moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gra wojenna o dezinformacji

Jak działa i czym żywi się rosyjska dezinformacja, jakimi technikami posługują się propagandyści Kremla i jak należy walczyć z fake newsami? Przekonali się o tym uczestnicy symulacyjnej gry wojennej poświęconej dezinformacji. Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Europejskie Centrum Doskonalenia w dziedzinie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

– Do udziału w grze zaprosiliśmy przedstawicieli krajów Trójkąta Lubelskiego, czyli Polski, Litwy i Ukrainy, a także Wielkiej Brytanii. W wydarzeniu wzięli udział również urzędnicy reprezentujący Unię Europejską i NATO – mówi Paweł Kasprzyk z Biura Rzecznika Prasowego MSZ. Do Warszawy przyjechali więc specjaliści zajmujący się przeciwdziałaniem dezinformacji, przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytutów badawczych, analitycy, dziennikarze oraz pracownicy firm technologicznych. – Chodziło nam o zaangażowanie jak najszerszego społecznego grona. Tylko dzięki współpracy instytucji publicznych i prywatnych można osiągnąć odpowiednią skalę i prędkość reakcji na dezinformację – dodaje Kasprzyk.

Specjalista od spraw przeciwdziałania dezinformacji wyjaśnia, że uczestnicy gry zostali podzieleni na drużyny narodowe (każda liczyła 5–8 osób) oraz dwie instytucjonalne: UE i NATO. Każda z drużyn narodowych mogła zbudować swój zespół ze specjalistów z różnych resortów i instytucji. Na przykład w polskiej drużynie byli m.in. przedstawiciele MON-u, MSZ-u, kancelarii premiera oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Z kim grali? Jedna z drużyn, tzw. Czerwoni, wcielała się w rolę rosyjskich propagandystów i ich sprzymierzeńców. Zadaniem zespołów narodowych i instytucjonalnych było odpowiadanie na zaimprowizowane przez Czerwonych kampanie dezinformacyjne. Przez dwa dni gracze reagowali na fake newsy, ataki trolli oraz liczne prowokacje i ataki cybernetyczne, które pojawiały się w specjalnie w tym celu przygotowanym serwisie internetowym.

Anna Maria Dyner, analityczka ds. Białorusi i Federacji Rosyjskiej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, która w grze wcieliła się w rolę rosyjskiego propagandysty, podkreśla, że specjaliści od dezinformacji zarówno w Rosji, jak i w Chinach doskonale poznali wrażliwość społeczeństw zachodnich. I właśnie na tym koncentrują swoje ataki. – Jeśli w danym kraju trudnym tematem są kłopoty gospodarcze, np. inflacja, to stanie się to pożywką dla propagandystów. Widoczne to będzie zwłaszcza w państwach, w których przyspieszają procesy polityczne, czyli tam, gdzie planowane są wybory parlamentarne lub prezydenckie. Walka polityczna jest też naturalną pożywką dla dezinformacji – mówi ekspertka PISM-u.

I tak właśnie było w grze. Odwołując się do bieżącej sytuacji w Polsce i innych krajach europejskich, Czerwoni nawiązywali m.in. do tematu inflacji i bezrobocia. Odwoływali się do historycznych relacji między Polską a Litwą lub Polską a Ukrainą, by wzbudzić dawne resentymenty. Tematem była także wzmożona migracja w Europie. Gracze musieli zmierzyć się np. z fake newsem dotyczącym uprowadzenia małego dziecka przez migrantów. – Wykreowaliśmy sztuczne zapotrzebowanie na tę informację, pokazaliśmy, że w niektórych sytuacjach państwo jest opieszałe i że nawet jeśli zareaguje właściwie, to bardzo łatwo te oficjalne przekazy zdyskredytować. Za pomocą prostych mechanizmów pokazaliśmy, jak łatwo grać na emocjach – opowiada Anna Dyner. I podkreśla, że takie przedsięwzięcie obnaża wiele słabości w walce z dezinformacją. – Przekonaliśmy się, jak łatwo oddziaływać na emocje społeczne i kreować plotkę – mówi. Analityczka wskazuje również, że w grze jedna drużyna Czerwona przypadała na kilka drużyn Zielonych. – W rzeczywistości proporcje są odwrotne. Rosjanie mają farmy trolli, boty oraz inne systemy i narzędzia, za pomocą których uwiarygodniają wytwarzane przez siebie nieprawdziwe informacje – ocenia Dyner.

Gra wojenna w międzynarodowym składzie to – zdaniem ekspertów – bardzo dobry pomysł. – Współpraca w tak szerokim gronie specjalistów pozwala przećwiczyć wspólne strategie, co ma kluczowe znaczenie w wypadku realnego przeciwdziałania dezinformacji – uważa Paweł Kasprzyk z MSZ. Jak podkreśla Anna Dyner, gra pozwoliła nie tylko w praktyce przećwiczyć schematy działania propagandystów, lecz także wypracować szereg wniosków dotyczących przeciwdziałania dezinformacji. Uczestnicy zgodzili się więc, że kampanie informacyjne powinny być prowadzone także w wymiarze międzynarodowym.

To jednak nie wszystko. – Okazuje się, że liczba głównych linii narracyjnych używanych przez rosyjską dezinformację nie jest nieskończona. A to oznacza, że powinniśmy przewidywać niektóre wydarzenia i szybciej reagować na propagandę, a nawet prowadzić kampanie wyprzedzające – konkluduje Anna Dyner z PISM.

Czy trudno być trollem? Analityczka przekonuje, że to bardzo proste, zwłaszcza gdy nie ponosi się żadnej odpowiedzialności za słowa wrzucane do sieci.

Symulacyjna gra wojenna (Warsaw Countering Disinformation Wargame) odbyła się na terenie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie. Organizatorem gry było Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP we współpracy z Europejskim Centrum Doskonalenia w dziedzinie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym (Hybrid CoE). To Europejskie Centrum jest międzynarodowym ośrodkiem badawczo-analityczno-szkoleniowym, który działa w Helsinkach od 2017 roku. W jego prace angażują się przedstawiciele kilkunastu państw NATO i UE, m.in. Finlandii, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, USA, Polski i krajów bałtyckich.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Vuk Valcic / Zuma Press / Forum, Sebastian Indra / MSZ

dodaj komentarz

komentarze


Zawsze gotowi do pomocy
 
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Piedimonte – samobójcza misja
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ostatnia droga Pileckiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO