moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Serwis Abramsów w Poznaniu

Polska Grupa Zbrojeniowa SA i producent czołgów Abrams, czyli amerykański koncern General Dynamics Land Systems, podpisały dziś umowę w sprawie utworzenia na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych SA w Poznaniu centrum serwisowo-naprawczego. Będą w nim obsługiwane zakupione przez Wojsko Polskie Abramsy M1A2SEPv3 oraz M1A1.

Już niedługo amerykańskie Abramsy staną się podstawowymi czołgami rodzimych wojsk pancernych i zmechanizowanych. Polscy żołnierze od kilku miesięcy intensywnie przygotowują się na wprowadzenie do służby nowego uzbrojenia, szkoląc się na przekazanych w tym celu przez armię USA maszynach. Do technicznej rewolucji w dziedzinie broni pancernej szykuje się również rodzima zbrojeniówka. – Jako partner godny zaufania dla wojska jesteśmy odpowiedzialni za wsparcie jednostek w utrzymaniu sprawności każdego rodzaju sprzętu, jaki znajduje się lub wchodzi na uzbrojenie polskich sił zbrojnych. Dlatego też decyzja pana ministra Mariusza Błaszczaka o pozyskaniu dla wojsk pancernych Abramsów oznaczała dla nas konieczność nabycia zdolności w zakresie obsługi tego typu czołgów – wyjaśnia Sebastian Chwałek, prezes PGZ SA. Jak dodaje, narodowy holding od kilku miesięcy prowadził rozmowy i negocjacje z producentem tych maszyn, firmą General Dynamics Land Systems – GDLS.

26 czerwca PGZ SA poinformowała, że podpisała z GDLS umowę w sprawie utworzenia na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych SA w Poznaniu centrum serwisowo- naprawczego, w którym obsługiwane będą zakupione przez Wojsko Polskie Abramsy M1A2SEPv3 oraz M1A1. Przedstawiciele PGZ SA podkreślają, że w Centrum Kompetencyjnym Czołgów Abrams, bo taką oficjalną nazwę nosi ośrodek, będą mogły być obsługiwane nie tylko polskie maszyny, lecz także wykorzystywane przez oddziały wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce i czołgi z innych krajów europejskich.

Pierwszą umowę na dostawę do armii czołgów Abrams, konkretnie 250 egzemplarzy w wersji M1A2SEPv3, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w kwietniu 2022 roku. Kontrakt opiewał na 4,75 mld dolarów. Kolejny, na dostarczenie 116 Abramsów w wersji M1A1, podpisano w styczniu 2023 roku. Jego wartość to 1,4 mld dolarów (z tego 200 mln dolarów wyasygnował amerykański rząd). Ponadto polskie wojsko zamówiło pakiet szkoleniowy i logistyczny, amunicję oraz wozy logistyczne – mosty towarzyszące M1074 Joint Assault Bridge, wozy dowodzenia M577, wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules oraz warsztaty techniczne na podwoziu samochodów HMMWV.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
Okręt skrojony na Bałtyk
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Wojskowy bus do szczęścia
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Nowe zasady dla kobiet w armii
Wojsko na Horyzoncie
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Elementy Wisły testowane w USA
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Brytyjczycy na wschodniej straży
Komplet medali wojskowych na ringu
W krainie Świętego Mikołaja
Obywatele chcą być #wGotowości
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Razem na ratunek
Niebo pod osłoną
Krajowa produkcja amunicji
Militarne Schengen
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Marynarze podjęli wyzwanie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
The Darker, the Better
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Sukces Polaka w biegu z marines
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Polski „Wiking” dla Danii
Początek „Ratownika”
Bezzałogowy nurek
Mundurowi z benefitami
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Gdy ucichnie artyleria
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Kapral Bartnik mistrzem świata
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dzień wart stu lat
„Horyzont” przeciw dywersji
Cywile zaskoczyli żołnierzy
Warto być wGotowości
Plan na WAM
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Orka po szwedzku
Udany start Peruna
Ogień z Leopardów na Łotwie
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Pilica w linii
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Pancerniacy jadą na misję
Bojowe Rosomaki dla podhalańczyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO