moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Chińska wizja pokoju

Z punktu widzenia Pekinu tocząca się od roku wojna w Ukrainie jest wstępem do wojny hegemonicznej, która ma utrwalić amerykańską globalną hegemonię. Ukraina jest w takim ujęciu narzędziem służącym osłabieniu Rosji, tak aby ta nie liczyła się w momencie rozpoczęcia ewentualnego konfliktu amerykańsko-chińskiego. Rok po wybuchu wojny w Ukrainie Chiny przedstawiły swój plan pokojowy, czy ma on jakiekolwiek szanse na realizację?

Ostatni rok był dla Chin i Rosji okresem zacieśnienia relacji gospodarczych. Wedle szacunków CNN, od marca do grudnia 2022 roku chiński import ropy naftowej z Rosji zwiększył się o 45 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku, import węgla wzrósł o 54 procent, zaś import gazu o 155 procent. Jeśli dołożymy do tego wzrost importu surowców energetycznych ze strony Indii czy państw regionu Zatoki (Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie) łatwo będzie zrozumieć, dlaczego rosyjska gospodarka, dotknięta przecież sankcjami, nie odnotowuje takiego spadku, jak spodziewano się na Zachodzie. Warto w tym miejscu dodać, że np. udział chińskich smartfonów na rosyjskim rynku zwiększył się z 40 do 95 procent, zaś udział juana w rosyjskim rynku walutowym wzrósł z 1 procenta do 48 procent w okresie od stycznia do listopada 2022 roku. Chiny stały się dla Rosji niezwykle ważne zarówno jeśli chodzi o eksport surowców energetycznych, import technologii, jak i rynek walutowy, dzięki któremu możliwe jest uniknięcie transakcji dolarowych czy też rozliczanych w euro na korzyść juana. Chiny zapewniają też Federacji Rosyjskiej wsparcie polityczne, wstrzymując się od głosu podczas głosowań w ONZ. Wbrew amerykańskim oskarżeniom najpewniej nie oferują jednak Moskwie bezpośredniego wsparcia militarnego, co zresztą przyznaje również strona ukraińska.

Dla Chin kluczowy jest nie sam toczący się konflikt, a jego kontekst. A tu ChRL nie ma dobrych wieści dla Ukrainy. Z punktu widzenia Pekinu tocząca się od roku wojna jest wstępem do wojny hegemonicznej, która ma utrwalić amerykańską globalną hegemonię. Ukraina jest w takim ujęciu narzędziem służącym osłabieniu Rosji, tak aby ta nie liczyła się w momencie rozpoczęcia ewentualnego konfliktu amerykańsko-chińskiego. I to z tej perspektywy należy patrzeć na chińskie stanowisko, niezależnie od tego co zostałoby powiedziane i jakiego rodzaju deklaracje by padły.

REKLAMA

Chiński plan pokojowy skupia się bardziej na budowie porządku międzynarodowego niźli bezpośrednio na toczącym się konflikcie. Wynika to jednak z tego, co zostało zaznaczone wcześniej, że Pekin patrzy na system międzynarodowy inaczej niż państwa zachodnie. I jeśli w pierwszym punkcie planu mowa jest o poszanowaniu suwerenności państw, prawa międzynarodowego, karty Narodów Zjednoczonych, to należy pamiętać, że odnosi się to również do kwestii Tajwanu. Gdy zaś w kolejnym punkcie Chiny wzywają do porzucenia zimnowojennej mentalności i konieczności wzięcia pod uwagę uzasadnionych interesów bezpieczeństwa wszystkich państw, to słowa te są skierowane do USA. Wezwanie do zaprzestania stosowania jednostronnych sankcji, niesankcjonowanych przez ONZ czy do pełnego wdrożenia wynegocjowanych rozwiązań dotyczących eksportu ukraińskiego zboża, utrzymywania łańcuchów dostaw, wynikają z chińskich interesów gospodarczych oraz obaw, że również i ChRL może w innych okolicznościach zostać podobnymi sankcjami dotknięta. Oczywiście w planie jest również mowa o korytarzach humanitarnych dla uchodźców ze strefy działań wojennych, bezpieczeństwie obiektów nuklearnych czy bezwzględnej konieczności zapobieżenia wojnie nuklearnej. Dokument jest jednak bardziej wizją porządku międzynarodowego niźli konkretnym planem pokojowym.

Ukraina zapewnia, że docenia chińskie wysiłki i weźmie pod uwagę stanowisko Pekinu dotyczące zakończenia konfliktu. Ale słowa te mają wyłącznie wymiar polityczny, Kijów nie chce bowiem pogarszać relacji z drugim mocarstwem i drugą gospodarką świata. Nie chce również, aby beneficjentem ich ewentualnego pogorszenia okazała się Federacja Rosyjska. Przedstawienie chińskiego planu niczego jednak nie zmienia, konflikt ukraiński pozostaje na razie nierozwiązywalny.

Rafał Ciastoń , ekspert ds. stosunków międzynarodowych, technologii militarnych i konfliktów zbrojnych

autor zdjęć: Ludovic MARIN/ POOL/ AFP/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Młot na dyktatora
 
Słowo czekisty
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Wojna w świecie popkultury
Biały Dom o polskich MiG-ach
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Nowatorskie manewry Marszałka
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
NATO patrzy na wschód
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
O pomocy dla Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Cegiełka na morzu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Air Policing piątej generacji
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Śladem profesjonalistów
Wspólne zakupy amunicji
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
VIS na misję
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Celne oko strzelców CWZS-u
To dobra ustawa dla wojska
Po wojnie będę szczęśliwy
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Na trasie legendarnego biegu
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Garnizon US Army na stałe
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Na ratunek „Rudemu”
F-35 w powietrzu
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Pod okiem rangersów
NATO podsumowało 2022 rok
Karą mogła być tylko śmierć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO