Brązowy medal biegaczek

W portugalskiej miejscowości Beja żołnierze walczyli o medale 58. Wojskowych Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych. Reprezentacja Wojska Polskiego powróci z jednym brązem, który wywalczyła drużyna kobiet. W rywalizacji sztafet mieszanych Biało-Czerwoni zajęli szóste miejsce. Z pięciu możliwych do zdobycia złotych medali aż cztery trafiły do reprezentantów Bahrajnu.

– To był bardzo szybki bieg. Super, że kończy się dla nas brązowym medalem – komentował st. kpr. Henryk Szost, trener reprezentacji Wojska Polskiego w maratonie i biegach przełajowych. Rekordzista Polski w maratonie był zadowolony, że najszybsza z Polek Aleksandra Lisowska mimo trudnego sezonu potrafiła utrzymać bardzo dobrą formę do ostatniego startu. Oprócz st. mar. Lisowskiej punkty do klasyfikacji drużynowej wojskowego czempionatu zdobyły: st. szer. Izabela Paszkiewicz, szer. Angelika Mach i szer. Aleksandra Brzezińska. Cztery najlepsze Polki w rywalizacji indywidualnej zajęły miejsca: 10., 15., 16. i 19. Po zsumowaniu lokat okazało się, że zdobyły 60 oczek. Lepsze wyniki uzyskały reprezentantki Bahrajnu, które zajęły wszystkie miejsca na podium w rywalizacji indywidualnej, oraz zawodniczki z Kenii.

Panie rywalizowały na czterech pętlach o łącznej długości ok. 8,5 km. Od początku biegu mocne tempo narzuciły reprezentantki Bahrajnu i Kenii. Przed ostatnią pętlą najwyżej sklasyfikowaną Polką – na dziesiątej pozycji – była szer. Aleksandra Brzezińska. 14. miejsce zajmowała st. mar. Aleksandra Lisowska, 15. szer. Angelika Mach, 16. st. szer. Izabela Paszkiewicz, 21. st. szer. Iwona Bernardelli, a 23. st. szer. Olga Kalendarova-Ochal.

Na ostatniej pętli najwięcej sił zachowała Lisowska, która przesunęła się na 10. lokatę. Tegoroczna mistrzyni Europy w maratonie zakończyła rywalizację jako druga z Europejek. Szybsza od niej była tylko dziewiąta na mecie Francuzka Margaux Sieracki, która w ubiegłym roku zdobyła drużynowo srebrny medal mistrzostw Europy w crossie.

W rywalizacji mężczyzn na trasie o długości ok. 11 km dominowali reprezentanci Bahrajnu, Kenii i Algierii. Z Europejczyków miejsca w czołowej dziesiątce zajęli jedynie Francuzi: Mehdi Frère i Bastien Augusto. Najlepiej z Polaków wypadł st. szer. Adam Nowicki, który jako czwarty z Europejczyków finiszował na 23. pozycji. St. szer. Tomasz Grycko uplasował się na 33. miejscu, st. sierż. Szymon Kulka na 40., a st. kpr. Arkadiusz Gardzielewski na 45. Drużynowo Polacy zajęli siódmą lokatę. – Naprawdę trudno było liczyć na medale. Musiałby się wydarzyć jakiś cud. Startowała bardzo mocna elita biegaczy z Afryki. Nasi zawodnicy dali z siebie, co mogli – powiedział po biegu trener Szost.

W drugim dniu czempionatu polska sztafeta mieszana 4x1,5 km – w składzie: st. kpr. Marcin Lewandowski, szer. Michał Rozmys, st. szer. Sofia Ennaoui i szer. Angelika Sarna – uplasowała się na szóstej pozycji. Nasi zawodnicy specjalizujący się w bieganiu po bieżni specjalnie wydłużyli swój sezon i po specjalistycznym obozie, który przygotowywał do startu w crossie, musieli się zadowolić trzecią lokatą w gronie europejskich ekip. Bezkonkurencyjna była sztafeta z Bahrajnu. Srebro zdobyli Kenijczycy, a brąz Włosi. Czwarte miejsce zajęli Marokańczycy, a piąte Francuzi.