moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce 2022 były dla żołnierzy bardzo udane. Z Suwałk zawodnicy wrócili z 23 medalami. Zdobyli aż 14 złotych, 6 srebrnych i trzy brązowe. Po raz ósmy mistrzem kraju w rzucie oszczepem został szer. Marcin Krukowski. Natomiast siódmy tytuł mistrzowski zdobyli kpr. Adrian Świderski – w trójskoku i szer. Damian Czykier – w biegu na 110 m przez płotki.

– Wszyscy walczyli do końca o jak najlepsze rezultaty. Z reprezentantów Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego tylko czworo startujących nie zdobyło medalu. Zmartwił mnie nieco występ kpr. Pawła Wojciechowskiego w skoku o tyczce, ale po mistrzostwach bardzo dobrze skakał w greckiej Olimpii, więc jestem spokojny o jego drogę na igrzyska w Paryżu – mówi st. kpr. Kamil Masztak, koordynator lekkoatletycznej reprezentacji Wojska Polskiego. Podoficer ucieszył się natomiast z powrotu na bieżnię dwóch zawodniczek. – Po kontuzji szer. Sofia Ennaoui szybko wróciła do wysokiej formy. A szer. Karolina Kołeczek po urodzeniu dziecka podjęła walkę na bieżni i niewiele zabrakło jej do awansu do finału. Jednak w tym roku jest tak wysoki poziom w biegu na 100 m przez płotki, że będzie musiała trzy razy więcej pracować, aby wejść na szczyt – dodaje koordynator.

Jedną z największych gwiazd mistrzostw był zwycięzca rywalizacji płotkarzy szer. Damian Czykier. Reprezentant CWZS złoto w Suwałkach okrasił rekordem kraju. Wynosi on teraz 13,25 s, szer. Czykier poprawił poprzedni rekord – ustanowiony również przez żołnierza, st. mar. Artura Nogę – o 0,01 s. Czykier z podium krajowego czempionatu nie schodzi od 2014 roku, kiedy to zdobył brązowy medal. Rok później cieszył się ze srebra, a potem siedem razy z rzędu był niepokonany. Zdobywając siódme złoto, zrównał się w liczbie medali z krajowych czempionatów w biegu przez płotki na 110 m z Romualdem Giegielem, medalistą z lat osiemdziesiątych. Obaj są liderami na liście płotkarzy, którzy wywalczyli najwięcej medali podczas 98 rozegranych dotychczas mistrzostw Polski.

Z siódmego złotego medalu cieszył się także kpr. Adrian Świderski. Trójskoczek z CWZS triumfował z wynikiem 16,35 m, który uzyskał w ostatniej próbie. Z kolei szer. Marcin Krukowski po raz ósmy z rzędu wygrał na mistrzostwach kraju konkurs rzutu oszczepem. Najlepszy wynik zanotował w drugiej kolejce – 80,44 m. Jako jedyny w konkursie rzucił na odległość powyżej 80 m.

Na najwyższym stopniu podium w konkurencjach indywidualnych stanęli także: szer. Natalia Kaczmarek (wygrała bieg na 400 m), szer. Sofia Ennaoui (bieg na 1500 m), szer. Klaudia Kardasz (pchnięcie kulą), szer. Malwina Kopron (rzut młotem), szer. Adrianna Szóstak (trójskok), mar. Patryk Dobek (bieg na 800 m), szer. Michał Rozmys (bieg na 1500 m) i mar. Wojciech Nowicki (rzut młotem). Nowicki jako jedyny w konkursie rzutu młotem przekroczył granicę 80 m (w drugiej serii uzyskał 80,90 m), a w tej samej konkurencji wśród kobiet szer. Kopron zapewniła sobie złoto ostatnim rzutem.

W biegach sztafetowych reprezentanci Wojska Polskiego zdobyli z kolei trzy złote medale: kpr. Marika Popowicz-Drapała i szer. Klaudia Adamek wraz z koleżankami z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz – w sztafecie 4 x 100 m kobiet, szer. Małgorzata Hołub-Kowalik z reprezentantkami AZS Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – w sztafecie 4 x 400 m kobiet i szer. rez. Tymoteusz Zimny z kolegami z Organizacji Środowiskowej AZS Poznań – w sztafecie 4 x 400 m mężczyzn.

W biegu na 400 m kobiet wszystkie miejsca na podium zajęły reprezentantki CWZS. Szer. Natalia Kaczmarek triumfowała z czasem 51,25 s. Drugie miejsce zajęła st. szer. Anna Kiełbasińska (uzyskała wynik 51,58 s), a trzecie szer. Justyna Święty-Ersetic (51,70 s).

Dwa z trzech miejsc na podium zajęli żołnierze w pchnięciu kulą w rywalizacji kobiet i mężczyzn oraz w biegu mężczyzn na 800 m. W finale pchnięcia kulą szer. Klaudia Kardasz po raz drugi w karierze wywalczyła tytuł mistrzowski. Triumfowała z wynikiem 17,65 m i była lepsza o 25 cm od mar. Pauliny Guby, która zdobyła swój drugi tytuł wicemistrzowski, a zarazem 11. medal mistrzostw kraju w karierze – poza dwoma srebrnymi ma w swojej kolekcji dziewięć złotych. Z kolei w finale konkursu kulomiotów szer. Konrad Bukowiecki wywalczył srebro, a st. szer. Jakub Szyszkowski brąz. Wreszcie w biegu na 800 m mężczyzn mar. Patryk Dobek stoczył pasjonujący pojedynek o zwycięstwo z szer. Mateuszem Borkowskim. Marynarz wygrał z czasem 1 min 53,50 s i zaledwie o 0,01 s pokonał młodszego kolegę z CWZS.

Reprezentanci Wojska Polskiego wywalczyli również srebrne medale: szer. Kajetan Duszyński (w biegu na 400 m) oraz szer. rez. Przemysław Słowikowski (w biegu na 100 m), a także brązowy – kpr. Marika Popowicz-Drapała (w biegu na 200 m).

SZUS

autor zdjęć: Tomasz Kasjaniuk / PZLA

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Orka startuje!
Nowy regulamin dla żołnierzy
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
Razem gotowi na wszystko
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Gurkhowie. Najdzielniejsi z dzielnych
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Koreańskie czołgi dotarły do Gdyni
Maszerowali, lecz nie ginęli
Gortat Team vs Wojsko Polskie – mecz ponownie w Łodzi
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Wojsko poza schematem
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
Najsprawniejsi wieloboiści
Bez szklanego sufitu
Sojuszniczy ogień na poligonie w Nowej Dębie
Narada przed szczytem NATO
Anakonda na Bałtyku
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Pamiętajmy o weteranach
Słowa jak pociski
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Ukryją się w Berberysach
Polska osią wschodniej flanki NATO
B9 stawia na solidarność
Do końca walczył z tyranią
Śladem profesjonalistów
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Mieczniki do aneksu
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Pięć razy więcej amunicji z polskich zakładów
Włosi na straży polskiego nieba
Kolejne VISy i Groty
Polska wśród światowych liderów
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
WOT i „Anakonda”
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Koniec XI zmiany PKW Orlik
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Pół wieku w zespole
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
„Nasze granice w Monte Cassino”
New Face of the Military
Finlandia w NATO
Topaz dla Bułgarii
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Powalcz o nagrodę w konkursie im. Rejewskiego
Drugie miejsce triatlonistek na wojskowym czempionacie
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Nowy wymiar wojska
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Cegiełka na morzu
Pucharowe regaty udane dla kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO