moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
BWP Borsuk coraz bliżej

Konsekwentnie modernizujemy wyposażenie Wojska Polskiego. Jednym z ważnych elementów tego procesu jest zastąpienie wysłużonych bojowych wozów piechoty nowymi pojazdami – powiedział w poniedziałek Mariusz Błaszczak. Wicepremier i szef MON przyjechał na Mazury, aby zobaczyć możliwości BWP Borsuk, a także porozmawiać z żołnierzami, którzy przeprowadzają testy tej maszyny.

Testy bojowego wozu piechoty Borsuk odbywają się na poligonie w Bemowie Piskim. Jak zaznaczył dziś wicepremier Mariusz Błaszczak, ta lokalizacja nie została wybrana przypadkowo. Na co dzień ćwiczą tu żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej, którzy obecnie sprawdzają możliwości nowego BWP-a, nieopodal mieści się także baza żołnierzy sojuszniczych armii, którzy tworzą Batalionową Grupę Bojową NATO. – Zależy nam na tym, aby sprzęt był interpretacyjny, aby żołnierze polscy i amerykańscy, a także innych państw NATO, szczególnie tych stacjonujących w Polsce, byli wyposażeni w sprzęt, który jest sobie bardzo bliski – powiedział na Mazurach wicepremier.

Szef MON-u zaznaczył, że bardzo ważne jest to, aby „jak najszybciej zastąpić wysłużony, zużyty sprzęt nowoczesnym”. – Zakładam, że w przyszłym roku po pozytywnym zakończeniu testów podpiszemy umowę ramową z Polską Grupą Zbrojeniową dotyczącą seryjnej produkcji bojowych wozów piechoty Borsuk – zaznaczył. Dodał, że „potrzeby Wojska Polskiego są bardzo duże, znacząco przekraczają tysiąc sztuk”. Będzie to więc jeden z największych kontraktów, jakie zostaną zawarte z polskim przemysłem zbrojeniowym. – Zawsze swoje pierwsze kroki kierujemy do polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jeśli tylko broń, której potrzebuje Wojsko Polskie jest produkowana w naszym kraju, to właśnie w naszym kraju taką broń zamawiamy – podkreślił.

Wicepremier dodał, że testowane właśnie BWP-y docelowo mają zasilić szeregi 16 Dywizji Zmechanizowanej, a w pierwszej kolejności wchodzącej w jej skład 15 Brygady Zmechanizowanej. – Borsuki będą podstawowym sprzętem w 15 Brygadzie obok czołgów K2 – powiedział. Zaznaczył także, że ten sprzęt jest przystosowany do warunków terenowych, w jakich operują stacjonujący w województwie warmińsko-mazurskim żołnierze, natomiast cięższe Abramsy zostaną skierowane do 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Podczas wizyty na poligonie wicepremier odniósł się także do kwestii wydatków, jakie Polska przeznacza na obronność. – Te działania podejmujemy z rozwagą, rozmysłem, jesteśmy przygotowani również finansowo, aby proces wzmocnienia polskich sił zbrojnych przebiegał bardzo dynamicznie – podkreślił. Przypomniał, że w przyszłym roku na obronność zostanie przeznaczone 3 proc. PKB, dodatkowe finansowanie zapewni także zasilany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. – Proszę się nie niepokoić, wszystko jest pod kontrolą. Bank Gospodarstwa Krajowego w sposób bardzo rozważny podchodzi do zadań, które postawił mu ustawodawca. Ten proces służy temu, aby jak najszybciej i jak najmocniej rozwinąć polskie siły zbrojne, żeby we współpracy z naszymi sojusznikami, przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonym, wzmocnić wschodnią flankę i odstraszyć agresora – zapewnił.

Ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia wyjaśnił, że trwające na poligonie testy BWP Borsuk są na początkowym etapie i mają na celu przede wszystkim zapoznanie przyszłych użytkowników pojazdu z jego funkcjonalnością oraz możliwościami. – Pierwszy etap badań kwalifikacyjnych ma zweryfikować zdolności BWP Borsuk do przemieszczania się w różnorodnym terenie i pokonywania przeszkód wodnych, możliwości ogniowe wozu oraz odporność balistyczną i przeciwminową – powiedział. Dodał, że podczas kolejnego etapu testów żołnierze wezmą pod lupę systemy teleinformatyczne. Na poligonie głos zabrał także Jan Szwedo, prezes Huty Stalowa Wola, producenta sprzętu. – Intensywnie pracujemy nad zwiększeniem zdolności produkcyjnych, aby sprostać wymaganiom Ministerstwo Obrony Narodowej – zapewnił.

Historia Borsuka sięga 2014 roku, kiedy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (na polecenie MON) zleciło rodzimemu przemysłowi opracowanie konstrukcji nowego bojowego wozu piechoty. W ten proces było zaangażowane konsorcjum firm. Jego liderem została Huta Stalowa Wola, tworzą go także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych Obrum Sp. z o.o., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechnika Warszawska.

Owocem tej współpracy jest właśnie Borsuk, który trafił na testy do Wojska Polskiego. Pojazd jest zbudowany na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej i został wyposażony w zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30, uzbrojony w armatę kalibru 30 mm oraz przeciwpancerne pociski kierowane. Dzięki zaimplementowaniu pokładowych systemów uzbrojenia ma możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych i neutralizacji wielu innych zagrożeń.

Masa pojazdu to 28 ton, a maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć na utwardzonych drogach to 65 km/h. To co go wyróżnia to pływalność – podczas pokonywania przeszkód wodnych może się przemieszczać nawet z prędkością 8 km/h. Załogę tworzy trzech żołnierzy: dowódca, działonowy operator i kierowca, a kolejnych sześciu może być w min transportowanych.

Docelowo BWP Borsuk ma zastąpić w wojskach lądowych wysłużone, postsowieckie BWP-1, które już w dużej mierze nie spełniają oczekiwań współczesnego pola walki.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1668715200
po medialnej promocji koreańskiego produktu z parodią "testów" bardzo źle odebranego przez część opinii publicznej ... mon wrzuca medialne info o postępach ... w wieloletnich testów Borsuka ... z którego dla mnie nic nie wynika tzn. nie ma decyzji o intensywnych działaniach i decyzjach o finansowaniu mających przygotować linie produkcyjne i w końcu rozpoczęcie produkcji ... zamiast kupna za ciężkie pieniądze kolejnego koreańskiego gotowca
ED-3F-28-E5

Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
 
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Będzie za co kupić koreańską broń
Nowoczesna łączność dla armii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Abramsy pod dobrą opieką
Tajna misja polskiej agentki
Bruksela przed szczytem
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Eurofightery znowu w Polsce
Zachód przeciwko „korsarzom”
Którą drogą do armii?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wojenny bohater na szubienicy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Palmiry – miejsce kaźni
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Priorytety dla armii
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojna o porządek świata
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Kleszcze dla wojska
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Leopardy jadą na poligon
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lista trupich główek
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Dobrowolsi – czas start!
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nowy szef CWCR
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO