moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wciąż napięta sytuacja na granicy

Kryzys migracyjny na granicy był jednym z tematów, które omawiali prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji. – Bronimy nie tylko naszych granic, lecz także NATO i UE. Cieszymy się, że sojusznicy są z nami – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej. Tymczasem ostatniej doby doszło do 92 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

– Białoruskie służby niemal każdej nocy uszkadzają ogrodzenie na granicy, by umożliwić migrantom nielegalne przejście na polską stronę. Do takiej próby doszło w nocy w Mielniku – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak wyjaśniła na konferencji prasowej por. Anna Michalska, rzeczniczka prasowa Straży Granicznej, żołnierze i funkcjonariusze zaobserwowali dziesięć osób w wojskowych mundurach, które rzucały w stronę polskich patroli kamieniami. Oślepiano ich także laserami i latarkami. – W efekcie 33 osoby, obywatele Iraku, weszły na teren Polski. Zostały zatrzymane zaraz przy linii granicy, a także pouczone o obowiązku opuszczenia Polski i doprowadzone do linii granicy – powiedziała.

Por. Michalska zakomunikowała również, że tylko w tym roku Straż Graniczna odnotowała w sumie prawie 38 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego 92 minionej doby. – Tych prób jest ostatnio mniej, co jest efektem naszej zdecydowanej postawy podczas uszczelniania granicy – poinformowała. – Ale nie chcemy zakładać optymistycznych scenariuszy. Naszym zdaniem, po białoruskiej stronie przebywa jeszcze około dziesięciu tysięcy cudzoziemców.

Rzeczniczka zaznaczyła również, że dotychczas 1855 osób, które nielegalnie przedostały się do Polski, zostało skierowanych do ośrodków zamkniętych dla cudzoziemców. Natomiast ci, którym nie pozwalał na to stan zdrowia, trafili między innymi do tzw. domu otwartego prowadzonego przez Fundację „Dialog”. – Od 1 sierpnia skierowaliśmy do fundacji 286 osób, z czego 258 opuściło ośrodek. Choć osoby te wcześniej deklarowały, że chcą zostać w naszym kraju, opuściły już teren Polski – powiedziała. Dodała także, że koszt pobytu cudzoziemców w domu otwartym ponosi Straż Graniczna. – W przypadku tych 286 osób wyniósł on 1,5 mln zł, z czego pół miliona złotych zostało przeznaczone na pomoc medyczną i psychologiczną – powiedziała. Zaznaczyła, że Polska wspiera również Białorusinów, którzy na terenie swojego kraju są poddawani represjom. Od 18 sierpnia takiej pomocy udzielono 20 tys. osób.

Od wielu tygodni pogranicznikom w uszczelnianiu granicy pomagają między innymi żołnierze. Ich zadaniem jest zabezpieczanie linii granicznej, prowadzenie patroli, a także budowa i naprawa zapory tymczasowej. Podczas służby wykorzystują różnego rodzaju pojazdy terenowe, ciężarowe i quady, a także bezzałogowce. Kilka dni temu lokalne koła łowieckie i leśnicy przekazali żołnierzom ambony myśliwskie, by ułatwić monitorowanie sytuacji.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej był jednym z tematów, które omawiali dziś w Budapeszcie prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej. Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, przypomniał, że migranci „dostali się na Białoruś samolotami, są jej gośćmi, otrzymali wizy i mają status turystów”. – Ten kryzys został wygenerowany przez władze tego państwa – powiedział. Prezydent podziękował wspólnocie wyszehradzkiej za wsparcie. – Polska broni nie tylko swoich granic, lecz także NATO i UE. Tak postrzegamy nasze zobowiązania wynikające z członkostwa w nich i cieszymy się, że sojusznicy są z nami w tej sytuacji – podkreślił.

János Áder, prezydent Węgier, przypomniał, że jego kraj kilka lat temu zmagał się z podobnymi wyzwaniami. – Wówczas Polska, podobnie jak pozostałe dwa państwa Grupy Wyszehradzkiej, zadeklarowała nam wsparcie. Dziś my zapewniamy o naszej solidarności – powiedział. Dodał, że w związku z trudną sytuacją panującą w Afganistanie, a także zmianami zachodzącymi w Afryce czy w Azji należy liczyć się z tym, że presja migracyjna będzie coraz większa i Unia Europejska powinna się do tego przygotować. Podczas wspólnej konferencji głos zabrała także Zuzana Čaputová, prezydent Słowacji. – Możemy zaoferować Polsce pomoc, jeśli będzie jej potrzebowała. Musimy być solidarni i bronić granic Unii Europejskiej – podkreśliła.

Wsparcie Polsce już wcześniej zadeklarowały między innymi Wielka Brytania i Estonia. Żołnierze z tych państw będą wkrótce pomagać w budowie i naprawie zapory tymczasowej na polsko-białoruskiej granicy, a także w udrażnianiu dróg na terenach przygranicznych. Sytuacja związana z kryzysem migracyjnym była też jednym z tematów, które podczas spotkania kilka dni temu poruszyli ministrowie obrony państw Grupy B9 (tzw. bukaresztańska dziewiątka). „Wyrażamy nasze zaniepokojenie i pełną solidarność z Polską, Litwą i Łotwą w związku z trwającym atakiem hybrydowym białoruskiego reżimu na granice z NATO i Unią Europejską” – napisali we wspólnym oświadczeniu.

Natomiast wczoraj do tej kwestii odniósł się Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zaznaczył, że „reżim Łukaszenki wykorzystuje bezbronnych ludzi do wywierania presji na sąsiednie kraje”, ale żaden z sojuszników nie będzie zostawiony sam sobie w obliczu tej sytuacji. Dodał, że w tym zakresie NATO ściśle współpracuje z Unią Europejską, co ma zaowocować opracowaniem wspólnej deklaracji. – Razem jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi – powiedział podczas swojej wizyty w Wilnie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 16 DZ, DWOT, Elżbieta Radzikowska-Białobrzewska/ KPRP, V4 Presidency

dodaj komentarz

komentarze


Koniec bezkarności floty cieni?
Nowe Abramsy na horyzoncie
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Oskarżony Maduro
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Piątka z czwartego wozu
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
PKW „Noteć” – koniec misji
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
USA: chcemy Grenlandii
Nowy europejski czołg
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Czas podwodniaków
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
W cieniu dumy floty
Odpalili K9 Thunder
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Na tronie mistrza bez zmian
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
Człowiek, który sprzedał ciszę
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Góral z ORP „Gryf”
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Dyplomatyczna gra o powstanie
Morskie roboty do walki z minami
Nowe Daglezje na nowy rok
Co nowego w przepisach?
Przeżyj to sam
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Amerykański szogun
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO