moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ósma „Radosna dziesiątka” 82-letniego mjr. Stachowa

Już po raz ósmy w ostatni dzień roku zorganizowano w Krakowie Bieg Sylwestrowy. Pod Wawelem biegacze żegnają rok rywalizując na dystansach dziesięciu i pięciu kilometrów. Ten pierwszy nazywa się „Radosną dziesiątką”, a drugi „Smoczą piątką”. Najstarszym uczestnikiem biegu na 10 km był 82-letni major w stanie spoczynku Jan Stachow (na zdjęciu), który ukończył wszystkie Krakowskie Biegi Sylwestrowe.

W 2011 roku major Jan Stachow, reprezentującego barwy Związku Polskich Spadochroniarzy, ukończył trzy maratony, dwa półmaratony, dwa biegi na dystansie 15 kilometrów i trzynaście „dych”. Pierwszy maraton zaliczył dopiero w 2000 roku. Siedem lat później we Frankfurcie ustanowił swój rekord życiowy na tym dystansie – 4 godziny 11 minut. Sport uprawia od początku swojej przygody z wojskiem w 1947 roku. W latach 1947-1960 zajmował się gimnastyką sportową. W młodości trenował też szermierkę, skoki do wody i skok o tyczce. Od 61 lat jeździ na nartach, a od 16 biega na nich. Kolejną jego sportową pasją jest spadochroniarstwo.



„Lubię biegać. Jak się człowiek zaraził tą aktywnością fizyczną, to trudno tak z niej zrezygnować. Tygodniowo przebiegam na treningach około 50 kilometrów. Bez wysiłku fizycznego trudno mi żyć. Nawet do lekarza nie jeżdżę tylko biegnę. Mam niskie tętno: 30-32. Takie samo miał Zdzisław Krzyszkowiak. Razem rozpoczynaliśmy kariery sportowe w wojsku. Trenowaliśmy wspólnie koło fortów w Giżycku. Jako instruktor wychowania fizycznego w wojsku bawiłem się w sport i bawię się nim do dzisiaj”, twierdzi pan Jan, który był najstarszym uczestnikiem „Radosnej dziesiątki”. „”Smoczą piątkę” ukończył natomiast starszy od niego o dwa lata Edward Mucha z Jodłownik.

Zwycięzcą VIII Krakowskiego Biegu Sylwestrowego na dystansie 10 kilometrów został, z czasem 33 minut 57 sekund, Australijczyk Sam Walker. Drugi, ze stratą 18 sekund, był Kacper Piech z WKS Wawel Kraków, a trzecia Katarzyna Dobaj z Krakowa (wynik: 34 minuty 32 sekundy). Major Jan Stachow finiszował na 654. pozycji (1 godzina 11 minut 32 sekundy). Bieg ukończyło 659 biegaczy: 535 zawodników i 124 zawodniczki. Zwycięzcą rywalizacji na 5 kilometrów został Arkadiusz Połeć z TKKF Jastrząb Ruda Śląska (16 minut 17 sekund). Drugie miejsce zajął Rafał Krzemień z KKB Dystans Kraków (16:34), a trzecie Łukasz Duliński z Krakwa (16:53). Bieg pań wygrała Aleksandra Antkiewicz z AZS AZF Kraków (19:24). Krótszy dystans pokonało 186 zawodników i 107 zawodniczek.

Fot. Jacek Szustakowski

PZ

dodaj komentarz

komentarze


Życie pod ostrzałem
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Torami po horyzont
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Cztery lata wojny w Ukrainie
Borsuki, ognia!
Walka o pierwszą dziesiątkę
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Chciałem być na pierwszej linii
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Fenomen podziemnej armii
Debiut ogniowy Borsuków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Outside the Box
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Oficer od drona
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Przemyślany każdy ruch
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Desant w Putlos
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Polska poza konwencją ottawską
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Spluwaczki w nowej odsłonie
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Wojsko wskazało priorytety
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Oko na Bałtyk
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
„Jaskółka” na Bałtyku
Kierunek Rumunia
Czas na oświadczenia majątkowe
Koniec olimpijskich zmagań
Skromny początek wielkiej wojny
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Focus of Every Move
Morskie koło zamachowe
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Sprintem do bobsleja
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Debiut skialpinizmu
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Together on the Front Line and Beyond
Polski sektor obronny za SAFE
Laboratorium obrony państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO