moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Air Show 2023 otwarte!

Po pięciu latach przerwy będziemy dziś mogli podziwiać kunszt pilotażu naszych pilotów i pilotów państw sojuszniczych. To będzie wielkie show! Air Show 2023 w Radomiu uważam za otwarte – ogłosił minister obrony Mariusz Błaszczak. Podniebne akrobacje będzie można podziwiać w sobotę do późnych godzin wieczornych oraz całą niedzielę. Podniebne widowisko obejrzy dziś ponad 90 tysięcy osób.

– Siły powietrzne przez ostatnie lata bardzo się rozwinęły. Po raz drugi, po defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego, będziemy dziś mogli podziwiać pilotowane przez polskich pilotów FA-50 z biało-czerwoną. Już w tym roku 12 takich samolotów będzie na wyposażeniu polskich sił powietrznych – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji Air Show w Radomiu. – Jesteśmy dumni z tego, co nasi piloci dokonali na przestrzeni lat i dumni jesteśmy z tych, którzy przed laty tworzyli siły powietrzne – dodał szef MON. Minister przypomniał, że obchodzimy 90. rocznicę wielkiego sukcesu Stanisława Skarżyńskiego, który przeleciał z Afryki do Ameryki Południowej i zaznaczył, że dzisiejsi piloci kontynuują osiągnięcia swoich wielkich poprzedników. – Są świetnie wyszkoleni, posiadają wspaniałe umiejętności pilotażu i chronią polskiego nieba. A doskonale wiemy, że zagrożenia są realne. Żeby zatrzymać pochód rosyjskiej agresji należy odstraszyć agresora tworząc silne Wojsko Polskie, w tym także siły powietrzne – powiedział minister w Radomiu.

REKLAMA

Szef MON-u zapowiedział, że poza FA-50 z biało-czerwoną szachownicą w czasie Air Show będzie można zobaczyć w powietrzu śmigłowce AW101 zamówione w PZL Świdnik oraz Black Hawk zamówione w PZL Mielec. Prezentowane będą także AW149, które jeszcze w tym roku trafią na wyposażenie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Mariusz Błaszczak podkreślił także, że w przyszłym roku do Polski trafią zamówione w 2020 roku myśliwce V generacji F-35. – Będziemy mogli podziwiać także śmigłowce Apache. Właśnie negocjujemy warunki kontraktu na pozyskanie 96 śmigłowców uderzeniowych tego typu, a już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze będą dostępne dla naszych sił powietrznych. Mówię o tym, żeby pokazać, że Wojsko Polskie jest z roku na rok silniejsze – zaznaczył szef MON. – Ponad 90 tysięcy ludzi będzie obserwowało dziś Air Show, mam nadzieję, że jakaś część z nich zdecyduje o wstąpieniu do armii. Air Show 2023 uważam za otwarte! – ogłosił.

Film: Dominika Celińska, Maciej Bąkowski, Aleksander Kruk / Zbrojna TV

Pokazy Air Show będą trwały przez cały weekend. Jeszcze dziś będzie można zobaczyć paradę statków powietrznych. Wezmą w niej udział m.in. samoloty M-18B Dromader, M-28 Bryza, EXTRA-300SC, AT-3, An-2, F-16C z Grecji, M-28 Bryza, śmigłowce AW-149 Leonardo, AW-109 Leonardo, W-3 SAR, W-3 Sokół i SW-4 Puszczyk, samoloty szkoleniowe M-346 Bielik, transportowiec C-295 CASA, myśliwce F-16 z Danii, LIM-2/SB LIM-2, Game Bird GB-1, Cellfast, F/A-18 z Finlandii, JAS-39 Gripen z Czech, Rafale z Francji i Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny.

Kolejny blok pokazów rozpocznie M-28 Bryza i Zespół Akrobacyjny ORLIK, za nimi pojawią się Eurofighter Typhoon z Wielkiej Brytanii, śmigłowiec AW-101, Zespół Akrobacyjny Patrouille Suisse, oraz samolot Rafale z Francji i F-16 z Belgii. A na koniec odbędzie się pokaz dynamiczny Red Bull Air Race: 2 Alpha Jet, Cobra, BO-105, Edge 540.

Jednak największa atrakcja czeka na widzów Air Show wieczorem. Około godziny 19 nocny pokaz rozpocznie Tygrys, czyli Tiger Demo Team, którego lider zaprezentuje swoje możliwości na tle zachodzącego słońca. Na niebie pojawią się również Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny, 2 samoloty TS-11 Iskra, zespół Bush Cat, Su-22, grupa Swift-1, Flying Dragons Team i Bo-105, samolot C-130 i grupa Aerosparx. Pokaz nocny będzie trwał około godziny.

W niedzielę natomiast pokazy rozpoczną się… wyścigiem aut Formuły 1. Następnie zobaczymy przeloty historycznych samolotów: RWD-5, RWD-8, Piper Club, T-6 Harvard, P-51 Mustang. Swoje umiejętności zaprezentują piloci TS-11 Iskra, M-28, BO-105 i Edge 540. Ten ostatni samolot pilotował będzie Łukasz Czepiela, który jako pierwszy pilot na świecie wylądował na dachu drapacza chmur w Dubaju. O 12:45 będzie się on ścigał Benem Colinsem – kierowcą samochodu Sauber Mercedes F1. Organizatorzy planują występy m.in. F-16 z Grecji, An-2, Zespołu Żelazny, Lim-2, czeskiego Gripena, PZL-130 i Zespołu Orlik. Jako ostatni na niebie pojawi się belgijski F-16. Pokazy będą trwały do godziny 18.

Przez cały weekend można będzie oglądać również wystawę statyczną sprzętu Wojska Polskiego.

EK, MKS

autor zdjęć: sierż. Rafał Samluk, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
 
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Będzie za co kupić koreańską broń
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Kleszcze dla wojska
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wojna o porządek świata
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Tajna misja polskiej agentki
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Dobrowolsi – czas start!
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lista trupich główek
Palmiry – miejsce kaźni
Polska przystań brytyjskich jeńców
Abramsy pod dobrą opieką
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Priorytety dla armii
Którą drogą do armii?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wielki test w West Point coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Nowoczesna łączność dla armii
Leopardy jadą na poligon
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowy szef CWCR
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Wojenny bohater na szubienicy
Mocny sygnał od NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO