moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Defilada powraca!

Na tę wiadomość czekali wszyscy miłośnicy wojska. Wojskowa defilada po kilku latach przerwy znów wpisze się w kalendarz obchodów Święta Wojska Polskiego. I choć dziś nie znamy jeszcze szczegółów tego wydarzenia, można być więcej niż pewnym, że nikt nie będzie zawiedziony. Na ulicach Warszawy zaprezentują się żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także najnowocześniejszy sprzęt Wojska Polskiego.

– Mam dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy pytają o defiladę. Będzie! 15 sierpnia w Warszawie. Rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów Święta Wojska Polskiego – zapowiedział dziś na Twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak. Oprócz defilady w całej Polsce będą organizowane wojskowe pikniki, pokazy sprzętu i spotkania z żołnierzami. O szczegółach defilady będziemy informować na naszym portalu. Dziś już wiadomo, że wezmą w niej udział żołnierze wojsk lądowych, sił powietrznych (liczymy na defiladę w powietrzu), marynarki wojennej, wojsk specjalnych i wojsk obrony terytorialnej. Nie zabraknie najnowszego sprzętu, który w ostatnim czasie trafił do wyposażenia jednostek wojskowych.

Historia defilad z okazji święta Wojska Polskiego sięga czasów przedwojennych. Potem nastąpiła długa przerwa. Żołnierze powrócili do świętowania w gronie mieszkańców i gości Warszawy zaledwie 16 lat temu – w 2007 roku. Wówczas Alejami Ujazdowskimi w Warszawie przejechało około stu wojskowych pojazdów i przemaszerowało około tysiąca żołnierzy. W powietrzu można było podziwiać samoloty i śmigłowce należące do polskiej armii. Przeglądu pododdziałów dokonał Lech Kaczyński, wówczas prezydent Polski.

W kolejnych latach defilady odbywały się w stolicy z przerwą w 2019 roku, kiedy to zorganizowano ją w Katowicach. Powodem przeniesienia była setna rocznica wybuchu I powstania śląskiego. W kolejnych latach zrezygnowano z organizowania defilad, najpierw ze względu na pandemię COVID-19, a w ubiegłym roku z powodu wojny w Ukrainie.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Generał z cienia
Koło zamachowe gospodarki
Bez zmian w emeryturach
Niebo bez dominacji
Umowa na pociski do Patriotów
Powietrzne cysterny dla Polski
Orka tuż, tuż
Podchorążowie w dżungli
Święto DGRSZ
Wsparcie ma znaczenie
Kraków zaprosił weteranów
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Stała baza wojsk USA w Polsce
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Szermierze i pięściarki na podium
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Sonda dla Jastrzębia
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Trening działań połączonych
Polska szykuje się do produkcji Panter
Polski wkład w operację „Overlord”
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Apetyt Smoka rośnie
Innowacje dla bezpieczeństwa
Ważne decyzje w Brukseli
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Premier powołał nową wiceminister obrony
Na straży nieba
Podróż w ciemność
Marsz gąsienicowych kolumn
„Strzała weterana” spaja środowisko
F-35 Changes Everything
Sportowe jubileusze
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Śmierć w sercu Azji
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
AMW oferuje mieszkania
Ratunek na polu walki
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Równanie z „Iksem”
Zbrodnicza farsa
Królestwo pojazdów
Zełenski traci Order Orła Białego?
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Krok w stronę pokoju
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Minister obrony RFN w Polsce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Mundur, medale i duma
Sojusz Madrytu i Warszawy
Pancerny Poznań
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO