moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy za długoletnią służbę

Pięć procent wysokości wynagrodzenia po 15 latach służby, a potem za każdy kolejny rok dodatkowe 1% – tyle ma wynosić nowe, zaproponowane przez MON, świadczenie motywacyjne dla żołnierzy. Wprowadzając je, ministerstwo chce zachęcić wojskowych do dłuższej służby, a także rozwinąć system wynagradzania doświadczonych i wykwalifikowanych żołnierzy.

Wszystko wskazuje na to, że niebawem w wojsku pojawi się nowe świadczenie motywacyjne dla konkretnej grupy żołnierzy. O pracach legislacyjnych poinformował dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. „Wprowadzamy kolejne świadczenie motywacyjne, które ma zachęcić żołnierzy do pozostawania w służbie. (…) Projekt wkrótce będzie rozpatrzony przez Radę Ministrów” – napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

Proponowane rozwiązania przewidują, że żołnierze zawodowi po osiągnięciu 15 lat służby będą otrzymywać dodatkowe 5% uposażenia, a potem za każdy kolejny rozpoczęty rok służby świadczenie będzie wzrastało o 1%. Maksymalnie wyniesie ono 15% uposażenia po 25 latach służby. Co istotne, to świadczenie będzie wliczone do podstawy wymiaru emerytury po osiągnięciu przez żołnierza 32 lat wysługi.

Jak podkreślają przedstawiciele MON-u, nowe świadczenie ma uzupełnić dotychczasowy system wynagradzania doświadczonych i wykwalifikowanych żołnierzy. Chodzi tu przede wszystkim o wprowadzone już Ustawą o obronie ojczyzny świadczenie motywacyjne dla żołnierzy zawodowych, którzy przesłużyli co najmniej 25 lat. Obecnie wojskowi po osiągnięciu 25 lat służby wojskowej, ale nie więcej niż 28 lat i 6 miesięcy, otrzymują co miesiąc 1500 zł, a ci ze stażem powyżej 28 lat i 6 miesięcy – 2500 zł.

Pieniądze nie są wypłacane za okres, gdy żołnierz nie pełni obowiązków służbowych, wyjątkiem jest jednak urlop wypoczynkowy i odbiór dni wolnych za nadgodziny. Na świadczenie nie mają też co liczyć wojskowi, którzy z ostatniego opiniowania służbowego otrzymali ocenę ogólną niższą niż dobra lub ci, którzy zostali ukarani dyscyplinarnie albo wszczęto przeciwko nim postępowanie karne lub dyscyplinarne. To świadczenie nie jest wliczane do podstawy wymiaru emerytury, nagrody jubileuszowej i odprawy przyznawanej w związku ze zwolnieniem ze służby.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Tomasz Łomakin/ 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Szermierze i pięściarki na podium
Apetyt Smoka rośnie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Bez zmian w emeryturach
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Poznański gen wolności
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Królowa wspinaczki kończy karierę
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Niebo bez dominacji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Na straży odporności Polski
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Podróż w ciemność
Sojusznicza medycyna pola walki
„Iks” nasz powszedni
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Zatrzymać drona
Mundur, medale i duma
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Priorytety na szczyt NATO
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ramię w ramię z Amerykanami
Promocja oficerska na WAT
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Mewa pisze historię
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Sportowe jubileusze
Równanie z „Iksem”
Airbus A330 MRTT
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Śmierć w sercu Azji
SKON o budżecie MON-u
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Anglicy znów uciekną z obozu
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Zbrodnicza farsa
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Polski wkład w operację „Overlord”
Orka dobiła do brzegu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Powrót Iksa
Ważne decyzje w Brukseli
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
US Army zaprasza do świętowania
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Od dronów po lufy armatnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Wsparcie ma znaczenie
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO