moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ustawa na trudne czasy

Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez szefa MON-u projekt ustawy o obronie ojczyzny. – To będzie ustawa, która stworzy podstawy prawne i zagwarantuje nowe źródła finansowania do rozbudowy Wojska Polskiego. Takie przepisy są nam dziś potrzebne – powiedział po posiedzeniu rządu wicepremier Jarosław Kaczyński.

Projekt ustawy o obronie ojczyzny został przedstawiony publicznie w październiku 2021 roku przez Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, oraz Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Projektowana regulacja liczy ponad 700 artykułów i – jeśli zostanie zaakceptowana przez parlament oraz prezydenta – wejdzie w życie w lipcu tego roku. W połowie lutego szef MON-u poinformował, że zakończyły się uzgodnienia międzyresortowe i projekt trafił pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów.

 

We wtorek projekt został przyjęty przez rząd. – Przygotowując tę ustawę, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że w momencie jej ostatecznego przyjmowania przez rząd dojdzie do agresji na Ukrainę. Tak się jednak stało i nikomu już nie trzeba tłumaczyć, dlaczego ta ustawa jest tak bardzo potrzebna. Polska musi dysponować siłami zbrojnymi adekwatnymi do takich sytuacji, siłami, które będą zdolne odeprzeć atak i które będą, i to może jest najważniejsze, na tyle silne, by do tego ataku w ogóle nie doszło – tłumaczył Jarosław Kaczyński. Dlatego, jak podkreślał wicepremier, ustawa ma nie tylko uporządkować zagmatwane przepisy odnoszące się do kwestii obrony państwa. – Ma przede wszystkim stworzyć podstawy prawne i wskazać źródła finansowania rozbudowy armii, zarówno jeśli chodzi o jej skład osobowy, jak i uzbrojenie – mówił Jarosław Kaczyński.Chodzi tu na przykład o utworzenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego. Fundusz ma być zasilany pieniędzmi pochodzącymi m.in. ze sprzedaży mienia zbędnego armii, zysku NBP oraz obligacji BGK. – Dzięki takim rozwiązaniom wzrosną wydatki na obronność, przyśpieszymy modernizację techniczną, zwiększymy liczebność Sił Zbrojnych RP – dodał minister Mariusz Błaszczak.


Film: MON

Szef MON-u przypomniał, że nowa ustawa ma zastąpić 14 innych ustaw, w tym o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o powszechnym obowiązku obrony RP. Podkreślał też, że nowe prawo stanie się fundamentem szybkiego rozwoju polskich sił zbrojnych. – Wprowadzamy nowe formy służby wojskowej, bo obok zawodowej i terytorialnej pojawi się dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, skierowana do młodych ludzi. Nowością będzie też rezerwa aktywna oraz powstanie wojskowych centrów rekrutacji. Mamy już plany na tworzenie nowych jednostek wyposażonych w nowoczesny sprzęt. To wszystko ma służyć bezpieczeństwu naszej ojczyzny i odstraszeniu potencjalnego agresora – wymieniał minister Błaszczak. Wśród innych propozycji zawartych w projekcie ustawy znalazły się także przepisy wprowadzające m.in. świadczenie motywacyjne dla zawodowców i nowy stopień – szeregowego specjalisty.

Szef MON-u zaprzeczył pogłoskom, że wobec sytuacji na wschodzie zostanie przywrócony powszechny pobór do wojska. – Naszym celem jest obrona powszechna i to, by jak najwięcej Polaków było przeszkolonych i wiedziało, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Uważam jednak, że poprzez stworzony system zachęt, zmianę podejścia do służby oraz funkcjonujące już programy, takie jak Legia Akademicka czy klasy wojskowe, młodzi ludzie będą chcieli wstępować w szeregi wojska – mówił minister.


Film: MON

Wicepremier Kaczyński zapowiedział, że niedługo projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu. Posłowie mają się nim zająć albo podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu, albo tydzień później. – Jeśli okoliczności będą sprzyjające, to mamy nadzieje, że ustawa zostanie szybko uchwalona – powiedział wicepremier. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
 
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Litwini kupią zestawy Grom
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Włosi na straży polskiego nieba
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Maszerowali, lecz nie ginęli
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Wojsko poza schematem
Gotowi na dyżur w SON
Pół wieku w zespole
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Piekielny ogień dla polskiej armii
Polska potrzebna od zaraz
Przysięga dobrowolsów
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Więcej miejsc na studiach w LAW
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Słowa jak pociski
Razem gotowi na wszystko
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Nowy regulamin dla żołnierzy
Finlandia w NATO
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
WOT i „Anakonda”
Amunicja dla artylerzystów
Do końca walczył z tyranią
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Najsprawniejsi wieloboiści
„Nasze granice w Monte Cassino”
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Polska wśród światowych liderów
Nowy wymiar wojska
B9 stawia na solidarność
Anakonda na Bałtyku
Śladem profesjonalistów
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Topaz dla Bułgarii
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO