moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Topaz w ASzWoj-u

Akademia Sztuki Wojennej wzbogaciła się o kolejną specjalistyczną pracownię. Na uczelni otwarto dziś laboratorium zautomatyzowanego zestawu kierowania ogniem Topaz. Ponieważ każdy z używanych przez Siły Zbrojne RP systemów artyleryjskich jest wyposażony w ten zestaw, z pracowni będą korzystać wszyscy oficerowie z jednostek artyleryjskich, którzy studiują lub odbywają specjalistyczne kursy w Akademii.

Wszystkie używane przez polskich żołnierzy systemy artyleryjskie, począwszy od armatohaubic Krab kalibru 155 mm, przez armatohaubice Dana kalibru 152 mm, haubice Goździk kalibru 122 mm, moździerze Rak kalibru 120 mm, aż po wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, są wyposażone w zintegrowany system zarządzania walką Topaz. Pozwala on dowódcom pododdziałów i jednostek artylerii nie tylko kierować ogniem podległych im komponentów bojowych, lecz także przekazywać dane rozpoznawcze zebrane na przykład przez radary pola walki, wysuniętych obserwatorów czy bezzałogowe statki powietrzne. Topaz umożliwia ponadto współdziałanie z jednostkami artylerii sojuszników.

Dlatego tak ważne jest, aby przyszli artylerzyści mogli dość wcześnie poznać zasady działania nowoczesnego systemu. Laboratorium Zautomatyzowanego Zestawu Kierowania Ogniem Topaz zostało otwarte dziś w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Z pracowni będą korzystać oficerowie z jednostek artyleryjskich studiujący lub odbywający specjalistyczne kursy w ASzWoj-u. Ale nie tylko. By pogłębić wiedzę i doskonalić wojskowe umiejętności, system będą mogli poznawać w warunkach laboratoryjnych również żołnierze innych specjalności.

– Jestem przekonany, że uruchomione dzisiaj laboratorium ZZKO Topaz wzbogaci proces dydaktyczny realizowany na Wydziale Wojskowym w kontekście nie tylko teoretycznego, lecz także praktycznego przygotowania oficerów wojsk rakietowych i artylerii oraz innych specjalności. Będzie to też dobre miejsce do konfrontowania oczekiwań oficerów z możliwościami systemu oraz z sytuacjami, jakie występują na współczesnym pole walki i mogą pojawić się na przyszłym – podkreślał gen. bryg. dr Robert Kosowski, rektor-komendant uczelni, który wspólnie z wiceprezesem Grupy WB Electronics Adamem Bartosiewiczem uroczyście otworzył laboratorium.

Uruchomienie w Akademii Sztuki Wojennej laboratorium Zautomatyzowanego Zestawu Kierowania Ogniem Topaz to efekt podpisanego w ubiegłym roku porozumienia o współpracy między ASzWoj-em i spółką WB Electronics SA, producentem systemu.

Pierwsi studenci i słuchacze Akademii będą mogli korzystać z laboratorium Topaza podczas ćwiczeń „Brama”, które rozpoczną się 15 marca.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WB Electronics, ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki coraz bliżej
„Ratownik” o krok bliżej
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Pies pomaga walczyć z PTSD
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Together on the Front Line and Beyond
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Ostatnia minuta Kutschery
Partnerstwo Polski i Litwy
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Ferie z wojskiem
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Co nowego w przepisach?
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Maj polskich żywych torped
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Outside the Box
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
GROM szkoli przyszłych operatorów
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Terytorialsi konstruktorami dronów
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Zmiana warty na wschodniej granicy
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Nowy starszy podoficer w SGWP
To nie mogło się udać, ale…
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Gladius wzmacnia armię
Partnerstwo daje siłę
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Kolejne Husarze prawie gotowe
Medal Honoru dla Ollisa
Sprawdzili się na macie i w ringu
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Zimowi podhalańczycy
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Medycyna pod ostrzałem
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Na styku zagrożeń
HIMARS-y w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Szwedzi z Piorunami
Premier wojenny
Kierunek Rumunia
Litwa stawia na poligony
Zatrzymanie pracownika MON-u
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Kursy podoficerskie po nowemu
Oko na Bałtyk
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO