moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podejmij studia na nowym kierunku WAT

MON nowelizuje przepisy dotyczące limitów przyjęć na studia wojskowe. W ramach dotychczasowej puli 2040 miejsc 26 z nich zostanie przygotowane na nowym kierunku w Wojskowej Akademii Technicznej. – Odpowiadamy na potrzeby wojska w zakresie kształcenia specjalistów w dziedzinie technologii elektronicznych i telekomunikacyjnych – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT-u.

Zdjęcie ilustracyjne 

Zgodnie z rozporządzeniem MON-u sprzed kilku miesięcy w roku akademickim 2023/2024 cztery wojskowe akademie przyjmą w sumie 2040 kandydatów na oficerów. Na studiach w AWL-u przygotowano 596 miejsc, LAW przyjmie 251 chętnych, AMW – 175, a w WAT będzie mogło studiować 1018 osób.

Teraz w MON-ie powstał projekt zmiany przepisów w tej sprawie. Nie dotyczy on jednak liczby miejsc dla przyszłych oficerów (ta zostanie bowiem na tym samym poziomie), ale przyjęć na nowy, otwierany w tym roku kierunek w Wojskowej Akademii Technicznej – technologie elektroniczne i telekomunikacyjne. Według propozycji 26 miejsc zostanie wydzielone z limitu 166 miejsc, dotychczas zarezerwowanych na kierunku elektronika i telekomunikacja w WAT.
– Utworzenie nowego kierunku wpisuje się w misję naszej akademii, która jako uniwersytet techniczny służy Wojsku Polskiemu. Poszerzenie oferty jest więc odpowiedzią na rosnące potrzeby armii w zakresie kształcenia przyszłych oficerów, specjalistów w obszarze eksploatacji nowoczesnych systemów łączności i informatyki, znajdujących się w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP – mówi Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa WAT-u.

Jak dodaje, studia potrwają pięć lat i będą miały charakter praktyczny. Podczas zajęć w pracowniach i laboratoriach uczelni podchorążowie będą korzystać z nowoczesnych radiostacji wielofunkcyjnych, łączności satelitarnej, wojskowych sieci telekomunikacyjnych i systemów łączności radiowej oraz węzłów teleinformatycznych.

Oprócz zajęć stricte politechnicznych studenci wojskowi zaczną się jednocześnie przygotowywać do wykonywania przyszłych obowiązków żołnierza zawodowego. Czekają ich też sześciomiesięczne praktyki zawodowe, zarówno dowódcze, jak i specjalistyczne, obejmujące udział w ćwiczeniach z komponentami sił sojuszniczych państw NATO.

– Założenie jest takie, że absolwent studiów będzie w pełni przygotowany m.in. do planowania, konfigurowania i wykorzystania sieci radiowych i satelitarnych, rozwijania komponentów lokalnych systemów teleinformatycznych oraz praktycznej obsługi wozów dowodzenia, aparatowni transmisyjnych i terminali satelitarnych – informuje Ewa Jankiewicz. Osoby, które dostaną się na studia, rozpoczną kształcenie od szkolenia podstawowego i złożenia przysięgi wojskowej. Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny na I roku będą żołnierzami dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych.

Jako absolwenci z tytułem magistra inżyniera zostaną promowani na pierwszy stopień wojskowy w korpusie oficerów (podporucznik lub podporucznik marynarki). O przyjęcie na studia mogą się ubiegać niekarani obywatele polscy, którzy ukończyli 18 lat, zdali maturę i mają odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne do pełnienia zawodowej służby wojskowej.

Rekrutacja na studia wojskowe trwa. W przypadku WAT-u kandydaci mają czas na rejestrację do 9 czerwca 2023 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Jak obronić się przed dronami?
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Baobaby docierają do wojska
Kajakiem na światowe podium
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Odniesione w walce rany łączą
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
PKW Irak zostaje w Jordanii
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Pierwszy krok do Invictusa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
MON i MSZ o szczycie NATO
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Święto wojska pod hasłem SAFE
Służby badają miejsce upadku pocisku
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Jak reagować w kryzysie?
Azjatycka szansa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Spadochronowy triumf
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Salto mortale komandosa
Pancerne starcie
Z prądem i pod prąd
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Triumf wojskowych lekkoatletów
Śmierć w sercu Azji
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Powstańcy są naszymi bohaterami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wsparcie ma znaczenie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Rakietowcy na Hawajach
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Jelcze z Raciborza
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Marzenia częściowo spełnione
Trudne początki polskich bombowców
Zmiana warty na granicy
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Paliwowy krwiobieg NATO
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Rywalizacja o indeks WAT-u
Odnaleziono „Roja”
„Albatros” dozbrojony
Innowacje z PERUNA
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO