moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ministrowie obrony na Mazurach

Dla bezpieczeństwa Europy i wolnego świata ważne jest to, aby imperium rosyjskie się nie odrodziło – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Batalionowej Grupie Bojowej NATO. Szef MON-u w bazie na Mazurach spotkał się z Mario Banožiciem, ministrem obrony Chorwacji. Rozmowy dotyczyły zacieśniania współpracy w ramach NATO, a także wsparcia dla walczącej Ukrainy.

Spotkanie wicepremiera Mariusza Błaszczaka z szefem resortu obrony Chorwacji, Mario Banožiciem odbyło się w Bemowie Piskim. Miejsce nie było przypadkowe. To właśnie tam stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO, w skład której wchodzą wojskowi z Chorwacji. – To bardzo ważne, że w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego pokazujemy naszą solidarność i jedność. Jesteśmy wdzięczni, że chorwaccy żołnierze są na polskiej ziemi i razem z żołnierzami z Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii szkolą się, budując interoperacyjność sił NATO – powiedział wicepremier. Zaznaczył także, że chorwacki kontyngent stacjonujący w Polsce jest wyposażony w broń artyleryjską – chodzi o samobieżne haubice PzH 2000 – a tocząca się w Ukrainie wojna pokazuje, jak ważną rolę odgrywa ten rodzaj uzbrojenia. – Naszym zadaniem, czyli sił sojuszniczych, jest prowadzenie działań obronnych oraz odstraszanie. Pokazujemy w ten sposób, że nie opłaca się dziś napaść na żadne z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił Mariusz Błaszczak. Dodał, że obecność wojsk Chorwacji w Polsce to także dowód, że państwom leżącym w południowej części Europy nie jest obojętna sytuacja na wschodniej flance.

Film: MON

Szef polskiego MON-u powiedział, że rozmowy z przedstawicielem chorwackiego rządu dotyczyły także aktywności Polski na Bałkanach, współpracy na forum Unii Europejskiej, NATO i przygotowań do szczytu Sojuszu, który odbędzie się w Wilnie. Omówiono również kwestię pomocy, której oba kraje udzielają Ukrainie. – Jesteśmy zgodni co do tego, że taki proces powinien trwać, że to ważne dla bezpieczeństwa Europy i wolnego świata, aby imperium rosyjskie się nie odrodziło – podkreślił. – Dziękuję za twoją obecność w Polsce i obecność żołnierzy chorwackich – zwrócił się do sojusznika wicepremier Błaszczak.

Mario Banožić w swoim przemówieniu podkreślał również dobrą współpracę z Polską i wspólne ćwiczenia żołnierzy. Brały w nich udział m.in. załogi chorwackich śmigłowców, które dwa lata temu szkoliły się pod okiem polskich instruktorów z 7 Eskadry Działań Specjalnych. Chorwat zaznaczył, że Polska przyjęła bardzo ważną rolę na wschodniej flance NATO. Zadeklarował także, że jego kraj nadal będzie wspierać Ukrainę. – Będziemy to robić tak długo, jak to będzie potrzebne – zapewnił. Poruszył również kwestię sojuszniczej współpracy w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ocenił, że dzięki niej wojsko szybko zyskuje nowe zdolności. – Żołnierzom życzę owocnej realizacji zadań, a nam dobrej współpracy w ramach NATO i tego, abyśmy radzili sobie z wyzwaniami, które wciąż się przed nami pojawiają – powiedział Banožić, który z wizytą w Polsce był już nie po raz pierwszy. Podobne spotkanie obu ministrów obrony odbyło się także rok temu w Warszawie.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO to międzynarodowy pododdział, który stacjonuje na Mazurach od 2017 roku. Tworzą go żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Chorwacji, a na ich czele stoją wojskowi ze Stanów Zjednoczonych. Zadaniem Batalionowej Grupy jest budowanie interoperacyjności między wojskowymi różnych armii, a także wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Decyzja o utworzeniu wielonarodowej jednostki zapadła podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Podobne pododdziały ulokowano także na Litwie, Łowie, w Estonii i Rumunii. W 2022 roku, po napaści Rosji na Ukrainę, liczba grup batalionowych została zwiększona, powstały one także w Bułgarii, na Węgrzech i Słowacji. Żołnierze Wojska Polskiego wchodzą w skład batalionowych grup bojowych na Łotwie i w Rumunii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 GBZ, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
 
Kolejne zakupy dla wojska
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Narodziny polskich sił morskich
Polski dzień strzelania w Rumunii
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
PGZ rośnie w siłę
Orka po koreańsku
Najdłuższa noc
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy jadą na ukraiński front
„Pług” idzie na śmierć
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Misja: obronić Finlandię
Realia, a nie teoria
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Pierwszy polski Homar
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Terytorials na etacie
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Unijna pomoc dla Ukrainy
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Polsko-koreańskie rozmowy
Ekspresowa pomoc
Fiński debiut w Sojuszu
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Szef MON-u o planach obrony kraju
Saperzy na wschodzie Polski
„Sokół” wylądował
Zanim wyruszą do Bagdadu
Uwolnić zakładników
Wszystkie Pilice w wojsku
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Futsal na zakończenie rywalizacji
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Wiara bez wiedzy
32 krążki pływaków-żołnierzy
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Zielony talizman Polaków
PKW Orlik już w Estonii
Porozumienie Sikorski-Stalin
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Sokół czuwa w Tatrach
PKW Orlik gotowy na misję
Podchorążowie świętują
Out of the Shadow

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO