moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bezpieczeństwo na granicy to priorytet

„Silne wsparcie” – pod takim hasłem żołnierze wojsk obrony terytorialnej od kilku dni prowadzą operację wzdłuż granicy z Białorusią. Jej celem jest wsparcie mieszkańców i lokalnych samorządów. Niestety, imigranci wciąż próbują nielegalnie przekraczać polską granicę. – Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo Polski i jej obywateli – mówił premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek 2 września w pasie przygranicznym wzdłuż granicy z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy został wprowadzony stan wyjątkowy. Dzień później operację „Silne wsparcie” rozpoczęli w tamtym rejonie żołnierze wojsk obrony terytorialnej. W działania są zaangażowani wojskowi z dwóch brygad OT: 1 Podlaskiej i 2 Lubelskiej. To reakcja na kryzys migracyjny na wschodniej granicy Polski, wywołany na zlecenie białoruskiego rządu.

 

Wsparcie terytorialsów

– Działamy wieloaspektowo. Monitorujemy sytuację, spotkamy się z samorządowcami i przedstawicielami władz lokalnych, by móc ocenić potrzeby i zakres ewentualnego wsparcia. Odwiedzamy też mieszkańców i informujemy, jak się zachować w sytuacji zagrożenia, gdzie zadzwonić i z kim się kontaktować – wyjaśnia płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

W najbliższych dniach wsparcie formacji nie ograniczy się wyłącznie do tego typu działań. Już w tym tygodniu pracę rozpoczną też cyberspecjaliści z WOT. – W związku z obecnym oddziaływaniem hybrydowym i trwającym ćwiczeniem „Zapad 2021” systemy teleinformatyczne polskiej administracji, szczególnie te na najniższym, lokalnym poziomie samorządowym, mogą stać się celem spotęgowanego oddziaływania. Dlatego chcemy zaoferować gminom i powiatom w strefie objętej stanem wyjątkowym specjalistyczne szkolenia – mówi płk Pietrzak. Będą one dotyczyły cyberbezpieczeństwa, aktualnych zagrożeń i ataków, dezinformacji, sposobów oceny wiarygodności informacji, elementów wojny hybrydowej oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Szkolenia poprowadzą specjaliści z Wydziału Operacji Informacyjnych Dowództwa WOT oraz Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT. Ci ostatni to grupa specjalistów IT – żołnierzy, którzy pełnią ochotniczą służbę wojskową, a na co dzień pracują w sektorze cyberbezpieczeństwa.

Premier o bezpieczeństwie

O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Przyznał, że nie ma godziny, w której służby białoruskie nie dostarczałyby na granicę migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu, Libanu, Egiptu, Somalii. – Widzimy, że obozowisko w okolicy Usnarza Górnego to swego rodzaju przykrywka dla zorganizowanej akcji służb białoruskich, takich miejsc Białorusini planowali skonstruować więcej. Zidentyfikowaliśmy wiele prób nielegalnego przekraczania granicy, wiemy, że służby białoruskie zaopatrują tych migrantów w żywność, pomagają im na granicy w ich próbach przedarcia się nielegalnie na terytorium Polski – mówił premier.

Zaapelował do władz białoruskich o zaprzestanie takich prób i o przyjęcie polskiej pomocy humanitarnej. Tłumaczył też inicjatywę wprowadzenia stanu wyjątkowego w obliczu kryzysu migracyjnego, „który od samego początku jest prowokacją reżimu Łukaszenki i próbą wywołania politycznego chaosu i ataku na wschodnią granicę UE”. – Tak napiętej sytuacji na granicy z Białorusią nie mieliśmy od ponad 30 lat. Nie spodziewamy się, niestety, spadku napięcia na wschodniej granicy. Za kilka dni zaczynają się, największe co do liczebności od 40 lat, ćwiczenia wojskowe „Zapad 2021”, które mogą się wiązać z licznymi prowokacjami. Lepiej zapobiegać niż leczyć, stąd decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego – mówi szef rządu. Zwrócił się do wszystkich sił politycznych, żeby postępować odpowiedzialnie w obliczu tak trudnej sytuacji. – Nie musimy się zgadzać co do wszystkich pomysłów na rozwój Polski i na zmiany społeczne, ale wszyscy powinniśmy chronić polskich granic – mówił Morawiecki.

Premier podziękował też wszystkim mundurowym, którzy wzorcowo wypełniają swoje obowiązki. – Widzimy znakomitą współpracę pomiędzy funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami Wojska Polskiego, którzy w liczbie blisko 2 tys. pomagają patrolować granicę białorusko-polską. Jesteśmy im winni wdzięczność i podziękowanie za ofiarną i owocną służbę. Zapewnienie bezpieczeństwa polskim obywatelom i polskiej granicy jest podstawowym obowiązkiem rządu RP. I z tego obowiązku się wywiązujemy – mówił premier.

Za doskonałą służbę funkcjonariuszom SG, żołnierzom i policjantom podziękował też Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, który kilka dni temu spotkał się z nimi na linii granicznej. – Morale jest bardzo wysokie, ogromne jest też zrozumienie wagi spraw, które mundurowi realizują na granicy. Ich postawa skutecznie zapewnia bezpieczeństwo i integralność naszej granicy. Jestem pod wrażeniem znakomitej współpracy wszystkich służb i skuteczności ich działania – przyznał minister.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez szefa MSWiA od wprowadzenia stanu wyjątkowego pogranicznicy aż 457 razy mieli do czynienia z próbami nielegalnego przekroczenia granicy. Tylko ostatniej nocy takich przypadków były 152.

Stan wyjątkowy obejmuje 183 miejscowości w dwóch województwach: podlaskim i lubelskim. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Taką inicjatywę przedstawiciele rządu tłumaczyli trudną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, gdzie reżim Łukaszenki – wykorzystując imigrantów – prowadzi wojnę hybrydową, oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą UE.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT, Kancelaria Premiera

dodaj komentarz

komentarze


„Droga do GROM-u”
Terytorialsi w akcji
Polskie Bayraktary nad Turcją
Jelcz się wzmacnia
Kopuła nad bewupem
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Pocisk o chirurgicznej precyzji
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Orientuj się bez GPS-u
Więcej szpitali przyjaznych wojsku
Transbałtycka współpraca
Wojny na rzut kostką
Kawaleria w szkole
Uczniowie poznają zasady bezpieczeństwa
W poszukiwaniu majora Serafina
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Kosmiczny Perun
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Żołnierze na trzecim stopniu podium
Kaczka wodno-lądowa (nie dziennikarska)
W wojsku orientują się najlepiej
Miliardy na inwestycje dla PGZ-etu
Koniec dzieciństwa
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Wojskowi rekruterzy zawsze na posterunku
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Trzeba wzmocnić suwerenność technologiczną Polski
Zawiszacy na Litwie
Pływali jak morscy komandosi
„Road Runner” w Libanie
DragonFly czeka na wojsko
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Pasja i fart
Deterrence in Polish
Medicine for Hard Times
Dywersanci atakują
Kircholm 1605
Medycy na start
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Speczespół wybierze „Orkę”
Czarnomorski szlif minerów
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Polski „Wiking” dla Danii
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Brytyjczycy na wschodniej straży
Abolicja dla ochotników
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
„Steadfast Noon”, czyli nuklearne odstraszanie
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Koniec pewnej epoki
Korpus bezzałogowców i nowe specjalności w armii
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Mity i manipulacje
Kolejne „Husarze” w powietrzu
Broń i szkolenia. NATO wspiera Ukrainę systemowo
Człowiek jest najważniejszy
Maratońskie święto w Warszawie
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
Młodzi i bezzałogowce
Priorytetowe zaangażowanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO