moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?

Decyzje, które zapadły na madryckim szczycie NATO, w zasadniczej części stanowią realizację polskich postulatów – ocenili przedstawiciele resortów obrony i spraw zagranicznych, którzy zreferowali posłom rezultaty ostatniego spotkania przywódców państw członkowskich Sojuszu. – Szczyt był manifestacją sojuszniczej jedności – zaznaczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Wtorkowe posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej było poświęcone ustaleniom natowskiego szczytu, który odbył się w czerwcu w Madrycie. O efektach spotkania sojuszników opowiadali posłom Marcin Ociepa, wiceminister obrony, oraz Piotr Wawrzyk, wiceszef resortu dyplomacji.

Szczyt w Madrycie miał niewątpliwie charakter historyczny, odbywał się bowiem w kluczowym momencie dla bezpieczeństwa transatlantyckiego – zauważył wiceszef MON-u. Jako „historyczną” Ociepa określił również decyzję o umieszczeniu w Polsce siedziby dowództwa V Korpusu Armii USA. – To oznacza stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce – tłumaczył.

REKLAMA

Z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa za najważniejsze uzgodnienia sojuszników wiceminister obrony uznał m.in.: utworzenie czterech nowych wielonarodowych batalionowych grup bojowych (które mają być formowane do poziomu brygad), dążenie do większej liczebności sił szybkiego reagowania, rozmieszczenie na wschodniej flance większej niż obecnie ilości sprzętu wojskowego i zapasów, zintensyfikowanie wspólnych szkoleń, zaproszenie do Paktu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii oraz wsparcie Ukrainy przez wszystkich członków NATO, a nie tylko przez pojedyncze państwa członkowskie.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych zapewniał, że w Madrycie zostały zaakceptowane rozwiązania, które wzmocnią bezpieczeństwo Polski. Wśród największych sukcesów szczytu wymienił przyjęcie nowej koncepcji strategicznej NATO. – Ten dokument akcentuje kolektywną obronę jako główny cel działań Sojuszu – zaznaczył Piotr Wawrzyk. Wiceszef spraw zagranicznych podkreślił, że według nowej koncepcji NATO Rosja została uznana za „największe bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa” i nie może już być traktowana jak partner Sojuszu. Do sukcesów czerwcowego spotkania zaliczył jasną deklarację sojuszników, że „silna i niepodległa Ukraina jest nieodzowna dla stabilności układu północnoatlantyckiego”. – Szczyt w Madrycie był wielką manifestacją jedności Sojuszu – przekonywał. Przypomniał, że sojusznicy zadeklarowali nie tylko pomoc dla walczącej Ukrainy, lecz także „wsparcie dla państw wspierających” Kijów w walce o niepodległość. – W czasie szczytu prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska jest gotowa gościć Centrum Szkolenia NATO–Ukraina – dodał.

Szczyt NATO (29–30.06.2022) odbył się w Madrycie z udziałem przedstawicieli państw członkowskich i współpracujących z Sojuszem. To było pierwsze regularne spotkanie na szczeblu szefów państw i rządów po inwazji Rosji na Ukrainę (wcześniejsze miały charakter szczytów nadzwyczajnych). Po raz pierwszy zaproszono na obrady przedstawicieli Nowej Zelandii, Australii i Korei Południowej.

Joanna Tańska

autor zdjęć: SGT Ēriks Kukutis / Latvijas armija

dodaj komentarz

komentarze


Desant pod Arnhem
 
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Polsko-amerykańskie braterstwo broni
Z Leopardów strzela się celniej
Czerwona agresja
Putin sięga po rezerwy
Dublet pięciobojowych sztafet
Jastrzębie nad Słowacją
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Powstał Komponent Ochrony Pogranicza
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Drony w WOT
Desant czeka na nowych żołnierzy
Włoscy lotnicy w Malborku
Collective Defense is Priority
Alianci z AK
Ile Polska straciła podczas II wojny
Powrót do korzeni
Półmaratończycy na medal
Na informacyjnym froncie
Brunatny najazd
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Przygotowani na kryzys
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Raptory lecą do Polski
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Śladem profesjonalistów
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
System zwalczania BSL
Zostań stypendystą MON-u
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Medalowy weekend w Monachium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Sportowe zmagania weteranów
Od Chersonia po Krym
Premier w Żelaznej Dywizji
Siedem lat LITPOLUKRBRIG
Ukraińska kontrofensywa
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Raptory już w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
NATO stawia na drony
GROM Challenge po raz dziesiąty
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Konsekwencje wojny
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO