moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u

Wniosek nie uzyskał pozytywnej opinii – powiedział Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. W czwartek posłowie dyskutowali o wyrażeniu wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej, o co wnioskowała opozycja. Za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku głosowało 20 osób, 21 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Z wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka wystąpiła grupa posłów opozycji. – Bezpośrednią przyczyną złożenia tego wniosku były okoliczności związane z odnalezieniem szczątków rosyjskiej rakiety i zamieszanie, które temu wydarzeniu towarzyszyło – powiedział Tomasz Siemoniak, poseł Platformy Obywatelskiej, podczas obrad sejmowej Komisji Obrony Narodowej. W czwartek jej członkowie spotkali się, aby zaopiniować wniosek.

Siemoniak ocenił, że sytuacja, która zdarzyła się 16 grudnia ubiegłego roku w polskiej przestrzeni powietrznej, jest poważna, ponieważ „zagrożenie rakietowe cały czas dotyczy Polski”. Świadczy o tym m.in. fakt, że dziś w nocy rakiety spadły na Lwów, który jest położony w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy. Nawiązał także do oświadczenia ministra Błaszczaka, w którym szef MON-u za przebieg zdarzenia obwinił dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. – Albo rację ma minister Błaszczak, albo gen. Piotrowski. Również niejasna jest kwestia, kto i kiedy dowiedział się, że rosyjska rakieta spadła na terytorium Rzeczypospolitej – mówił. – Opinia publiczna powinna wiedzieć, kto mówi prawdę – zaznaczył.

REKLAMA

Do wniosku opozycji odniósł się Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, gdyż szef resortu przebywa obecnie z oficjalną wizytą w Wielkiej Brytanii. Wiceszef MON-u ocenił, że fakt złożenia wniosku nie świadczy o poczuciu odpowiedzialności i jest „trudny do merytorycznego uzasadnienia i obrony”. – Zaskakuje już sama treść wniosku. Jego autorzy opierają wotum o artykuły w portalach internetowych, przygotowane przez autorów, którzy bardzo często nie są wiarygodni – stwierdził. Dodał, że posłowie opozycji domagali się, aby na jawnym posiedzeniu zostały podane szczegóły dotyczące sprawy. – Gdybyśmy to zrobili, to na Kremlu wystrzeliłyby korki od szampanów – podkreślił wiceminister.

Wojciech Skurkiewicz stwierdził, że poprzedni rząd realizował politykę resetu wobec Rosji, co było złą decyzją. Ocenił także, iż lata 2008–2015 to czas osłabiania Wojska Polskiego, o czym świadczy likwidacja jednostek wojskowych czy zaniedbania związane z rozbudową systemu obrony przeciwlotniczej. Przypomniał też, że od roku 2018 Agencja Uzbrojenia zawarła prawie 500 umów, wiele z polskimi firmami przemysłu obronnego, dzięki którym Wojsko Polskie otrzyma nowe uzbrojenie. Dodał, że powstają nowe jednostki wojskowe, przede wszystkim we wschodniej części kraju, bardzo duży nacisk jest położony na cyberbezpieczeństwo, współpracę z sojusznikami, cały czas zwiększa się też liczba żołnierzy. Jak mówił, obecnie jest ich 170 tys.

– Ostatnie lata to bardzo dobry czas dla Wojska Polskiego. Nigdy wcześniej siły zbrojne nie były tak konsekwentnie wzmacniane, a Polska tak silna. To efekt pracy ministra Błaszczaka oraz resortu obrony narodowej. Próba odwołania polityka, który z takim zaangażowaniem zabiega o to, abyśmy żyli w bezpiecznym państwie, to przynajmniej sabotaż – powiedział Skurkiewicz. – Zwracam się do Komisji o odrzucenie przedłożonego wniosku o wotum nieufności dla ministra obrony narodowej – podsumował przemówienie.

Posłowie, którzy zabrali głos podczas dyskusji, zarzucali szefowi MON-u nie tylko zaniedbania związane z sytuacją z 16 grudnia. Wśród argumentów przeciwko ministrowi znalazły się te dotyczące zbyt dużych zakupów dla wojska realizowanych poza granicami kraju kosztem polskiego przemysłu obronnego, duża liczba żołnierzy rezygnujących ze służby czy złe traktowanie pracowników cywilnych. Były minister obrony Antoni Macierewicz ocenił, że obrady SKON-u nie miały charakteru dyskusji, a były brutalnym atakiem na ministra Błaszczaka i rząd.

Posiedzenie SKON-u zakończyło się głosowaniem nad opinią o wniosku o wotum zaufania dla ministra Błaszczaka. Za głosowało 20 posłów, przeciw 21. Nikt nie wstrzymał się od głosu. – Wniosek nie uzyskał pozytywnej opinii – podsumował Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

MM

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Stop szkalowaniu polskiego munduru
 
Wojsko pomoże Słoweńcom
The Power of Buzdygany Awards
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Odliczanie do przysięgi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Plan misji „Air Defender”
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Polsko-koreańskie rozmowy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Nie płynie z nurtem
Wychodzi poza schematy
Moc Buzdygana
Nie uznaje półśrodków
Lecimy F-35
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
RBN o rezultatach szczytu NATO
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polska rozdarta przez okupantów
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Abramsy jadą na ukraiński front
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Wyższe diety za służbę na granicy
Przyszłość pod znakiem dronów
Długi marsz na wschód
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
16 Dywizja świętuje
Z pułku w brygadę
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Szwedzi na „Czernickim”
Konsekwentnie dąży do celu
Start w nowy etap żołnierskiego życia
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Śladem profesjonalistów
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Spełnia marzenia
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Dwa medale w Budapeszcie
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Przysięga w Kolnie
Tak rodziła się konspiracja
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Raki dla podhalańczyków
Wojskowe kontrakty w USA
Brązowa czwórka podwójna
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Trening na awaryjnym lotnisku
Stawia na dobrą komunikację
Wirtualna walka na morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO