moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosyjska taktyka spalonej ziemi

Dalsze wzmacnianie wschodniej flanki zapowiedział we wtorek sekretarz generalny NATO. – Będzie więcej wojsk na lądzie, morzu i w powietrzu – podkreślał Jens Stoltenberg. Tymczasem w Ukrainie rosyjskie wojsko nie przestaje atakować cywilnych obiektów. Pociski spadły m.in. na bloki mieszkalne w Kijowie i Charkowie.

Dwudziesty dzień wojny nie przyniósł znaczących zmian na froncie. Rosyjskie wojska nie ruszyły z miejsca, w dodatku Ukraińcy zadają im ciężkie straty. Z porannego komunikatu ukraińskiej armii wynika, że do tej pory agresor stracił między innymi 13,5 tysiąca żołnierzy, 81 samolotów, 95 śmigłowców i przeszło 400 czołgów. Po południu prezydent Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy poinformował o stratach swojej armii. Według niego w walkach z Rosjanami zginęło jak dotąd 1300 ukraińskich żołnierzy.

Nie mogąc przełamać oporu Ukraińców, rosyjska armia wzięła na cel cywilów. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin ostrzelane zostały budynki mieszkalne w Kijowie, Charkowie, Mariupolu czy obwodzie ługańskim. – Rosyjscy okupanci bezlitośnie niszczą przedszkola, szkoły, szkoły zawodowe, ale najokrutniejsze i najbardziej bolesne straty to setki istnień ludzkich – stwierdził dziś ukraiński minister edukacji Serhij Szkarłet. Według wyliczeń resortu od początku wojny najeźdźcy uszkodzili, albo doszczętnie zniszczyli 379 placówek oświatowych. O tym, że rosyjska armia nie zamierza w żaden sposób minimalizować strat wśród ludności i cywilnej infrastruktury, świadczyć mogą także informacje opublikowane dziś przez ukraiński wywiad. Wynika z nich, że w zajętych miejscowościach żołnierze agresora celowo niszczą sprzęt rolniczy, zaś minister obrony Siergiej Szojgu zwrócił się do Władimira Putina z wnioskiem o masowy wyrąb lasów w Ukrainie i przeznaczenie uzyskanych środków na wojsko.

Ukraińcy podjęli dziś kolejne próby ewakuacji ludności cywilnej z ostrzeliwanych miast. Z różnym skutkiem. Od rana dwa tysiące cywilnych aut zdołało wyjechać z Mariupola, ale już w miejscowości Izjum autobus ewakuacyjny dostał się pod rosyjski ostrzał. Na szczęście nikt nie zginął. Jednocześnie trwa wielki exodus obywateli, którzy zdecydowali się uciec przed wojną do sąsiednich państw. Z danych ONZ wynika, że od początku rosyjskiej agresji z Ukrainy wyjechały już trzy miliony osób.

Tymczasem starciom na froncie towarzyszy batalia polityczna. Dziś po krótkiej przerwie wznowione zostały negocjacje rosyjsko-ukraińskie w sprawie przerwania walk. Odbywają się one w trybie on-line. – Nie ustajemy w wysiłkach, aby jak najszybciej zakończyć tę wojnę uczciwym pokojem. Nad tym pracowała także nasza delegacja podczas rozmów ze stroną rosyjską. Jak mi powiedziano, są w miarę zadowoleni. Zobaczymy, co z tego będzie – podkreśla Wołodymyr Zełenski.

Po południu prezydent Ukrainy miał też zdalne wystąpienie przez parlamentem Kanady. – Widzicie, że ukraińskie miasta nie są chronione tak, jak wasze, kanadyjskie, że nasz kraj jest bombardowany, ostrzeliwany. Staram się wam przekazać, że musicie zrobić jeszcze więcej, by powstrzymać Rosję i ochronić Europę – mówił.

Najpewniej wieczorem Zełenskiego oraz szefa ukraińskiego rządu Denysa Szmyhala czeka jeszcze spotkanie z premierem Polski – Mateuszem Morawieckim, Czech – Petrem Fialą i Słowenii – Janezem Janšą, a także polskim wicepremierem ds. bezpieczeństwa, Jarosławem Kaczyńskim. Wszyscy oni wybrali się do Kijowa pociągiem, co skrzętnie odnotowały światowe media. Przed dziewiętnastą pojawiła się informacja, że zdołali dotrzeć na miejsce. „Unia Europejska wspiera Ukrainę, która może liczyć na pomoc swoich przyjaciół. Dziś przywozimy to przesłanie do Kijowa” – napisał na TT premier Morawiecki.

Walka o przyszłość Europy toczy się także w sferze gospodarczej. Dziś w życie weszła kolejna transza sankcji, które na Rosję nałożyła Unia Europejska. Obostrzenia dotyczą między innymi handlu stalą i dobrami luksusowymi. Po kontrsankcje sięgnęła natomiast Rosja. Objęły one czołowych amerykańskich polityków, w tym prezydenta Joe Bidena i sekretarza stanu Antony Blinkena. Mają oni zakaz wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej. Podobnymi sankcjami objęty został premier Kanady Justin Trudeau.

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO w dzisiejszym wystąpieniu zapowiedział kolejne wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. – Będzie więcej wojsk na lądzie, morzu i w powietrzu – zaznaczał. Szczegóły najpewniej będą omawiane podczas nadzwyczajnego Szczytu NATO, który zaplanowany został na 24 marca. Ma w nim wziąć udział prezydent USA Joe Biden. Tam też przedstawiciele państw członkowskich omówią kwestie związane z dalszym wsparciem dla Ukrainy. Jednocześnie Stoltenberg po raz kolejny ostrzegł Rosję przed dalszym eskalowaniem napięcia. – Rosja próbuje oskarżyć Ukrainę o produkcję broni chemicznej. Niepokoi nas, że Rosja sama może dopuścić się takiej prowokacji – mówił Stoltenberg. Przypomniał też, że użycie broni chemicznej będzie rażącym naruszeniem traktatów, pod którymi podpisała się także Moskwa. – Jesteśmy na to wyczuleni – przekonywał. Sekretarz generalny zaapelował też do Chin, by potępiły rosyjską agresję. – Chiny mają obowiązek wspierać międzynarodową społeczność – zaznaczył.

Wojna na Ukrainie była też tematem spotkania, jakie polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odbył w Nowym Jorku z Antonio Guterresem, sekretarzem generalnym ONZ. – Mieliśmy okazję rozmawiać o rosyjskim prawie weta w Radzie Bezpieczeństwa. Można przyjąć, że taka sytuacja jest bardzo trudna dla funkcjonowania całego ONZ. Tę kwestię podnosi nie tylko sekretarz generalny, ale też przedstawiciele innych krajów – podkreślał minister. Szef MSZ odniósł się też do informacji, że niebawem do Polski przybędzie Joe Biden. – Wizyta prezydenta USA wydaje się bardzo prawdopodobna – przyznał. Według agencji Reutersa miałoby do niej dojść 25 marca.

Tymczasem również dziś Rosja wszczęła procedurę wystąpienia z Rady Europy, z której i tak najpewniej zostałaby wykluczona. Organizacja ta powstała w 1949 roku, skupia wszystkie państwa Starego Kontynentu, a zajmuje się między innymi promocją demokracji, praw człowieka i współpracą krajów członkowskich w dziedzinie kultury.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Kancelaria Premiera

dodaj komentarz

komentarze


Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
 
Szwedzi na „Czernickim”
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Polska rozdarta przez okupantów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Przyszłość pod znakiem dronów
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
RBN o rezultatach szczytu NATO
Wojskowe kontrakty w USA
WOT świętuje sześciolecie
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Plan misji „Air Defender”
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Nie uznaje półśrodków
Śladem profesjonalistów
Wyższe diety za służbę na granicy
Trening na awaryjnym lotnisku
Moc Buzdygana
Odliczanie do przysięgi
Raki dla podhalańczyków
Dwa medale w Budapeszcie
Z pułku w brygadę
Stawia na dobrą komunikację
Szef MON-u o planach obrony kraju
Lecimy F-35
Wychodzi poza schematy
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Konsekwentnie dąży do celu
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Brązowa czwórka podwójna
The Power of Buzdygany Awards
Start w nowy etap żołnierskiego życia
16 Dywizja świętuje
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Wirtualna walka na morzu
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Wojsko pomoże Słoweńcom
Polsko-koreańskie rozmowy
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Nie płynie z nurtem
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Spełnia marzenia
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Abramsy jadą na ukraiński front
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Przysięga w Kolnie
Tak rodziła się konspiracja
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Długi marsz na wschód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO