moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia pod napięciem

Polowe agregaty prądotwórcze są niezbędne do prawidłowego działania wojska. Wielokrotnie wspomagały także społeczeństwo w sytuacjach kryzysowych. W Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu trwa kurs, podczas którego żołnierze szkolą się na operatorów polowych urządzeń i instalacji elektroenergetycznych.

Wrocławskie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych każdego roku organizuje kilka edycji specjalistycznych kursów dla żołnierzy obsługujących różnego typu elektrownie polowe. Obecnie szkoli się tam dziewięciu kursantów z różnych jednostek i rodzajów wojsk, którzy zdobywają uprawnienia do obsługi największych i najnowocześniejszych agregatów prądotwórczych – kontenerowych elektrowni polowych KEP-900. Na szkolenie zgłosiło się ponad 20 osób. Wszyscy kandydaci otrzymali wcześniej odpowiednią partię materiałów do przyswojenia metodą e-learningową. Później odbyły się egzaminy, na podstawie których do udziału w praktycznym kursie zakwalifikowano dziewięciu uczestników.

W czasie trzytygodniowego kursu operatorów polowych urządzeń i instalacji elektroenergetycznych żołnierze uczą się nie tylko eksploatacji KEP-900, lecz także wszystkich nowych urządzeń energetycznych, które zostały wprowadzone do armii w ostatnich latach – o mocy od 2,5 kW do 900 kW, jak w przypadku KEP. Poznają także tajniki praktycznego wykorzystania i obsługi urządzeń specjalistycznych, np. masztów oświetleniowych zintegrowanych z agregatem prądotwórczym. W ubiegłym roku w CSWIiCh zorganizowane zostało pięć edycji kursów operatorów KEP-900, które ukończyło 65 żołnierzy. W tym roku, po zakończeniu obecnie trwającej edycji, wojsko zyska 76 dobrze wyszkolonych operatorów tego typu elektrowni.

Moc w kontenerach

KEP-900 to elektrownia polowa składająca się z trzech kontenerów, w których umieszczone są dwa agregaty o mocy 250 kW i jeden o mocy 400 kW, oraz kontenera technicznego, służącego do sterowania pracą całego zestawu prądotwórczego. – 900 kW prądu wytwarzanego przez KEP wystarcza do zapewnienia prądu dla małego miasteczka bądź jednego osiedla mieszkaniowego w dużym mieście – wyjaśnia sierż. Marcin Kaśkos, kierownik kursu, a na co dzień instruktor wydziału dydaktycznego cyklu technicznego wrocławskiego centrum. Jak dodaje podoficer, taka elektrownia może bez problemu zaopatrzyć w prąd lotnisko, duży szpital lub istotny w sytuacji kryzysowej zakład pracy.


Film: Bogusław Politowski / ZbrojnaTV

Taka polowa elektrownia może pracować całą dobę. Jej obsługą zajmuje się czterech wyszkolonych operatorów. Po przybyciu w wyznaczone miejsce obsługa KEP już po czterech godzinach jest w stanie zacząć wytwarzać prąd.

Wojsko dysponuje blisko 50 rodzajami agregatów prądotwórczych o różnej mocy – od benzynowych i z silnikami wysokoprężnymi, produkowanych jeszcze w latach sześćdziesiątych, po nowoczesne, zautomatyzowane, a także bardzo duże elektrownie kontenerowe o wysokiej mocy.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Uczestnicy kursu w CSWIiCh nie są zupełnymi laikami. Według prawa energetycznego i zaleceń producenta KEP-900 każdy żołnierz zakwalifikowany na szkolenie musi posiadać uprawnienia energetyczne. – Najlepiej jednak, aby kandydat na operatora takiej elektrowni miał wykształcenie związane z energetyką lub pokrewne techniczne – mówi ppłk w st. spocz. Kazimierz Gonera, od dziesięciu lat uczący przyszłych operatorów. Doświadczony instruktor uśmiecha się, słysząc znane powiedzenie, że podobno elektryka prąd nie tyka. – To nie jest prawda. Praca z prądem zawsze była i jest niebezpieczna, dlatego podczas nauczania przykładamy dużą wagę do przestrzegania zasad bhp – podkreśla.

Kpr. Patryk Kuciak od roku jest dowódcą drużyny elektrowni 3 Batalionu Drogowo-Mostowego z Chełmna. Ma już uprawnienia do obsługi polowych elektrowni o mocy do 4 kW. Niedawno przyjął do wyposażenia przewoźny zestaw oświetleniowy. – Aby we właściwy sposób użytkować to urządzenie, chcę je dokładnie poznać. Kurs w CSWIiCh oceniam jako bardzo dobry etap praktycznej edukacji – stwierdza kapral.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Orzeł dla bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
Gry wojenne w szkoleniu
Abramsy w pętli
I zdobyliśmy!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Armia Andersa w operacji „Honker”
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pierwsi na oceanie
Bohater odtrącony
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Ta ziemia do Polski należy…”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Rajd ku czci saperów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO