
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Siła współpracy
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Bułgarzy patrzą na Wizjery
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Generał Molenda doradcą NATO
Zacięta walka o medale pod siatką
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Oko na Bałtyk
Nowy system w miejsce AWACS-ów
PFM bez tajemnic
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Together on the Front Line and Beyond
Zakochałam się w slalomie
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Polska będzie zbrojna!
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Kierunek: przyszłość
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
W poszukiwaniu wyzwań
Przecieranie szlaków
The Beginning of Great History

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO