moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?

Wkrótce skieruję do Pentagonu letter of request, czyli formalnie rozpocznę procedurę zamówienia kolejnych partii sprzętu – powiedział w środę w Waszyngtonie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. To efekt spotkania z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony USA. Politycy rozmawiali także o dalszym wsparciu Ukrainy oraz o przyszłości NATO.

W środę rozpoczęła się wizyta Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej w Waszyngtonie. Dziś szef polskiego resortu obrony spotkał się Lloydem Austinem, sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych. – Przypomina mi się stare polskie powiedzenie „za wolność naszą i waszą”. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy od rosyjskiej inwazji Polska zademonstrowała ducha tego powiedzenia – powiedział Austin, rozpoczynając spotkanie. Podkreślił również, że w obliczu toczącego się konfliktu, Polska odgrywa bardzo ważną rolę, umożliwiając wysyłkę broni na Ukrainę, samodzielnie przekazując jej pomoc wojskową czy oferując pomoc osobom uciekającym przed wojną.

Przebieg spotkania tuż po jego zakończeniu zrelacjonował dziennikarzom Mariusz Błaszczak. – Rozmawialiśmy o wyzwaniach przed jakimi stoi Sojusz Północnoatlantycki, które są związane z rosyjską agresją i o wsparciu dla Ukrainy – powiedział. Zaznaczył, że podczas obrad została także poruszona kwestia wdrażanych przez Polskę planów związanych „ze skokowym wzrostem zdolności obronnych Rzeczypospolitej Polskiej”. – Usłyszałem od sekretarza Austina deklarację wsparcia tych działań. One są oczywiście związane z wyposażeniem Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. W stosunkowo krótkim czasie skieruje do Pentagonu letter of request, czyli formalnie rozpocznę procedurę zamówienia kolejnych partii sprzętu wojskowego dla Polski – podkreślił szef MON. – Rozmawiamy o kolejnych dostawach rakiet HIMARS, również rozmawiamy na temat kolejnych eskadr samolotów wielozadaniowych, będziemy wkrótce rozmawiać o śmigłowcach szturmowych, bezzałogowcach, czyli o tym wszystkim co jest potrzebne, aby wzmocnić system obronny Polski – wyjaśnił minister.

– W 2021 roku zamówiliśmy również systemy, które teraz sprawdzają się na Ukrainie. Myślę tu o Javelinach. W tym roku podpisaliśmy także umowę w sprawie kupienia 250 czołgów Abrams – wyliczał. – Podziękowałem sekretarzowi obrony za wsparcie w tej dziedzinie, bo nie ulega żadnej wątpliwości, że gdyby nie jego osobiste zaangażowanie, to Polska nie miałaby możliwości kupienia Abramsów w tej najnowocześniejszej wersji – zaznaczył.

Dziennikarze dopytywali szefa MON o wczorajszą wypowiedź Johna Kirbiego, rzecznika Pentagonu, który poinformował, że Ukraina ma obecnie więcej myśliwców niż dwa tygodnie temu. Jednak minister Błaszczak nie udzielił odpowiedzi na pytanie, czy Polska miała w tym swój udział. – Ze zrozumiałych względów nie będę komentował tej wypowiedzi, ale wszyscy doskonale wiemy, że Polska wspiera Ukrainę w wielu wymiarach – zaznaczył. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o opiekę nad uchodźcami. Do tej pory ukraińsko-polską granicę przekroczyło już prawie 3 mln osób uciekających przed wojną. – Uważamy, że wolna Ukraina jest jedną z gwarancji niepodległości Polski – zaznaczył.

Błaszczak zapewniał również, że Polska nie oczekuje, aby Stany Zjednoczone zrekompensowały jej sprzęt, jaki został przekazany armii ukraińskiej. – Nie mówimy w tych kategoriach. Oczywiście wspominałem o tym, że przekazujemy wsparcie i że liczymy na nie ze strony naszego największego sojusznika, ale to nie jest jednowymiarowy proces – powiedział. Dodał, że w ten sposób można już potraktować przyśpieszenie dostaw zamówionego już sprzętu. Zaznaczył, że polscy i amerykańscy żołnierze ściśle ze sobą współpracują, dzięki czemu osiągnęli wysoki poziom interoperacyjności, czego dowodem ma być trwający kilka dni przerzut do Polski żołnierzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej, a także wzmocnienie polskich sił przeciwlotniczych dwoma bateriami systemu Patriot. – W tej dziedzinie mamy już osiągnięcia, ale jesteśmy też otwarci na dalszą współpracę. Bo taka współpraca i obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest najlepszym sposobem odstraszania – podkreślił.

Jutro ministra Błaszczaka czekają kolejne spotkania, tym razem z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu obronnego – firm Lockheed Martin, General Dynamics i Boeing.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1650536340
Bez naszych F-16 nie wygrają tej wojny. W dwu miejscowych jest jedno dla polskiego pilot. Każda pomoc Ukraińcom dla polskiej obronności znaczy wiele.
C0-8E-8A-A5

Berlin: Rosja próbowała doprowadzić do zamachu na lotnisku
Polska a broń jądrowa – mity i fakty
Wojskowe MMA dla terytorialsów
Medale kajakarki, wspinaczki i spadochroniarek
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Piechur, artylerzysta, lotnik i… hydraulik
Pogrzeb ofiar zbrodni wołyńskiej w Ostrówkach
„Slab”: pilot, który rozkochał Polskę w F-16
Nowa era polskiego lotnictwa
Agresja na Polskę nie była „spacerem”
Polacy przejmą wszystkie szkolenia na Abramsach
Ogień w dziale montażu w zakładzie Grupy WB
Kolejna rosyjska prowokacja w powietrzu
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Nowy sprzęt w Bursztynowej Dywizji
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pół eskadry Husarzy już w Polsce
Fabryki zbrojeniowe pod większą ochroną
Walka w dwóch światach
Kolejne F-35 lecą do Polski
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Jest kompromis w sprawie rekompensat za broń dla Ukrainy
Nigdy więcej wojny
MON proponuje zmiany przepisów ubiorczych
Lekcja historii na dwóch kołach
Najpierw poligon, potem studia
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
„Horyzont” przedłużony
Dwa marzenia spełnione naraz
Wspólne manewry taktyczno-ratownicze
Pantera przejdzie do historii
Sonda dla Jastrzębia
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Kolejny incydent z udziałem rosyjskiego samolotu
PGZ gotowa na MSPO
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Finowie o bezpieczeństwie w Europie do 2040 roku
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Terytorialsi wykonywali pomiary dla naukowców z PAN-u
Polska wzmacnia ochronę nieba
Rośnie liczba domniemanych aktów sabotażu
„Mewa” na północnym szlaku
Prawie 200 mld zł na zbrojenia w projekcie budżetu
Z prądem i pod prąd
Dekada Tygrysa. Kulisy, pasja i najwyższa cena za miłość do latania
„Wielka ucieczka” okiem historyka
Rekordowa licytacja „Kasku weterana”
W Sejmie o rosyjskim pocisku
PZL P.11c – Pościgowy taran!
Flanka pod strażą
Zapraszamy na „Army Days”
Uniwersalny polski most składany
Battalions of the Future
PZL Mielec w planach MON-u
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Abordaż z polskim wsparciem
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Wybuchowe szkolenie podchorążych z WAT-u
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Drony i czołgi, czyli nowa jakość prowadzenia działań
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Gorący lipiec PKW Łotwa
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO