moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie o Patriotach

Dlaczego niemieckie Patrioty powinny trafić do Ukrainy? Wicepremier Mariusz Błaszczak w sejmowym wystąpieniu wymieniał zalety takiego rozwiązania. Poinformował też, że minister obrony Niemiec przedstawi polską propozycję swojemu rządowi. – Zapowiedziałem wsparcie podczas ewentualnych rozmów na forum NATO i liczę na to, że propozycja zostanie zaakceptowana – dodał szef MON-u.

Wicepremier Mariusz Błaszczak wystąpił dziś w Sejmie i odniósł się do swojej propozycji przekazania przez Niemcy Patriotów Ukrainie. Przypomniał, że w połowie listopada rząd Niemiec zaoferował Polsce osiem wyrzutni rakietowych Patriot, które miałyby się znaleźć na wschodniej granicy kraju. Minister obrony zaproponował wówczas, by zostały one rozmieszczone w zachodniej Ukrainie. – Taką rekomendację uzyskałem od oficerów wojsk przeciwrakietowych i przeciwlotniczych – poinformował w sejmowym wystąpieniu Błaszczak.

Argumentował wybór takiego rozwiązania, podając jego korzyści. – Po pierwsze jest to ochrona polskiej granicy i terytorium Ukrainy przed rakietami stanowiącymi potencjalne zagrożenie. Po drugie dzięki ochronie elementów ukraińskiej infrastruktury krytycznej Ukraińcy nie będą zmuszeni do opuszczania swoich domów z obawy przed blackoutami oraz mrozem – mówił szef MON-u i podkreślał, że Polacy od pierwszego dnia wojny są zaangażowani w pomoc Ukraińcom i są z tego dumni, ale ruchy migracyjne niosą ze sobą liczne niebezpieczeństwa oraz wyzwania logistyczne i finansowe. – Najlepiej byłoby, gdyby Ukraińcy mogli zostać w swoich domach. Wyrzutnie Patriot przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy mogą się do tego przyczynić – zaznaczył wicepremier.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak zaprzeczył również informacjom, jakoby Polska nalegała na przekazanie sprzętu wraz z obsługą. – Oczywiste jest, że obsługę przekazanych Patriotów stanowiliby żołnierze ukraińscy – wyjaśnił polityk. – Nie rozumiem też często podnoszonego argumentu o konieczności ich przeszkolenia. Państwa wspierające cały czas szkolą Ukraińców w obsłudze wielu nowoczesnych systemów uzbrojenia, w tym tak skomplikowanych, jak wyrzutnie Himars czy system NASAMS – dodał.

Jak uważa minister, pomoc wojskowa dla Ukrainy powinna być dalekosiężna. – Ta wojna nie skończy się jutro ani nawet za miesiąc. Oferując wsparcie, musimy myśleć do przodu i z wyprzedzeniem. A każda jednostka nowoczesnej broni przybliża Ukraińców do zwycięstwa – powiedział Błaszczak. Odniósł się także do argumentów, że wyrzutnie Patriot należące do państwa NATO nie powinny być wykorzystywane w Ukrainie. – Ze względu na przekazane już Himarsy i NASAMS-y argument mówiący o tym, że Patrioty mogą być rozmieszczone jedynie na terytorium NATO, nie ma sensu – stwierdził.

Wicepremier przyznał również, że jego propozycja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem samych Ukraińców. – Oni sami najlepiej wiedzą, czego potrzeba do skutecznej obrony, i wielokrotnie prosili o nowoczesne systemy obrony przeciwrakietowej, w tym system Patriot – mówił szef MON-u.

Sprawa ewentualnego przekazania niemieckich Patriotów Ukrainie jest wciąż dyskutowana na polsko-niemieckim forum. – Wczoraj ponownie rozmawiałem z niemiecką minister obrony i przekonywałem ją, że rozstawienie wyrzutni Patriot w Ukrainie zwiększy bezpieczeństwo Polski i naszych wschodnich sąsiadów. Christine Lambrecht zadeklarowała, że przedstawi tę ofertę niemieckiemu rządowi – powiedział Mariusz Błaszczak. – Zapowiedziałem wsparcie podczas ewentualnych rozmów na forum NATO i liczę na to, że propozycja zostanie zaakceptowana – dodał polityk.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bundeswehr/ Nurgün Ekmekcibasi

dodaj komentarz

komentarze


Zwiad na bieszczadzkich szlakach
 
Modernizacyjne priorytety wojska
Tons on Board
Nie zmarnować szansy
F-35 rozpoczynają Air Policing
Upominki dla tureckich dzieci
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Więcej pieniędzy za długoletnią służbę
SAROV w opcji
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Droga do mistrzostwa
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Polacy pełnią dyżur w UE
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Abramsy jadą do Ukrainy!
Potęgi militarne według Global Firepower
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
The Fall of the Superpower Myth
Pamięć o powstańcach styczniowych
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
To był wielki cios dla polskiej armii
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Precjoza z Funduszu Obrony Narodowej przekazane do muzeum
Nowa strzelnica w Piastowie
Dwie dekady WIM-u
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Nie poddaliśmy się uciemiężeniu
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Nowe specjalności dla czołgistów
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Otwarte bramy Auschwitz
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Z Radomia do Las Vegas
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Bieszczadzki zwiad
Dodatek już nie za klasę
W hołdzie powstańcom styczniowym
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Przetarcie przed manewrami
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Ukraina czeka na czołgi
Śladem profesjonalistów
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Armia Czerwona niesie śmierć
Dłuższa służba się opłaci
Jak Chmielnicki cara widział
Walczymy z imperium zła
Chwała bohaterom!
Siły Zbrojne Republiki Serbii
Orlik w natowskiej misji
Desant w Forcie Bragg
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Jakie są zasady nauki żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO