moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siedemnastka gotowa na Liban

Główne zadanie: organizowanie patroli, wystawianie posterunków, ochranianie miejscowej ludności i służenie jej pomocą. A wszystko na gorącym terenie, na którym ciągle jeszcze aktywne są bojówki Hezbollahu. Już wkrótce żołnierze 17 BZ wyruszą na misję ONZ-etu w Libanie. Kontyngent właśnie przeszedł certyfikację.

Do misji UNIFIL Polska dołączyła w 2019 roku. Przez sześć kolejnych rotacji trzon kontyngentu wystawiała 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Wkrótce jednak dojdzie do zmiany. Za kilka miesięcy do Libanu po raz pierwszy wyjadą żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, wspomagani przez kolegów z kilku innych jednostek. Właśnie zaliczyli oni certyfikację na poligonie w Wędrzynie.

Test trwał blisko tydzień i składał się z kilku elementów. – Komisja sprawdzała dokumentację, prowadziliśmy strzelania, odbyliśmy też część taktyczną – wyjaśnia ppłk Damian Kidawa, dowódca VII zmiany PKW UNIFIL. Żołnierze wyjeżdżali na patrole, zakładali posterunki kontrolne, musieli odeprzeć atak zbrojnej bojówki i pokazać, jak poradzić sobie w razie odkrycia improwizowanego urządzenia wybuchowego. W jednym z epizodów ujarzmiali wzburzony tłum, w innym organizowali dostawy wody i żywności dla cywilów. Bo współdziałanie z miejscową ludnością to niezwykle ważny element libańskiej misji. – Duża odpowiedzialność będzie spoczywała na zespole CIMIC, który odpowiada za współpracę cywilno-wojskową. Dlatego właśnie podczas certyfikacji komisja sprawdzała również tego typu kompetencje – podkreśla mjr Tomasz Kwiatkowski, który w kontyngencie pełni funkcję oficera wychowawczo-prasowego, współodpowiedzialnego właśnie za CIMIC.

Żołnierze spotkali się z burmistrzem pobliskiego Sulęcina, by rozmawiać o potrzebach lokalnego samorządu. Co ciekawe, posługiwali się przy tym językiem angielskim i korzystali z usług tłumacza, który przekładał ich słowa na polski. Na tym jednak nie koniec. – Odwiedziliśmy też lokalny dom dziecka, przywożąc kupione wcześniej materiały szkolne i biurowe – wspomina mjr Kwiatkowski. – Tego rodzaju aktywność będzie też elementem naszej służby na misji. Mamy pomagać miejscowej ludności, a zarazem budować pozytywny wizerunek wojsk działających pod flagą ONZ-etu – dodaje oficer. Oczywiście lista zadań jest dłuższa.

Polacy zostaną skierowani do południowo-wschodniej części Sektora Zachodniego, czyli w pobliże granicy Libanu z Izraelem. To teren, na którym ciągle jeszcze działają bojówki Hezbollahu. Żołnierze 17 BZ wejdą w skład irlandzkiego batalionu. Będą odpowiedzialni za monitorowanie tzw. blue line, czyli strefy rozgraniczenia pomiędzy wspomnianymi krajami. Mają ochraniać cywilów, wspierając libański rząd i tamtejsze siły zbrojne. – To trudna i delikatna misja. Zgodnie z zasadami wypracowanymi przez ONZ mamy zaznaczać swoją obecność, jednocześnie pozostając nieco na uboczu. Nie będziemy tam stroną konfliktu, powinniśmy jednak robić wszystko, by w tym zapalnym rejonie utrzymać pokój i bezpieczeństwo – wyjaśnia ppłk Kidawa.

Polski kontyngent liczy ponad 200 żołnierzy. Na miejscu będą oni korzystać m.in. z kilkunastu kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, które przejmą od kolegów z poprzedniej zmiany. – W Libanie spędziliśmy dwa tygodnie na rekonesansie. Poznaliśmy strefę, w której będziemy działać, i specyfikę naszych przyszłych zadań. Myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani na to, co nas czeka – zaznacza dowódca zmiany. Kontyngent składa się z doświadczonych żołnierzy. Co prawda Liban będzie dla nich nowym doświadczeniem, ale większość z nich ma za sobą zagraniczne misje w Iraku czy Afganistanie. – Najbliższe tygodnie upłyną nam na dopinaniu ostatnich formalności: kompletowaniu niezbędnych szczepień czy badań. Do Libanu ruszamy w marcu 2023 roku – informuje mjr Kwiatkowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mjr Tomasz Kwiatkowski

dodaj komentarz

komentarze


Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Orzeł dla bohaterów
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Rajd ku czci saperów
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
NATO on Northern Track
Armia Andersa w operacji „Honker”
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Układ nerwowy Mieczników
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Śladami ojca
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Po przeprawie ruszyli do walki
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pytania o europejską tarczę
I zdobyliśmy!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowe Oscary przyznane!
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO