moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy

Strzelcy i kajakarze zakończyli batalię o medale mistrzostw Starego Kontynentu. O miejsca na podium walczyli również reprezentanci Wojska Polskiego. W Osijeku, gdzie rywalizowali strzelcy, żołnierze zdobyli trzy srebrne krążki i jeden brązowy. Dwa tytuły wicemistrzowskie wywalczył szer. Oskar Miliwek. W Poznaniu natomiast duet kajakarek zdobył srebro.

Katarzyna Kołodziejczyk i Dominika Putto. Mistrzostwa Europy w kajakarstwie. Poznań, 04.06.2021 r. Fot. Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/REPORTER/East News

Na czempionacie strzelców w Chorwacji w rywalizacji seniorów reprezentacja Polski postarała się o cztery medale. Wszystkie trafiły do zawodników, którzy są na etatach w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym. Najlepiej z nich w Osijeku spisał się szer. Oskar Miliwek, który zdobył dwa srebrne krążki: w strzelaniu z pistoletu centralnego zapłonu oraz w konkurencji pistolet standard, 3x20 strzałów. Tytuł wicemistrzowski wywalczyła również st. szer. Paula Wrońska (karabin, 300 m, postawa leżąca). Na najniższym stopniu podium stanął szer. Tomasz Bartnik (karabin standard, 300 m).

 

REKLAMA

Podwójny wicemistrz Europy w strzelectwie szer. Oskar Miliwek w Osijeku był o włos od złotego medalu. W konkurencji pistolet standard 3x20 uzyskał 571 pkt – tyle samo co Czech Matej Rampula. O złotym medalu zadecydował lepszy wynik ostatniej serii, a ten miał akurat rywal Polaka. Z kolei w strzelaniach z pistoletu centralnego zapłonu Miliwek przegrał walkę o złoto z Estończykiem Peeterem Oleskiem. Mimo zdobycia dwóch srebrnych medali reprezentant Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz po starcie w Chorwacji czuł niedosyt, gdyż trzy punkty zabrakło mu do awansu do finału w konkurencji pistolet szybkostrzelny i tym samym stracił szansę zdobycia przepustki na igrzyska w Tokio.

Podobnie jak szer. Oskar Miliwek w pistolecie standard 3x20, bardzo blisko najcenniejszego medalu była szer. Paula Wrońska w konkurencji karabin na 300 m na leżąco. Reprezentantka Polski uzyskała tyle samo punktów – 595 – co Szwajcarka Muriel Zueger. O podziale medali zadecydowały strzały zakwalifikowane jako wewnętrzne dziesiątki. Według przepisów międzynarodowej centrali strzeleckiej (ISSF) są nimi takie przestrzeliny, które co najmniej dotykają dodatkowego pierścienia znajdującego się wewnątrz pola „10”. Polka trafiła 25 wewnętrznych dziesiątek, a Szwajcarka 26. Tytuł mistrzowski przypadł więc Zueger. Brązowy medal z wynikiem 594 oczek zdobyła Szwajcarka Anji Senti.

Jedyny brązowy medal w Chorwacji wywalczył dla reprezentacji Polski szer. Tomasz Bartnik, mistrz świata z 2018 roku w strzelaniach z karabinu z trzech postaw. Strzelec trenujący na co dzień w sekcji strzeleckiej warszawskiej Legii w konkurencji karabin standard, 300 m, musiał uznać wyższość zawodników z Austrii. Złoto zdobył Gernot Rumpler, a srebro Bernhard Pickl.

W Osijeku blisko podium była drużyna pistoleciarzy w konkurencji pistolet szybkostrzelny. Szer. Oskar Miliwek, mł. chor. mar. Piotr Daniluk i Dawid Klimek w pojedynku o brązowy medal przegrali jednak 7:9 z reprezentantami Czech. Piątą lokatę wywalczyła w finale strzelań z pistoletu sportowego st. szer. Klaudia Breś, która dogrywkę o pozostanie w czołowej czwórce przegrała z Rosjanką Witaliną Batsaraszkiną.

Z kolei Polki miały pecha w konkurencji drużynowych strzelań z karabinu w trzech postawach. Do rywalizacji zgłosiły się wraz z nimi jedynie Szwajcarki i dlatego finał z udziałem naszych reprezentantek i ich konkurentek potraktowano jako potyczkę o medale Grand Prix, a nie mistrzostw Europy. Polki okazały się lepsze i złote krążki odebrały plut. Sylwia Bogacka, kpr. Karolina Kowalczyk i st. szer. Paula Wrońska.

Jedyny brązowy medal w Chorwacji wywalczył dla reprezentacji Polski szer. Tomasz Bartnik. Fot. CWZS

Na poznańskim torze regatowym Malta o medale mistrzostw Europy w kajakarstwie rywalizowało około 700 zawodników z 35 państw. W ostatnim sprawdzianie przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio reprezentanci gospodarzy wywalczyli sześć medali: złoty, trzy srebrne i dwa brązowe. Jeden z nich wywalczył duet z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz. Szer. Dominika Putto i szer. Katarzyna Kołodziejczyk zdobyły srebro w nieolimpijskiej konkurencji K-2200 m. Polki przegrały o 0,38 s ze Słowenkami oraz wygrały zaledwie o 0,033 s z Węgierkami. Z kolei 0,015 s zabrakło do podium Kołodziejczyk i jej koleżankom (szer. Helenie Wiśniewskiej, Annie Puławskiej i Justynie Iskrzyckiej) w finale czwórek na dystansie 500 m. Polki finiszowały na czwartej pozycji, a na trzeciej były reprezentantki Danii.

SZUS

autor zdjęć: Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/REPORTER/East News

dodaj komentarz

komentarze


Kurs na dyplomację
 
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Rusza PKW Islandia
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polak najlepszym podoficerem NATO
Świętuj razem z żołnierzami!
Javelin gwarantuje skuteczność
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Course on Diplomacy
NATO ćwiczy w Gruzji
GROM, czyli gotowi ratować życie
Abramsy dla 1 Brygady
Afghanistan: Going Back Home
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Powstanie było czymś niezwykłym
Szczyt NATO już w poniedziałek
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Żeglarki na kursie po medal
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wilki znów na Mazurach
Abrams – czołg niepokonany w walce
Psy (w) WOT
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
V-2 leci do aliantów
Świat skacze w otchłań
Military Doctor 2021
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Nagroda nie tylko od dowódcy
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Kontyngent do zmiany
Co ze sprawdzianem z WF?
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Umowa na Mieczniki podpisana
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Lider po amerykańsku
Nowe książeczki wojskowe
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Dwa zwycięstwa zapaśnika
NATO Andersa
Poligon na miarę XXI wieku
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO