moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO przechodzi do działania

Decyzja o zwiększeniu wydatków na obronność we wszystkich państwach Sojuszu została podjęta jednogłośnie! Szczyt NATO w Hadze ma wymiar historyczny – ocenił prezydent Andrzej Duda, komentując decyzję sojuszników, by państwa członkowskie Paktu Północnoatlantyckiego podniosły budżety obronne do 5 proc. PKB rocznie. Dziś zakończył się dwudniowy szczyt NATO.

Najważniejszą decyzją podjętą podczas spotkania sojuszników w Hadze jest podniesienie poziomu wydatków na zbrojenia i wojskową infrastrukturę z 2 do 5 proc. PKB rocznie. Przy czym, sojusznicy będą zobowiązani do przeznaczania 3,5 proc. PKB na zbrojenia (np. kupno amunicji czy sprzętu wojskowego), natomiast 1,5 proc.  na działania wspierające szeroko pojęte bezpieczeństwo, w tym ochronę przed cyberatakami i atakami na infrastrukturę krytyczną (np. energetyczną), budowę infrastruktury drogowej na potrzeby armii (np. na wypadek konieczności przerzutu wojsk w rejon konfliktu). Na wypełnienie zobowiązania sojusznicy mają czas do 2035 roku.

Przypomnijmy, że Polska – obok prezydenta USA Donalda Trumpa i szefa NATO Marka Rutte – intensywnie zabiegała o przyjęcie takiego rozwiązania. – Szczyt NATO, który dzisiaj się zakończył podjął decyzję o podniesieniu wydatków na obronność we wszystkich państwach Sojuszu. Odpowiada to rzeczywiście obiektywnej sytuacji, a także temu co proponowałem już ponad rok temu, kiedy byłem zaproszony przez prezydenta Joe Bidena do Białego Domu. O tym także rozmawiałem z Donaldem Trumpem oraz speakerami amerykańskiego Kongresu – mówił dziś Andrzej Duda. Prezydent ocenił, że decyzja, która zapadła w Hadze ma wymiar historyczny i oznacza, że sojusznicy „przebudzili się”. – Europa trochę zaspała, ale teraz widać, że u większości postawy są bardzo zdecydowane. Ten ostatni szczyt w mojej misji prezydenckiej cieszy mnie, bo widzę, że nastąpiła zmiana – przekonywał Duda.

Natomiast wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał jednomyślność 32 państw członkowskich. – Nie ma kraju, który by się temu sprzeciwił – wskazywał szef MON-u. – Po dyskusjach ministrów obrony, ministrów spraw zagranicznych, przekonywaniu się, jest zgoda co do pięciu procent. To najważniejsze ustalenie szczytu – mówił w środę po południu wicepremier.

W podobnym tonie wypowiadał się Mark Rutte. – To krok milowy w naszej kolektywnej obronie – mówił na konferencji podsumowującej szczyt. – Przyjęcie tzw. planu inwestycji w obronność służy temu, by skutecznie odstraszać agresorów i być gotowym do obrony siebie nawzajem, jeśli ktoś nas zaatakuje – tłumaczył. Według niego to dowód na to, że „sojusznicy zdają sobie sprawę z powagi zagrożeń” i „zjednoczyli się wokół ambitnego, ale niezbędnego nowego zobowiązania dotyczącego wydatków na obronność”. – Przechodzimy od ustaleń do działania. Nadszedł czas, by zakasać rękawy i wcielić ten plan w życie – mówił. Rutte zapowiedział „zwiększenie zdolności przemysłu obronnego po obu stronach Atlantyku”. – Potrzebujemy i jakości, i ilości. Potrzebujemy innowacji i musimy działać szybko – mówił.

Rosja się zbroi, a NATO zwiera szyki

Szef Sojuszu oświadczył też, że Rosja modernizuje i reorganizuje swoje wojska w takim tempie, że za trzy-pięć lat będzie gotowa do rozpoczęcia nowej wojny i ataku na NATO. Powołał się przy tym na informacje wywiadów wojskowych, w tym niemieckiego. – Nie bądźmy naiwni w kwestii Rosji – ostrzegał. Jednocześnie szef NATO powołał się na wcześniejsze słowa Donalda Trumpa, że USA „będą z sojusznikami do samego końca”.  – Stany Zjednoczone są w pełni zaangażowane w NATO. Stany Zjednoczone są w pełni zaangażowane we wdrażanie artykułu 5 – powtarzał.

Podczas szczytu Ukraina otrzymała zapewnienie, że Sojusz nadal będzie wspierał Kijów w walce z Rosją. Mark Rutte powiedział, że NATO pracuje nad porozumieniem pokojowym lub długoterminowym zawieszeniem broni. Dopóki jednak trwają działania zbrojne na wschodzie, NATO będzie „upewniać się, że Ukraina ma wszystko, czego potrzebuje”. – Nasz jasny komunikat do Zełenskiego i narodu ukraińskiego jest taki, że Ukraina może liczyć na nasze stałe wsparcie, w tym ponad 35 miliardów euro przyznanych w tym roku i jeszcze więcej pomocy w przyszłości. Wspieramy Ukrainę w jej dążeniu do pokoju i będziemy nadal wspierać Ukrainę na jej nieodwracalnej drodze do członkostwa w NATO – zaznaczył.

Dobre wiadomości dla Ukrainy miał również Keir Starmer. Brytyjski premier zapowiedział bowiem nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa, w tym przekazanie 350 pocisków obrony powietrznej.

Podczas drugiego dnia szczytu w Hadze Donald Trump spotkał się z prezydentem Zełenskim. „Miałem długie i merytoryczne spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem. Omówiliśmy wszystkie najważniejsze kwestie" – napisał prezydent Zełenski w serwisie X. – To była bardzo przyjemna rozmowa, udane spotkanie – komentował wydarzenie Donald Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych dodał, że odniósł wrażenie, że prezydent Ukrainy chciałby zakończyć wojnę i zapewnił, że podczas rozmowy z Putinem zapyta, czy on również ma takie zdanie.

Decyzje ważne dla Polski

Wicepremier Kosiniak-Kamysz po zakończeniu szczytu NATO omówił najważniejsze decyzje, jakie zapadły na spotkaniu w Holandii odnoście Polski. Wśród nich wymienił: przedłużenie obecności niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot w Jasionce, gdzie znajduje się zaopatrujący Ukrainę hub logistyczny, rozmieszczenie w Polsce norweskich samolotów F-35 oraz przybycie do Polski australijskiego samolotu rozpoznawczego i wczesnego ostrzegania. Sojusznicy zajęli się też kwestią dofinansowania m. in. Centrum Analizy, Szkolenia i Edukacji NATO–Ukraina w Polsce.

Podczas dwudniowego szczytu NATO wicepremier Kosiniak-Kamysz rozmawiał o współpracy bilateralnej i tej w ramach NATO z ministrami obrony: Kanady, Norwegii, Finlandii, Litwy, Estonii, Australii, a także szefami obrony narodowej Grupy E5  Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch  do której należy także nasz kraj. Polska podpisała również list intencyjny w sprawie zwiększenia zdolności do zabezpieczenia zapasów surowców krytycznych dla produkcji zbrojeniowej.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP; NATO

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Partnerstwo dla artylerii
Chciałem być na pierwszej linii
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Rubio: należymy do siebie
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Fenomen podziemnej armii
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Laboratorium obrony państwa
Together on the Front Line and Beyond
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Desant w Putlos
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Finlandia dla Sojuszu
Życie pod ostrzałem
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Walka o pierwszą dziesiątkę
Spluwaczki w nowej odsłonie
Focus of Every Move
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
„Jaskółka” na Bałtyku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Outside the Box
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Koniec olimpijskich zmagań
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Oko na Bałtyk
Litwa drugim największym użytkownikiem JLTV na świecie
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Polska poza konwencją ottawską
Debiut skialpinizmu
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Cztery lata wojny w Ukrainie
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Skromny początek wielkiej wojny
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Torami po horyzont
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Sprintem do bobsleja
Wojsko wskazało priorytety
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Selonia, czyli łotewski poligon
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Kierunek Rumunia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO