moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego

Kolejne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun dla Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony, zatwierdził dziś umowę, dzięki której polskie siły zbrojne otrzymają 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych tego sprzętu. Pierwsze jeszcze w tym roku. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa – powiedział szef MON-u po podpisaniu dokumentu.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun jest przeznaczony do zwalczania nisko lecących samolotów, śmigłowców czy dronów. Pierwsza umowa na dostarczenie tego sprzętu dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Dziś Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdził aneks do dokumentu, dzięki czemu siły zbrojne otrzymają kolejne zestawy rakietowe. Chodzi o 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych. – Wyciągamy wnioski z wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą, dlatego wzmacniamy polskie siły zbrojne i wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt – powiedział Mariusz Błaszczak.

Wicepremier przypomniał, że Pioruny, produkowane przez firmę Mesko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zostały przekazane także Ukrainie jeszcze przed wybuchem wojny. – Okazało się, że Ukraińcy dzięki nim skutecznie bronią się przed inwazją rosyjską – podkreślił. Minister zaznaczył także, że pierwsze egzemplarze zamówionego dziś uzbrojenia trafią do armii jeszcze w tym roku. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa. Konsekwentnie wzmacniamy polskie siły zbrojne, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie i wyposażamy je w nowoczesny sprzęt, żeby odstraszyć agresora – zaznaczył.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Mariusz Błaszczak powiedział także, że Polska, która dziś wydaje ponad 2% PKB na obronność (od przyszłego roku będzie to 3% PKB), jest obecnie jednym z liderów w tym zakresie wśród państw należących do NATO. Dodatkowe środki na zakupy ma zagwarantować także uruchomiony właśnie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, co oznacza, że wkrótce można spodziewać się kolejnych zamówień uzbrojenia. – To jest inwestycja w bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział wicepremier.

Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przyznał, że zawarcie umowy to bardzo ważny dzień nie tylko dla wojska, lecz także dla PGZ. – Cieszymy się, że produkt z Meska jest dziś tak chwalony, choć ubolewamy, że ma to związek z konfliktem, jaki toczy się w Ukrainie – powiedział. Zaznaczył także, że Pioruny są już sprawdzone w boju, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku światowym. – Dlatego to dla nas bardzo ważne, aby szybko zostały dostarczone polskiej armii. Zwiększanie zdolności produkcyjnych, możliwości i tempa dostaw to obecnie najważniejszy element naszej działalności – podkreślił Sebastian Chwałek.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun to zmodernizowana wersja zestawów Grom, którymi Wojsko Polskie dysponuje od lat. Pioruny mają zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie, dzięki czemu mają większe możliwości namierzania celu. Mogą niszczyć samoloty, śmigłowce i drony oddalone nawet o 6 km i poruszające się na wysokości 4 km. Pierwsza umowa na dostarczenie tego uzbrojenia dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Opiewający na 930 mln zł kontakt dotyczył 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
 
Obrady Grupy Północnej w Polsce
„Nasze granice w Monte Cassino”
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Maszerowali, lecz nie ginęli
Więcej miejsc na studiach w LAW
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Nowy regulamin dla żołnierzy
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Najsprawniejsi wieloboiści
Śladem profesjonalistów
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Polska potrzebna od zaraz
Wojsko poza schematem
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Włosi na straży polskiego nieba
Gotowi na dyżur w SON
WOT i „Anakonda”
Do końca walczył z tyranią
Przysięga dobrowolsów
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
B9 stawia na solidarność
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Topaz dla Bułgarii
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Słowa jak pociski
Razem gotowi na wszystko
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Piekielny ogień dla polskiej armii
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Nowy wymiar wojska
Polska wśród światowych liderów
Amunicja dla artylerzystów
Finlandia w NATO
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Anakonda na Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Pół wieku w zespole
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Litwini kupią zestawy Grom
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO