moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Administracja wojskowa po nowemu

Dziękuję za dobrą współpracę, profesjonalizm oraz zaangażowanie w realizację codziennych zadań – mówił gen. broni pil. Tadeusz Mikutel, I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, podczas przekazania terenowych organów administracji wojskowej szefowi Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Zmiana podporządkowania wynika z wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny.

Terenowe organy administracji wojskowej (TOAW) to 16 wojewódzkich sztabów wojskowych, zlokalizowanych po jednym w każdym województwie, oraz 86 wojskowych komend uzupełnień. Do tej pory podlegały one bezpośrednio pod szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To jednak się zmieni. 23 kwietnia wchodzi bowiem w życie ustawa o obronie ojczyzny, która zakłada, że w miejsce TOAW-ów zostaną powołane terenowe organy wykonawcze Ministra Obrony Narodowej. Będzie to jedno, zlokalizowane w Warszawie, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (CWCR), 16 jego zamiejscowych oddziałów oraz 86 wojskowych centrów rekrutacji (WCR).

W środę w Sztabie Generalnym odbyło się uroczyste przekazanie TOAW-ów w podległość Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Przy okazji gen. broni pil. Tadeusz Mikutel, I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, podziękował obecnym na uroczystości przedstawicielom WSZW i WKU za „dobrą współpracę, profesjonalizm oraz zaangażowanie w realizację codziennych zadań”.

Zgodnie z nowymi przepisami CWCR ma koordynować i nadzorować działalność wojskowych centrów rekrutacji w zakresie rekrutacji oraz spraw operacyjno-obronnych. Do zadań szefa CWCR-u będą należały m.in. organizowanie i koordynacja rekrutacji do służby, planowanie uzupełnień pokojowych, kryzysowych, mobilizacyjnych i wojennych, a także koordynowanie szkolenia rezerw osobowych sił zbrojnych. Szef CWCR-u będzie też odpowiedzialny za: przygotowywanie projektów aktów prawnych dotyczących rekrutacji, realizację przedsięwzięć związanych z promocją sił zbrojnych, koordynowanie kwalifikacji wojskowej w czasie pokoju oraz jej prowadzenie w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Szefowie wojskowych centrów rekrutacji z kolei będą się zajmować m.in. rekrutacją i naborem ochotników do czynnej służby wojskowej i aktywnej rezerwy, organizacją szkoleń i kursów dla żołnierzy rezerwy, promocją obronności i służby wojskowej, a także kwestiami rekonwersji (pomoc w zakresie aktywizacji zawodowej żołnierzy i osób zwolnionych z czynnej służby wojskowej).

Co wprowadzane zmiany oznaczają dla ochotników zainteresowanych służbą? Jedynie to, że zamiast w WSZW czy WKU będą się teraz stawiać w WCR-ach.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WKU Ostróda, SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Podwyżki coraz bliżej
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Together on the Front Line and Beyond
Na styku zagrożeń
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Terytorialsi konstruktorami dronów
Gladius wzmacnia armię
GROM szkoli przyszłych operatorów
Ostatnia minuta Kutschery
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Pies pomaga walczyć z PTSD
Medal Honoru dla Ollisa
„Ratownik” o krok bliżej
Nowy starszy podoficer w SGWP
Sprawdzili się na macie i w ringu
Outside the Box
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Zmiana warty na wschodniej granicy
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Ferie z wojskiem
Przeprowadzka CSWOT-u
To nie mogło się udać, ale…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Partnerstwo Polski i Litwy
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Oko na Bałtyk
Co nowego w przepisach?
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Maj polskich żywych torped
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Partnerstwo daje siłę
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Zimowi podhalańczycy
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Kierunek Rumunia
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Szwedzi z Piorunami
Litwa stawia na poligony
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
HIMARS-y w Rumunii
Zatrzymanie pracownika MON-u
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Kursy podoficerskie po nowemu
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Premier wojenny
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO