moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Służba na niebieskiej linii

Żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej po raz pierwszy tworzą zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie. Kompania zmotoryzowana, która będzie trzonem operacyjnym polskich sił pod flagą ONZ-etu, do misji przygotowywać się będzie m.in. na Łotwie. Polskim zmotoryzowanym towarzyszą żołnierze z Węgier.

Na poligon położony w okolicy łotewskiej miejscowości Ādaži żołnierze 17 WBZ wyruszają 16 września. W ćwiczeniach weźmie udział kompania składająca się z trzech plutonów. W trasę wyjedzie 12 kołowych transporterów Rosomak, a towarzyszyć im będą wozy rozpoznania technicznego i ewakuacji medycznej oraz pojazdy ciężarowe zabezpieczenia logistycznego. Przejazd kolumny zajmie około dwóch dni.

Na Łotwie odbędzie się certyfikacja tzw. węgierskiego plutonu kompanii zmotoryzowanej. Jest to formacja mieszana, w skład której wchodzi 15 żołnierzy z Węgier i 16 z Polski. Dowództwo oraz załogi Rosomaków i samochodów terenowych Humvee stanowią Polacy. Węgrzy, którzy do brygady w Międzyrzeczu dotarli 12 września, pełnią funkcję piechoty. Pozostałe dwa plutony zostały sprawdzone pod względem przygotowania do misji już wcześniej, w pierwszych dniach września.

Międzynarodowy sprawdzian „misjonarzy”

Po dotarciu na miejsce międzyrzeccy zmotoryzowani oraz Węgrzy włączą się w organizowane rokrocznie międzynarodowe ćwiczenia „Silver Arrow”. Podczas wykonywania zadań polscy żołnierze będą współdziałać m.in. z wojskowymi z USA, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.

Później kompania przemieści się na inny łotewski poligon – w okolicę miejscowości Skrunda, gdzie będzie się szkolić już według swojego programu przygotowań do misji. W tych zajęciach zmotoryzowanych wspierać będą żołnierze armii Łotwy oraz Gwardii Narodowej USA.

Do Polski uczestnicy ćwiczeń powrócą 4 października. Odpoczynek będą mieli jednak krótki, bo wkrótce potem rozpoczną się cykle wymaganych kursów. Będą to m.in. szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy i z zasad przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym (C-IED) oraz specjalistyczne kursy dla dowódców, m.in. obsługi zagłuszarek dla pojazdów i drużyn piechoty. W ostatnich dniach października kompania zostanie sprawdzona pod względem przygotowania do misji. Certyfikacja całości VII zmiany PKW UNIFIL zaplanowana jest na koniec listopada. Do Libanu żołnierze 17 WBZ udadzą się w lutym przyszłego roku.

Na niebieskiej linii

Na misji żołnierze z Międzyrzecza będą pełnili służbę w pobliżu granicy Libanu z Izraelem, m.in. na wysuniętych posterunkach obserwacyjnych na obszarze zwanym blue line. – Na miejscu będziemy się poruszali głównie samochodami osobowo-terenowymi – mówi por. Marcin Biela, dowódca kompanii zmotoryzowanej. W górskich terenach Libanu drogi są wąskie i bardzo kręte, a jazda po nich nie jest łatwa. Dlatego przed wyjazdem na misję kierowcy zarówno Rosomaków, jak i innych typów pojazdów przechodzą dodatkowe szkolenie w polskich górach.

W czasie przygotowań do misji zmotoryzowani m.in. zapoznają się z procedurami postępowania w przypadku potencjalnych zagrożeń, które mogą wystąpić podczas patrolowania granicy. Jest to m.in. rozpoznanie osób nielegalnie posiadających broń i uzbrojonych grup oraz dalsze postępowanie w tym względzie we współpracy z miejscowymi służbami. Przygotowują się też do mediacji na wypadek zaistnienia niepokojów w rejonie pełnienia służby. – Doskonalimy także umiejętności postępowania w przypadku bezpośredniego ataku na patrol lub bazę – informuje por. Marcin Biela.

Polski Kontyngent Wojskowy w Tymczasowych Siłach ONZ w Libanie (UNIFIL) rozpoczął działalność w listopadzie 2019 roku. Jego trzon stanowi kompania piechoty zmotoryzowanej. Pododdział włączony jest w struktury batalionu irlandzkiego, który tworzy IRISHPOLBATT w Sektorze Zachodnim. Rejon, w którym PKW realizuje swój mandat, to południowo-wschodnia część Sektora Zachodniego (granica Libanu z Izraelem).

Główne zadania PKW w Libanie to ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia – tzw. blue line – oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa, zgodnie z Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ. W skład kontyngentu wchodzi do 250 żołnierzy.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
 
Dobrowolsi – czas start!
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szef MON-u w Brukseli
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojna o porządek świata
Śnieg może być groźną bronią
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Bruksela przed szczytem
Tajna misja polskiej agentki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zamiana po włosku
Którą drogą do armii?
Liban uznany za strefę działań wojennych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwszy skok
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojenny bohater na szubienicy
„Avenger” na Monte Cassino
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rakietowy szach
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Invictus w zimowym stylu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lista trupich główek
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lekcje z frontu
Zielone światło dla Barbary
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowy szef CWCR
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mocny sygnał od NATO
Cud w Trewirze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO