moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Klauzula: ściśle tajne

Ruchome kancelarie tajne produkowane przez Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 umożliwiają bezpieczne przetwarzanie ściśle tajnych dokumentów, a także ich natowskich i unijnych odpowiedników. Zastosowane w nich zabezpieczenia chronią przed włamaniem, a także przed skutkami ataku bronią masowego rażenia. Wojsko korzysta już z dwunastu takich kancelarii, kolejne sześć żołnierze otrzymają niebawem.

Ruchoma kancelaria tajna produkowana przez Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. z Zegrza umożliwia przetwarzanie, przechowywanie oraz przewożenie dokumentów niejawnych w warunkach polowych. Została zbudowana na bazie kabiny typu 891P na podwoziu pojazdu Jelcz 442.32. RKT może być częścią infrastruktury stanowisk dowodzenia oraz być wykorzystywana np. w ramach szkoleń poligonowych, ćwiczeń, operacji połączonych, ale może też służyć żołnierzom w czasie misji poza granicami kraju.

– Ruchome kancelarie tajne służą do przetwarzania danych w każdej postaci – jako tradycyjny dokument papierowy, a także w formie cyfrowej. Pozwala na to połączenie z systemami teleinformatycznymi. Dzięki temu działania Wojska Polskiego w kraju i za granicą są prowadzone ze spełnieniem nawet najbardziej rygorystycznych wymagań narodowych czy koalicyjnych w zakresie ochrony informacji niejawnych – mówi płk rez. Tomasz Więckowski, dyrektor Biura Strategii i Rozwoju WZŁ-1 S.A. Dodaje, że w kancelarii można przetwarzać dokumenty o klauzuli „ściśle tajne”, a także „Cosmic Top Secret”, która jest jej równoważnikiem w NATO, oraz unijnej „EU Top Secret”. – Nasze koalicyjne zobowiązania obligują wojsko do utzymywania zdolności do przetwarzania dokumentów międzynarodowych na potrzeby stacjonującej w Polsce Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, Batalionowej Grupy Bojowej oraz jednostek narodowych, które są w strukturach sojuszniczych czy też wykonują zadania w ramach misji czy dyżurów. Współpraca z międzynarodowymi jednostkami wymaga od Wojska Polskiego stosowania odpowiednich procedur. Nasze kancelarie spełniają wszystkie wymagania i umożliwiają przetwarzanie wrażliwych danych nawet w warunkach polowych – zaznacza dyrektor.

Kancelarie RKT wyposażone są w szereg zabezpieczeń, m.in. system kontroli dostępu, alarmowy, sygnalizacji pożarowej, a także antywłamaniowy. Komfort pracy zapewnia system ogrzewania, klimatyzacji oraz regulacji wilgotności powietrza. W kancelarii znajdują się trzy stalowe szafy do przechowywania dokumentów. – Natomiast w kabinie pojazdu, na którym jest ulokowana RTK, znajduje się mobilny radiotelefon, który w czasie przemieszczania kolumny wozów umożliwia utrzymanie łączności – zaznacza Grzegorz Górczyński, kierownik Projektu WZŁ-1 S.A. Dodaje, że w kancelarii przewidziano też stanowiska pracy dla dwóch osób i wydzielono pomieszczenie dla interesanta.

Mobilność RKT umożliwia Jelcz 442.32 (choć z kancelarii można korzystać także poza pojazdem bazowym). Można ją transportować drogą morską, powietrzą oraz kolejową.

Pierwsza ruchoma kancelaria tajna powstała w 2018 roku. Rok później Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. podpisały z Inspektoratem Uzbrojenia umowę dotyczącą dostarczenia wojsku osiemnastu sztuk tego typu sprzętu. Wartość kontraktu wynosi 35,5 mln zł. Wojsko korzysta już z dwunastu RKT, kolejne sześć ma otrzymać jeszcze w tym roku. Zainteresowanie produktem pojawiło się także poza granicami kraju. – Otrzymujemy wiele pytań o RKT, jednak koncentrujemy się na polskim rynku, m.in. dlatego, że nasza rola nie ogranicza się tylko do dostarczenia sprzętu. Użytkowane przez wiele lat kancelarie muszą być bowiem serwisowane i modernizowane. Bierzemy za to całkowitą odpowiedzialność – podkreśla Roman Tętnik, prezes Zarządu WZŁ-1 S.A.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Offset dla „Wisły”
 
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lista trupich główek
Rusza kwalifikacja wojskowa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zielone światło dla Barbary
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowy szef CWCR
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna o porządek świata
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Śnieg może być groźną bronią
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
Lekcje z frontu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwszy skok
Mocny sygnał od NATO
Bruksela przed szczytem
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Invictus w zimowym stylu
Zamiana po włosku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Avenger” na Monte Cassino
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Cud w Trewirze
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowoczesna łączność dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szef MON-u w Brukseli
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rakietowy szach
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO