moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drukowanie dronów

Produkcja niektórych dronów dla wojska będzie szybsza i tańsza. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał właśnie decyzję o rozpoczęciu dwuletniego pilotażowego programu produkcji w wybranych jednostkach wojskowych bezzałogowych systemów powietrznych. Drony mają powstawać z wykorzystaniem nowoczesnej technologii druku 3D.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Obrony Narodowej w najbliższych latach jednym z priorytetów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP będzie szeroko pojęta „dronizacja”. – Wojska dronowe są przyszłością polskiej armii. Są przyszłością wszystkich rodzajów sił zbrojnych i będą w nich setki tysięcy dronów: latających, naziemnych, nawodnych i podwodnych – powiedział na początku 2025 roku wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Koncepcja Wojsk Bezzałogowych Systemów Uzbrojenia (BSU) powstała w 2024 roku, a 1 stycznia 2025 roku w Dowództwie Generalnym RSZ został utworzony Inspektorat Wojsk Bezzałogowych Systemów Uzbrojenia, na którego czele stanął gen. bryg. Mirosław Bodnar.

Co istotne, armia chce nie tylko pozyskiwać bezzałogowce z rynku – kupować gotowe konstrukcje, ale również produkować je w jednostkach wojskowych. Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował, że szef resortu obrony podpisał decyzję o uruchomieniu dwuletniego pilotażowego programu w tej sprawie.

– Celem programu jest nabycie zdolności do szybkiego i taniego wytwarzania dronów z wykorzystaniem technologii druku 3D. Program obejmie wybrane jednostki wojskowe, które już testują tę technologię oraz mają potencjał do dalszego rozwoju: żołnierzy z wiedzą i pasją, którzy chcą się w tym kierunku rozwijać – napisał w mediach społecznościowych Sztab Generalny WP. W komunikacie dodano, że wnioski i doświadczenia z programu posłużą do budowy struktur do produkcji i serwisowania dronów w większości jednostek.

– Do końca trwania programu pilotażowego, czyli do końca 2026 roku, zostaną wypracowane optymalne rozwiązania w zakresie wytwarzania, modyfikacji i napraw dronów, które następnie zostaną zaimplementowane w większości jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP – zapowiedzieli przedstawiciele Sztabu Generalnego WP.

Idea, aby to wojskowi we własnym zakresie produkowali, naprawiali oraz modyfikowali drony, została zaczerpnięta z doświadczeń armii ukraińskiej, która obecnie ma zdolności do wytwarzania dziesiątek tysięcy bezzałogowców lub niezbędnych do nich części zapasowych. Produkcja odbywa się z wykorzystaniem technologii druku 3D.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: szer. Dawid Cisło/6 BPD

dodaj komentarz

komentarze


Outside the Box
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Fenomen podziemnej armii
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Debiut skialpinizmu
Przemyślany każdy ruch
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
„Jaskółka” na Bałtyku
Skromny początek wielkiej wojny
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Together on the Front Line and Beyond
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Koniec olimpijskich zmagań
Sprintem do bobsleja
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Desant w Putlos
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Oko na Bałtyk
Borsuki, ognia!
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Laboratorium obrony państwa
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Morskie koło zamachowe
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Chciałem być na pierwszej linii
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Debiut ogniowy Borsuków
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Spluwaczki w nowej odsłonie
Torami po horyzont
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Polski sektor obronny za SAFE
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Kierunek Rumunia
Focus of Every Move
Życie pod ostrzałem
Walka o pierwszą dziesiątkę
Czas na oświadczenia majątkowe
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Wojsko wskazało priorytety
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Polska poza konwencją ottawską
Oficer od drona
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Cztery lata wojny w Ukrainie
Śmigłowce przyszłości dla NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO