moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawa na trudne czasy

Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez szefa MON-u projekt ustawy o obronie ojczyzny. – To będzie ustawa, która stworzy podstawy prawne i zagwarantuje nowe źródła finansowania do rozbudowy Wojska Polskiego. Takie przepisy są nam dziś potrzebne – powiedział po posiedzeniu rządu wicepremier Jarosław Kaczyński.

Projekt ustawy o obronie ojczyzny został przedstawiony publicznie w październiku 2021 roku przez Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, oraz Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Projektowana regulacja liczy ponad 700 artykułów i – jeśli zostanie zaakceptowana przez parlament oraz prezydenta – wejdzie w życie w lipcu tego roku. W połowie lutego szef MON-u poinformował, że zakończyły się uzgodnienia międzyresortowe i projekt trafił pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów.

 

We wtorek projekt został przyjęty przez rząd. – Przygotowując tę ustawę, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że w momencie jej ostatecznego przyjmowania przez rząd dojdzie do agresji na Ukrainę. Tak się jednak stało i nikomu już nie trzeba tłumaczyć, dlaczego ta ustawa jest tak bardzo potrzebna. Polska musi dysponować siłami zbrojnymi adekwatnymi do takich sytuacji, siłami, które będą zdolne odeprzeć atak i które będą, i to może jest najważniejsze, na tyle silne, by do tego ataku w ogóle nie doszło – tłumaczył Jarosław Kaczyński. Dlatego, jak podkreślał wicepremier, ustawa ma nie tylko uporządkować zagmatwane przepisy odnoszące się do kwestii obrony państwa. – Ma przede wszystkim stworzyć podstawy prawne i wskazać źródła finansowania rozbudowy armii, zarówno jeśli chodzi o jej skład osobowy, jak i uzbrojenie – mówił Jarosław Kaczyński.Chodzi tu na przykład o utworzenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego. Fundusz ma być zasilany pieniędzmi pochodzącymi m.in. ze sprzedaży mienia zbędnego armii, zysku NBP oraz obligacji BGK. – Dzięki takim rozwiązaniom wzrosną wydatki na obronność, przyśpieszymy modernizację techniczną, zwiększymy liczebność Sił Zbrojnych RP – dodał minister Mariusz Błaszczak.


Film: MON

Szef MON-u przypomniał, że nowa ustawa ma zastąpić 14 innych ustaw, w tym o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o powszechnym obowiązku obrony RP. Podkreślał też, że nowe prawo stanie się fundamentem szybkiego rozwoju polskich sił zbrojnych. – Wprowadzamy nowe formy służby wojskowej, bo obok zawodowej i terytorialnej pojawi się dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, skierowana do młodych ludzi. Nowością będzie też rezerwa aktywna oraz powstanie wojskowych centrów rekrutacji. Mamy już plany na tworzenie nowych jednostek wyposażonych w nowoczesny sprzęt. To wszystko ma służyć bezpieczeństwu naszej ojczyzny i odstraszeniu potencjalnego agresora – wymieniał minister Błaszczak. Wśród innych propozycji zawartych w projekcie ustawy znalazły się także przepisy wprowadzające m.in. świadczenie motywacyjne dla zawodowców i nowy stopień – szeregowego specjalisty.

Szef MON-u zaprzeczył pogłoskom, że wobec sytuacji na wschodzie zostanie przywrócony powszechny pobór do wojska. – Naszym celem jest obrona powszechna i to, by jak najwięcej Polaków było przeszkolonych i wiedziało, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Uważam jednak, że poprzez stworzony system zachęt, zmianę podejścia do służby oraz funkcjonujące już programy, takie jak Legia Akademicka czy klasy wojskowe, młodzi ludzie będą chcieli wstępować w szeregi wojska – mówił minister.


Film: MON

Wicepremier Kaczyński zapowiedział, że niedługo projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu. Posłowie mają się nim zająć albo podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu, albo tydzień później. – Jeśli okoliczności będą sprzyjające, to mamy nadzieje, że ustawa zostanie szybko uchwalona – powiedział wicepremier. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Siatka antydronowa
Oni strzegą naszego spokoju
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Azjatycka szansa
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Siatka niewidka dla wojska
Z prądem i pod prąd
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Akustyczna tarcza dla wojska
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Młodzi medycy na poligonie
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gorący lipiec PKW Łotwa
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
MON i MSZ o szczycie NATO
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Cztery brygady, jeden cel
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Patrioty pod Płockiem
Nowy ośrodek badań WIML
Flanka pod strażą
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Drony na autopilocie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Rok 2027 bez Air Show Radom
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Coraz więcej Alpha Scramble
Kartki sercem malowane
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Legion Medyczny na poligonie
Dwa marzenia spełnione naraz
Aukcja dla weterana
Kompania dronów zamiast Rosomaków
„Wicher” na wodzie
Abordaż z polskim wsparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO