moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawa na trudne czasy

Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez szefa MON-u projekt ustawy o obronie ojczyzny. – To będzie ustawa, która stworzy podstawy prawne i zagwarantuje nowe źródła finansowania do rozbudowy Wojska Polskiego. Takie przepisy są nam dziś potrzebne – powiedział po posiedzeniu rządu wicepremier Jarosław Kaczyński.

Projekt ustawy o obronie ojczyzny został przedstawiony publicznie w październiku 2021 roku przez Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, oraz Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Projektowana regulacja liczy ponad 700 artykułów i – jeśli zostanie zaakceptowana przez parlament oraz prezydenta – wejdzie w życie w lipcu tego roku. W połowie lutego szef MON-u poinformował, że zakończyły się uzgodnienia międzyresortowe i projekt trafił pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów.

 

We wtorek projekt został przyjęty przez rząd. – Przygotowując tę ustawę, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że w momencie jej ostatecznego przyjmowania przez rząd dojdzie do agresji na Ukrainę. Tak się jednak stało i nikomu już nie trzeba tłumaczyć, dlaczego ta ustawa jest tak bardzo potrzebna. Polska musi dysponować siłami zbrojnymi adekwatnymi do takich sytuacji, siłami, które będą zdolne odeprzeć atak i które będą, i to może jest najważniejsze, na tyle silne, by do tego ataku w ogóle nie doszło – tłumaczył Jarosław Kaczyński. Dlatego, jak podkreślał wicepremier, ustawa ma nie tylko uporządkować zagmatwane przepisy odnoszące się do kwestii obrony państwa. – Ma przede wszystkim stworzyć podstawy prawne i wskazać źródła finansowania rozbudowy armii, zarówno jeśli chodzi o jej skład osobowy, jak i uzbrojenie – mówił Jarosław Kaczyński.Chodzi tu na przykład o utworzenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego. Fundusz ma być zasilany pieniędzmi pochodzącymi m.in. ze sprzedaży mienia zbędnego armii, zysku NBP oraz obligacji BGK. – Dzięki takim rozwiązaniom wzrosną wydatki na obronność, przyśpieszymy modernizację techniczną, zwiększymy liczebność Sił Zbrojnych RP – dodał minister Mariusz Błaszczak.


Film: MON

Szef MON-u przypomniał, że nowa ustawa ma zastąpić 14 innych ustaw, w tym o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o powszechnym obowiązku obrony RP. Podkreślał też, że nowe prawo stanie się fundamentem szybkiego rozwoju polskich sił zbrojnych. – Wprowadzamy nowe formy służby wojskowej, bo obok zawodowej i terytorialnej pojawi się dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, skierowana do młodych ludzi. Nowością będzie też rezerwa aktywna oraz powstanie wojskowych centrów rekrutacji. Mamy już plany na tworzenie nowych jednostek wyposażonych w nowoczesny sprzęt. To wszystko ma służyć bezpieczeństwu naszej ojczyzny i odstraszeniu potencjalnego agresora – wymieniał minister Błaszczak. Wśród innych propozycji zawartych w projekcie ustawy znalazły się także przepisy wprowadzające m.in. świadczenie motywacyjne dla zawodowców i nowy stopień – szeregowego specjalisty.

Szef MON-u zaprzeczył pogłoskom, że wobec sytuacji na wschodzie zostanie przywrócony powszechny pobór do wojska. – Naszym celem jest obrona powszechna i to, by jak najwięcej Polaków było przeszkolonych i wiedziało, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Uważam jednak, że poprzez stworzony system zachęt, zmianę podejścia do służby oraz funkcjonujące już programy, takie jak Legia Akademicka czy klasy wojskowe, młodzi ludzie będą chcieli wstępować w szeregi wojska – mówił minister.


Film: MON

Wicepremier Kaczyński zapowiedział, że niedługo projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu. Posłowie mają się nim zająć albo podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu, albo tydzień później. – Jeśli okoliczności będą sprzyjające, to mamy nadzieje, że ustawa zostanie szybko uchwalona – powiedział wicepremier. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


Terroryści na lotnisku
 
Jak rozbito więzienie w Końskich
Dzień, który zmienił bieg wojny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
AWACS-y dostarczone
Więcej niż szkolenie TCCC
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Policjanci szkolą wojsko
Gortat Team vs drużyna NATO
Ratownicy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Podróż w ciemność
„Baltops” – moc na Bałtyku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przesmyk w grze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Ameryka daje wsparcie
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Latający radar
Trzy miecze pokoju
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
„Czarownice” nad Londynem
Equipment Tailored to the Needs
Pokazali swoją siłę
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Kremlowska wirtualna korekta
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
„Osiodłać krowę”
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Inwestycja potrzebna jak tlen
Zaprojektuj mural o powstaniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Plan na szczyt
AW149 wkrótce „made in Poland”
Sztandar dla cyberwojsk
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO