moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gdynia wita „Albatrosa”

Niszczyciel min ORP „Albatros” wszedł w środę do Portu Wojennego w Gdyni. Drugi z trzech okrętów typu Kormoran II wkrótce oficjalnie wejdzie do służby w 13 Dywizjonie Trałowców. Do jego zadań będzie należało poszukiwanie, klasyfikacja, zwalczanie, a także stawianie min morskich. W przyszłości będzie m.in. służył w stałych zespołach okrętów NATO.

– W najbliższych dniach odbędzie się przyjęcie ORP „Albatros” do wyposażenia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, której podlega 13 Dywizjon Trałowców – informuje kmdr por. Grzegorz Lewandowski, oficer prasowy 8 FOW. Stałym miejscem dyslokacji ORP „Albatros” będzie Port Wojenny w Gdyni, gdzie stacjonuje 13 dTR. Ostatnim etapem przyjęcia do służby będzie podniesienie bandery na okręcie. – Data nie została jeszcze określona – mówi oficer prasowy.

 

REKLAMA

Z kolei Agencja Uzbrojenia poinformowała, że jeszcze tej jesieni dwa okręty typu Kormoran – „Albatros” i „Mewa” – zostaną wyposażone w armaty OSU-35K. – Jest to zdalnie sterowany przeciwlotniczy okrętowy system uzbrojenia, wyposażony w 35-milimetrową automatyczną armatę z własnym optoelektronicznym systemem kierowania ogniem – wyjaśnia ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik AU. Armata może wykryć, śledzić i zwalczyć cele powietrzne, takie jak samoloty, śmigłowce, bezzałogowce czy pociski, oraz lekko opancerzone cele nawodne. Może wystrzelić do 550 pocisków na minutę, a zasięg jej ognia to 5 km.

12 sierpnia Agencja Uzbrojenia podpisała protokół odbioru niszczyciela min od konsorcjum, które zajmowało się jego budową – spółek Stocznia Remontowa Shipbuilding SA, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz OBR CTM SA. – Drugi okręt projektu 258, ORP „Albatros”, to jednocześnie pierwsza jednostka seryjna, której dostawa stanowi efekt umowy z grudnia 2017 roku – mówi ppłk Płatek. Umowa została zawarta między Inspektoratem Uzbrojenia (poprzednikiem Agencji Uzbrojenia) a konsorcjum, którego liderem była Stocznia Remontowa Shipbuilding. Rok później – w grudniu 2018 roku, położono stępkę i rozpoczęto prace nad ORP „Albatros”. – W październiku 2019 roku odbyło się wodowanie jednostki, która następnie przeszła próby zakładowe, portowe i morskie oraz zdawczo-odbiorcze – mówi ppłk Płatek.

W czerwcu 2021 roku okręt osiągnął gotowość do wyjścia w morze i rozpoczęto proces regulowania urządzeń i systemów, m.in. nawigacji, napędu i wyposażenia pokładowego. W tych pracach brała udział przyszła załoga jednostki. Marynarka Wojenna była zresztą zaangażowana na każdym etapie budowy. Początkowo zajmowała się tym grupa organizacyjno-przygotowawcza, złożona z kmdr. ppor. Michała Narłowskiego, dowódcy ORP „Albatros”, mechanika i bosmana okrętowego, następnie na morze wychodzili także członkowie załogi odpowiedzialni za konkretne urządzenia i systemy.

„Albatros” to jeden z trzech okrętów typu Kormoran II. Pierwszy – ORP „Kormoran” – wszedł do służby pod koniec 2017 roku. Okręt numer trzy – ORP „Mewa” – został zwodowany w grudniu 2020 roku i obecnie przechodzi próby morskie. – Odbiór tego okrętu został zaplanowany na listopad – informuje ppłk Krzysztof Płatek. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. mat Ariel Szczepański

dodaj komentarz

komentarze


Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
 
Polsko-amerykańskie braterstwo broni
Powrót do korzeni
GROM Challenge po raz dziesiąty
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Przygotowani na kryzys
Od Chersonia po Krym
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Ile Polska straciła podczas II wojny
Premier w Żelaznej Dywizji
System zwalczania BSL
Putin sięga po rezerwy
Collective Defense is Priority
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Na informacyjnym froncie
Zostań stypendystą MON-u
Konsekwencje wojny
Czerwona agresja
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Z Leopardów strzela się celniej
Powstał Komponent Ochrony Pogranicza
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Medalowy weekend w Monachium
Desant czeka na nowych żołnierzy
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Raptory już w Polsce
Brunatny najazd
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Desant pod Arnhem
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Ukraińska kontrofensywa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Włoscy lotnicy w Malborku
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Alianci z AK
NATO stawia na drony
Siedem lat LITPOLUKRBRIG
Sportowe zmagania weteranów
Raptory lecą do Polski
Jastrzębie nad Słowacją
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty
Dublet pięciobojowych sztafet
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Śladem profesjonalistów
Półmaratończycy na medal
Drony w WOT
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO