moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wodne szkolenie terytorialsów

Trenowali umiejętności pływackie w umundurowaniu i z bronią, desantowali się do wody z rozpędzonych łodzi, nurkowali i ćwiczyli zasady udzielania pierwszej pomocy. To tylko część wyzwań, z którymi mierzyli się terytorialsi z brygad OT – 4 Warmińsko-Mazurskiej oraz 1 Podlaskiej. W szkoleniu wodnym nad jeziorem Kępno wzięło udział prawie 90 żołnierzy.

Zajęcia zorganizowano w ramach szkolenia rotacyjnego. Nad jeziorem Kępno zameldowali się żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej i 1 Podlaskiej Brygady OT, niemal 90 osób. – To byli żołnierze różnych specjalności i z różnych pododdziałów, m.in. z kompanii saperów oraz sekcji płetwonurków. Naszym celem było przygotowanie ich do działania w środowisku wodnym. 12-godzinne zajęcia były poświęcone zarówno na podniesienie poziomu wyszkolenia bojowego, jak i przygotowanie do działania podczas akcji kryzysowych – wyjaśnia por. Tomasz Gliński, dowódca kompanii saperów z 4 BOT i kierownik szkolenia wodnego. – Dla niektórych żołnierzy były to pierwsze ćwiczenia wodne, dla innych kolejne, dlatego mieszaliśmy skład szkolących się pododdziałów, by terytorialsi mogli wymieniać się doświadczeniami – dodaje oficer. Część żołnierzy przeszła już zajęcia z zakresu działania w wodzie i korzystania z łodzi m.in. w związku ze służbą na polsko-białoruskim pograniczu. Wojskowi z 1 i 4 BOT, strzegąc polskiej granicy, wykonywali patrole na rzece Bug.

 

Podczas szkolenia na Mazurach terytorialsi trenowali obsługę i poruszanie się łodziami saperskimi z silnikami zaburtowymi, wykonywali działania patrolowe oraz przeprawiali się na drugi brzeg jeziora. Musieli także pokonać wpław wskazany przez instruktorów dystans, przy czym pływanie ćwiczyli w umundurowaniu i z bronią.

– Dużo uwagi poświęciliśmy na zagadnienia związane z ratownictwem wodnym. Żołnierze wykonywali skoki do wody z rozpędzonych łodzi, a następnie dopływali do poszkodowanego i udzielali mu pomocy. Ćwiczyli także pomoc tonącemu z użyciem różnego rodzaju sprzętu ratowniczego – mówi por. Gliński. Terytorialsi uczyli się więc, jak prawidłowo podpłynąć do tonącego, by ten nie stał się zagrożeniem dla ratownika i nie wciągnął go pod wodę. Pod okiem kolegów, ratowników WOPR-u, odbyły się także ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy, udrażniania dróg oddechowych i prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. – Na Mazurach i Podlasiu jest wiele rzek i jezior, zależy nam na tym, by nasi żołnierze w sytuacjach kryzysowych wiedzieli, jak pomóc poszkodowanym – podkreśla st. szer. Sabina Mazurek z wydziału prasowego 4 BOT.

W tym samym czasie nad jeziorem Kępno szkolili się także płetwonurkowie z 41 Batalionu Lekkiej Piechoty. Ćwiczyli m.in. prowadzenie akcji poszukiwawczych oraz techniki podwodnej nawigacji. – Nasze zgrupowanie trwało cały tydzień. Trenowaliśmy zasady rozpoznawania akwenów, postępowania awaryjnego w czasie nurkowania oraz elementy niebieskiej taktyki, czyli np. skryte poruszanie się łodzią. Ponadto odpowiadaliśmy za przygotowanie przeprawy wodnej dla pozostałych terytorialsów i zabezpieczaliśmy ich szkolenie wodne – mówi por. Bartłomiej Sepko, dowódca sekcji płetwonurków z 41 Batalionu. Nurkowie w trakcie ćwiczeń schodzili pod wodę na głębokość do 5 metrów.

Terytorialsi regularnie uczestniczą w zajęciach dotyczących działań kryzysowych, a szkolenie wodne jest jednym z nich. Dowództwo WOT-u chce bowiem, by żołnierze rozwijali zdolności, które mogą wykorzystać w czasie służbie i wspierania lokalnych społeczności.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojna w świętym mieście, epilog
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Śladami ojca
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pytania o europejską tarczę
Po śladach polskich bohaterów
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
Bohater odtrącony
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Nowe zadania szefa SKW
Cień atomowej zagłady
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
They Will Check The Training Results in Combat
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO