moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej Patriotów dla Wojska Polskiego

Polskie niebo będzie znacznie bezpieczniejsze. Rząd Stanów Zjednoczonych zgodził się na eksport do naszego kraju kolejnych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot. Za sześć baterii w najnowszej wersji, czyli z radarami dookólnymi LTAMDS zaprojektowanymi dla US Army wraz z zapasem rakiet PAC-3 MSE, zapłacimy maksymalnie 15 mld dolarów.

O zgodzie amerykańskiej administracji poinformował wczoraj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 48 wyrzutni systemu Patriot oraz ponad 600 pocisków PAC-3 MSE. To niezwykle ważne wzmocnienie polskiego systemu obrony przeciwlotniczej. Teraz czekamy na zgodę Kongresu USA” – zakomunikował w mediach społecznościowych szef MON-u.

Departament Stanu USA przekazał informację, że zgodził się na sprzedaż Polsce nie tylko sześciu baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot (składających się łącznie z 48 wyrzutni M903) oraz 644 pocisków PAC-3 MSE, lecz także 12 radarów LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensors) i takiej samej liczby przeznaczonych dla nich stacji zasilających LTPS (Large Tactical Power Systems).

Co to oznacza? W skrócie to, że Polska wynegocjowała z rządem Stanów Zjednoczonych zakup najnowszej wersji systemu Patriot, której nie ma jeszcze w wyposażeniu nawet amerykańskiej armii. Wspomniany dookólny radar LTAMDS to absolutna nowość zaprojektowana i zbudowana na potrzeby US Army, która będzie ją dopiero wprowadzać do służby (obecnie trwają testy).

Niestety nie wiadomo jeszcze, ile Polska zapłaci za sześć baterii Patriotów, które podobnie jak pierwsze dwie baterie zakontraktowane w 2018 roku będą nosić w Wojsku Polskim kryptonim Wisła. Departament Stanu określił jednak, że amerykańskie koncerny Raytheon Technologies oraz Lockheed Martin mogą zażyczyć sobie za broń, radary i rakiety nie więcej niż 15 mld dolarów.

Co ważne, sprzedaży Patriotów ma towarzyszyć offset, czyli umowy rekompensacyjne amerykańskich firm skierowane do polskiego przemysłu. Mogą one obejmować przekazanie najnowszych technologii i wiedzy lub też zakupy i dostawy na przykład sprzętu i uzbrojenia.

Zgodnie z amerykańskimi przepisami zgoda Departamentu Stanu wymaga akceptacji przez Kongres. Ma on dwa tygodnie na zabranie głosu w tej sprawie. Jeśli tego nie zrobi w tym terminie, będzie to traktowane jako milcząca zgoda, co oznacza, że umowa sprzedaży może być negocjowana z producentem.

Modernizacja systemu obrony powietrznej kraju zakłada wyposażenie Wojska Polskiego w osiem baterii przeciwlotniczych i systemów przeciwrakietowych Wisła. W 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się podzielić ten program na dwie fazy. W ramach pierwszej zakupiono za 4,75 mld dolarów dwie baterie wyrzutni Patriot w dostępnej wówczas konfiguracji MIM-104F Patriot PAC-3+ Post-Deployment Build 8 wraz z rakietami i pakietem logistycznym. O zgodę na zakup w ramach drugiej fazy programu Wisła sześciu baterii Patriotów w najnowszej wersji z radarami dookólnymi polski rząd wystąpił do rządu USA w maju 2022 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon Technologies

dodaj komentarz

komentarze


Święto wojska pod hasłem SAFE
Wsparcie ma znaczenie
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Powstańcy są naszymi bohaterami
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
PKW Irak zostaje w Jordanii
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Walka, entuzjazm i nadzieja
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Albatros” dozbrojony
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Salto mortale komandosa
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Kajakiem na światowe podium
Triumf wojskowych lekkoatletów
Spadochronowy triumf
MON i MSZ o szczycie NATO
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Innowacje z PERUNA
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Jak reagować w kryzysie?
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Rywalizacja o indeks WAT-u
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Śmierć w sercu Azji
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Pierwszy krok do Invictusa
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Służby badają miejsce upadku pocisku
Azjatycka szansa
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Baobaby docierają do wojska
Pancerne starcie
W hołdzie powstańcom warszawskim
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Jak obronić się przed dronami?
Marzenia częściowo spełnione
Jelcze z Raciborza
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Odniesione w walce rany łączą
Trudne początki polskich bombowców
Zmiana warty na granicy
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Odnaleziono „Roja”
W Sejmie o rosyjskim pocisku
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Paliwowy krwiobieg NATO
Z prądem i pod prąd
Rakietowcy na Hawajach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO