moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wodne szkolenie terytorialsów

Trenowali umiejętności pływackie w umundurowaniu i z bronią, desantowali się do wody z rozpędzonych łodzi, nurkowali i ćwiczyli zasady udzielania pierwszej pomocy. To tylko część wyzwań, z którymi mierzyli się terytorialsi z brygad OT – 4 Warmińsko-Mazurskiej oraz 1 Podlaskiej. W szkoleniu wodnym nad jeziorem Kępno wzięło udział prawie 90 żołnierzy.

Zajęcia zorganizowano w ramach szkolenia rotacyjnego. Nad jeziorem Kępno zameldowali się żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej i 1 Podlaskiej Brygady OT, niemal 90 osób. – To byli żołnierze różnych specjalności i z różnych pododdziałów, m.in. z kompanii saperów oraz sekcji płetwonurków. Naszym celem było przygotowanie ich do działania w środowisku wodnym. 12-godzinne zajęcia były poświęcone zarówno na podniesienie poziomu wyszkolenia bojowego, jak i przygotowanie do działania podczas akcji kryzysowych – wyjaśnia por. Tomasz Gliński, dowódca kompanii saperów z 4 BOT i kierownik szkolenia wodnego. – Dla niektórych żołnierzy były to pierwsze ćwiczenia wodne, dla innych kolejne, dlatego mieszaliśmy skład szkolących się pododdziałów, by terytorialsi mogli wymieniać się doświadczeniami – dodaje oficer. Część żołnierzy przeszła już zajęcia z zakresu działania w wodzie i korzystania z łodzi m.in. w związku ze służbą na polsko-białoruskim pograniczu. Wojskowi z 1 i 4 BOT, strzegąc polskiej granicy, wykonywali patrole na rzece Bug.

 

Podczas szkolenia na Mazurach terytorialsi trenowali obsługę i poruszanie się łodziami saperskimi z silnikami zaburtowymi, wykonywali działania patrolowe oraz przeprawiali się na drugi brzeg jeziora. Musieli także pokonać wpław wskazany przez instruktorów dystans, przy czym pływanie ćwiczyli w umundurowaniu i z bronią.

– Dużo uwagi poświęciliśmy na zagadnienia związane z ratownictwem wodnym. Żołnierze wykonywali skoki do wody z rozpędzonych łodzi, a następnie dopływali do poszkodowanego i udzielali mu pomocy. Ćwiczyli także pomoc tonącemu z użyciem różnego rodzaju sprzętu ratowniczego – mówi por. Gliński. Terytorialsi uczyli się więc, jak prawidłowo podpłynąć do tonącego, by ten nie stał się zagrożeniem dla ratownika i nie wciągnął go pod wodę. Pod okiem kolegów, ratowników WOPR-u, odbyły się także ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy, udrażniania dróg oddechowych i prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. – Na Mazurach i Podlasiu jest wiele rzek i jezior, zależy nam na tym, by nasi żołnierze w sytuacjach kryzysowych wiedzieli, jak pomóc poszkodowanym – podkreśla st. szer. Sabina Mazurek z wydziału prasowego 4 BOT.

W tym samym czasie nad jeziorem Kępno szkolili się także płetwonurkowie z 41 Batalionu Lekkiej Piechoty. Ćwiczyli m.in. prowadzenie akcji poszukiwawczych oraz techniki podwodnej nawigacji. – Nasze zgrupowanie trwało cały tydzień. Trenowaliśmy zasady rozpoznawania akwenów, postępowania awaryjnego w czasie nurkowania oraz elementy niebieskiej taktyki, czyli np. skryte poruszanie się łodzią. Ponadto odpowiadaliśmy za przygotowanie przeprawy wodnej dla pozostałych terytorialsów i zabezpieczaliśmy ich szkolenie wodne – mówi por. Bartłomiej Sepko, dowódca sekcji płetwonurków z 41 Batalionu. Nurkowie w trakcie ćwiczeń schodzili pod wodę na głębokość do 5 metrów.

Terytorialsi regularnie uczestniczą w zajęciach dotyczących działań kryzysowych, a szkolenie wodne jest jednym z nich. Dowództwo WOT-u chce bowiem, by żołnierze rozwijali zdolności, które mogą wykorzystać w czasie służbie i wspierania lokalnych społeczności.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Prototyp E-7 dla USAF
Kosmiczne bezpieczeństwo
Śmiercionośna Jarzębina
Marynarz w koreańskim tyglu
Syndrom Karbali
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Morski lis na polowaniu
Rezerwa na nowo
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polski sukces w Duńskim Marszu
Chłód Bałtyku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Nie tylko błękitne berety
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Muzeum na fali
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Psiakrew, harmata!
Fińska armia luzuje rygory
Krew, która łączy
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Testy autonomicznego Black Hawka
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Pasja i fart
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Buty żołnierzy po nowemu
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Trening w tunelu aerodynamicznym
Debata o bezpieczeństwie
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Zanim pojadą na wojnę
NATO i USA o Iranie
Pierwsze K9 w Braniewie
Sztuka spadania
Our Only One
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Wypadek w PKW UNIFIL
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Adaptacja i realizm
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
F-16 na straży
Początek wielkiej historii
Borsuki wyszły w pole
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Widok z kosmosu
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Akcja młodego terytorialsa
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Wojskowe roboty prosto z Polski
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO