moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Air Show coraz bliżej. Co zobaczymy w Radomiu?

W ostatni weekend wakacji na niebie nad Radomiem zaroi się od asów lotnictwa. Na widzów podniebnych akrobacji czekają niezapomniane wrażenia i wiele niespodzianek. Po raz pierwszy zobaczą między innymi pokaz umiejętności pilota demonstracyjnego M-346. – Reszta niech pozostanie tajemnicą – mówią organizatorzy Air Show 2023.

Dziś w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. gen. broni Wiesława Kukuły, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, gen. bryg. Grzegorza Ślusarza, dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, dyrektora pokazów Air Show, oraz płk. Waldemara Gołębiowskiego, szefa grupy organizacyjnej Air Show. Gen. Kukuła zaprosił na pokazy lotnicze w Radomiu wszystkich miłośników lotnictwa i zapowiedział, komu dedykowana jest tegoroczna impreza. – W tym roku mija 90 lat, od kiedy kpt. Stanisław Skarżyński samotnie przeleciał nad Oceanem Atlantyckim i zamierzamy wspominać to wspaniałe, rekordowe wydarzenie podczas pokazów Air Show – powiedział dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Ale chcemy też pokazać państwu, gdzie jest polskie lotnictwo dzisiaj i w jakim kierunku zmierzamy. Zobaczą państwo wszystko, co najnowocześniejsze w polskich siłach powietrznych i w NATO – mówił generał.

 

REKLAMA

O programie wydarzenia opowiedział z kolei płk Waldemar Gołębiowski. – W sobotę 26 sierpnia otwieramy nasze bramy o 9.00. O 10.00 wzniosą się w powietrze samoloty z bloku historycznego. Jako pierwszy na niebie pojawi się słynny RWD-5, którym kapitan Stanisław Skarżyński przeleciał Atlantyk – zapowiedział rozpoczęcie pokazów oficer. Według programu na niebie zobaczymy również RWD-8, DHC Chipmunk, Piper Cub, T-6 Harvard, P-51 Mustang, TS-11 Iskra i wiatrakowiec Tercel. Potem widzów czeka parada 70 statków powietrznych, a rozpoczną ją… skoczkowie spadochronowi, którzy wyskoczą z samolotu Bryza.

Następnie niebo nad lotniskiem rozbłyśnie dzięki pokazowi pirotechnicznemu pilotów Su-22, MiG-29 i FA-50. Po ich występie w powietrzu zobaczymy: trzy maszyny M-18B Dromader, M-28 Bryza, EXTRA-300SC, formację 3xAT-3, An-2, F-16C z Grecji, M-28 Bryza, śmigłowiec W-3 Sokół, M-346 Bielik, SW-4 Puszczyk, C-295 CASA, F-16 z Danii, AW-109 Leonardo, LIM-2/SB LIM-2, GameBird GB-1, Cellfast, F/A-18 z Finlandii, JAS-39 Gripen z Czech, AW-149 Leonardo, Rafale z Francji, W-3 SAR i Orlen Grupę Akrobacyjną „Żelazny”.

Kolejny blok pokazów rozpocznie M-28 Bryza i Zespół Akrobacyjny „Orlik”, za nimi pojawią się: Eurofighter Typhoon z Wielkiej Brytanii, śmigłowiec AW-101, Zespół Akrobacyjny Patrouille Suisse i F-16 z Belgii. Zwieńczeniem tej części imprezy będzie zaś pokaz dynamiczny Red Bull Air Race: 2 Alpha Jet, Cobra, Bo-105, Edge 540.

Po raz pierwszy na Air Show w Radomiu odbędą się pokazy nocne. Około godziny 19.00 na niebie pojawią się: Orlen Grupa Akrobacyjna „Żelazny”, dwa samoloty TS-11 Iskra, zespół Bush Cat, Su-22, grupa SWIFT-1, Flying Dragons Team i Bo-105, samolot C-130 oraz grupa Aerosparx. Nocny blok radomskich pokazów będzie trwał około godziny.

Organizatorzy nie ujawniają jeszcze programu na niedzielę. – Mamy pewne niespodzianki, o których dziś nie będę mówił. Zdradzę jednak, że pewne rzeczy będziemy robić po raz pierwszy w Europie, po raz pierwszy w Polsce – wyjawił płk Gołębiowski. Poinformował również o historycznym dla polskiego lotnictwa wojskowego wydarzeniu. – Samolot MiG-29 przyleci tu w towarzystwie FA-50, któremu przekaże dowodzenie w powietrzu – powiedział oficer. Z kolei gen. bryg. Grzegorz Ślusarz, dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego oraz dyrektor pokazów Air Show w Radomiu, zapowiedział premierę pokazu umiejętności pilota demonstracyjnego M-346. – Nigdy wcześniej taki lot nie był wykonany przez polskiego pilota. A dodam tylko, że ten pilot jest „zwykłym” instruktorem, który na co dzień wkłada mundur i szkoli przyszłych „fighterów” lotnictwa myśliwskiego – podkreślił gen. bryg. Ślusarz.

Organizatorzy zapraszali także na wystawę statyczną, na której zaprezentuje się aż 50 statków powietrznych, a wśród nich: samoloty: MiG-29, Su-22, F-16, M-346 Bielik, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, C-130 Hercules, C-295 CASA, FA-50, śmigłowce: S-70i, W-3WA SAR, Mi-2, SW-4 Puszczyk, Mi-17, W-3 Głuszec, Mi-14, AW-101 oraz bezzałogowe systemy powietrzne Bayraktar TB2. Zobaczymy też gości z zagranicy: czeski C-27 Spartan, amerykański OH-58 Kiowa Warrior, UH-60 Black Hawk z Chorwacji oraz niemieckie P-3C Orion i A-400. – Na pewno wyjątkową szansą będzie możliwość zobaczenia cysterny KC-135 z Gwardii Narodowej Stanu Illinois USA. A zaraz obok niej będzie stała makieta samolotu F-35 – zachęcał płk Waldemar Gołębiowski.

Piloci zapewniali również, że podczas pokazów będzie można porozmawiać z pilotami statków powietrznych, które zaprezentują się na niebie lub na płycie lotniska. – Specjalnie dla państwa piloci, którzy wykonują misje pokojowe i bojowe, będą prezentować swój kunszt. Ale po pokazach będą państwo mogli przyjść i porozmawiać z nimi, zapytać ich o pasję lotniczą, o powody wstąpienia do służby – powiedział płk Gołębiowski.

Tegoroczne Air Show ma być też okazją do zachęcenia młodych Polaków do zasilenia szeregów wojska. – Chcemy zachęcać młodych ludzi, by poszli drogą naszych wielkich poprzedników i wstąpili do armii, do sił powietrznych, by spróbowali swoich sił w Lotniczej Akademii Wojskowej – zakończył gen. Wiesław Kukuła.

Ewa Korsak

autor zdjęć: ppor. Marlena Kuna

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
NATO na północnym szlaku
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sztuka ochrony zabytków
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zapraszamy na Festiwal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pytania o europejską tarczę
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
„Wielka droga” dostępna online
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polki pobiegły po srebro!
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pierwszy polski technik AH-64
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowe Oscary przyznane!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pierwsi na oceanie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Husarz na straży nieba
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Treningi z wojskiem wracają
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wiosenna burza nad Estonią
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track
Armia Andersa w operacji „Honker”
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwaga, transformacja!
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO