moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niebawem ruszą „Ferie z WOT”

W połowie stycznia rozpocznie się kolejna edycja akcji „Ferie z WOT”. Uczniowie, studenci oraz ich nauczyciele będą mogli skorzystać z międzysemestralnej przerwy w nauce lub pracy i w tym czasie przejść podstawowe szkolenie wojskowe. Po raz pierwszy do programu włączają się nowo utworzone brygady OT: stołeczna, nadbużańska i przemyska.

– Projekt „Ferie z WOT” od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. To czas, kiedy nauczyciele, uczniowie i studenci, a czasami i ich rodzice, mogą zrealizować swoje marzenia i plany związane ze służbą w wojsku – mówi mjr Witold Sura, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. – Bardzo nas cieszy, że z naszej oferty korzysta tak wielu młodych ludzi. Co trzeci żołnierz ma mniej niż 25 lat – dodaje rzecznik.

Wojska obrony terytorialnej organizują projekt „Ferie z WOT” od 2019 roku. Został on zainicjowany z myślą o pełnoletnich uczniach szkół średnich, studentach i nauczycielach, którzy są zainteresowani służbą w armii. Dlatego właśnie Dowództwo WOT, planując szkolenia podstawowe, stara się dopasować do terminarza ferii międzysemestralnych lub wakacji (dotyczy akcji „Wakacje z WOT). Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w 2023 szkolenia podstawowe w czasie ferii zimowych odbędą się w całej Polsce, w każdej z brygad OT. Pierwsze 16-dniowe kursy ruszą w połowie stycznia w województwach: podkarpackim, pomorskim, łódzkim, lubelskim i śląskim. Kolejne będą prowadzone w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim, w lutym natomiast „szesnastki” odbędą się w Kujawsko-Pomorskiem, Lubuskiem, Małopolskiem, Świętokrzyskiem i Wielkopolskiem. Ostatnie szkolenia, zgodnie z terminarzem ferii zimowych, zorganizują brygady OT z Mazowsza, Opolszczyzny, Dolnego Śląska i Zachodniopomorskiego.

REKLAMA

– Po raz pierwszy nabór na szkolenie podstawowe w ramach „Ferii z WOT” prowadzą nowo utworzone brygady, czyli 18 Stołeczna, 19 Nadbużańska i 20 Przemyska. Zainteresowanie zajęciami w tych jednostkach jest duże – przyznaje mjr Sura. – Nabór cały czas trwa. Czekamy zarówno na osoby młode, jak i te starsze. Zależy nam na chętnych, którzy znają specyfikę naszego regionu i wschodniej granicy – dopowiada szer. Piotr Gdula, rzecznik prasowy 20 BOT z Przemyśla.

Kandydaci na terytorialsów podczas szkolenia podstawowego będą się uczyć wojskowego abecadła. Nauczą się posługiwania bronią, zasad udzielania pierwszej pomocy (m.in. podtrzymywania funkcji życiowych, prawidłowego opatrywania ran, ewakuacji poszkodowanego z pola walki) i przetrwania w trudnych warunkach. Będą trenować też topografię i pracę z mapą wojskową. Obowiązkowo wezmą udział w szkoleniu ogniowym. W programie są także zajęcia z taktyki, w czasie których ochotnicy uczą się m.in. poruszania w różnego rodzaju szykach oraz tego, jak odpowiadać na kontakt ogniowy, poznają również niewerbalne sposoby komunikacji.

Zgodnie z wymogami formalnymi, by złożyć akces do służby, należy mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i być niekaranym. Trzeba również pomyślnie przejść badanie lekarskie. Wniosek o przyjęcie na szkolenie można złożyć w Wojskowym Centrum Rekrutacji (znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania) albo wypełnić formularz na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Maszerowali, lecz nie ginęli
 
Razem gotowi na wszystko
Breakthrough for the Polish Armed Forces
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Najsprawniejsi wieloboiści
Piekielny ogień dla polskiej armii
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
„Nasze granice w Monte Cassino”
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Włosi na straży polskiego nieba
B9 stawia na solidarność
Polska wśród światowych liderów
Słowa jak pociski
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Przysięga dobrowolsów
Do końca walczył z tyranią
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Finlandia w NATO
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Anakonda na Bałtyku
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Wojsko poza schematem
Nowy wymiar wojska
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Więcej miejsc na studiach w LAW
Litwini kupią zestawy Grom
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Żegnali ich kamieniami w bukietach
WOT i „Anakonda”
Pół wieku w zespole
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Topaz dla Bułgarii
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Nowy regulamin dla żołnierzy
Gotowi na dyżur w SON
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Amunicja dla artylerzystów
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Polska potrzebna od zaraz
Śladem profesjonalistów
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polacy nie ucierpieli w Kosowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO