moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saperzy i chemicy w akcji

Specjaliści z Ośrodka Analiz Skażeń, żołnierze chemicy oraz saperzy z Czarnej Dywizji sprawdzają odnalezione na terenie ośrodka Straży Granicznej w Lubaniu pojemniki z chemikaliami.

Saperzy z 23 patrolu saperskiego przyjęli zgłoszenie o materiałach niebezpiecznych we wtorek 13 października br. Znalezisko miało miejsce w Lubaniu na terenie Specjalistycznego Ośrodka Szkoleniowego Straży Granicznej, gdzie wcześniej podczas prowadzenia prac archeologicznych na terenie budowy budynku szkoleniowego, w pozostałości wojskowej transzei lub okopu, wykryto pojemniki z nieznanymi chemikaliami. Wykryte pojemniki prawdopodobnie pochodzą z okresu I wojny światowej lub okresu międzywojennego.

- Po sprawdzeniu miejsca znaleziska natychmiast zabezpieczono teren budowy, gdzie znajdowały się pojemniki i powiadomiono specjalistów i ekspertów z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń z Warszawy. Od soboty 17 października do pracy przystąpiliśmy wspólnie z chemikami Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń oraz z 5 Pułku Saperów z Tarnowskich Gór – relacjonuje st. chor. sztab. Radosław Mazur z 23 patrolu saperskiego z Bolesławca.

Podczas prowadzonych prac konieczna była ewakuacja ludzi w promieniu 300 metrów. Pojemniki, które podjęto z ziemi, zostały sprawdzone i podane analizie, a następnie zostaną przekazane do utylizacji. Konieczne było sprawdzenie całego terenu budowy pod kątem ewentualnego skażenia terenu oraz wody. - Centralny Ośrodek Analizy Skażeń jest jednostką specjalistyczną, jeśli chodzi o zakres pobierania, jak i rozpoznawania skażeń zarówno biologicznych, chemicznych, jak i radiologicznych. Do Lubania zostaliśmy wezwani do wsparcia merytorycznego z zakresu badań specjalistycznych oraz pobrania prób identyfikacji skażeń tego, co tutaj się znajduje. Po dokonanej analizie potwierdziliśmy, że są to środki drażniące z okresu I wojny światowej, które służyły jako środki do sprawdzenia szczelności masek, czyli środki o działaniu łzawiącym – wyjaśnia kmdr ppor. Bartosz Kamiński, Centralny Ośrodek Analizy Skażeń.

Tekst: mjr Artur Pinkowski

red. PZ

autor zdjęć: Centralny Ośrodek Analizy Skażeń

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
 
Święto sportów walki w Warendorfie
Inwestycja w żołnierzy
Strażnicy polskiego nieba
Pionierski dron
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Policjanci w koszarach WOT
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
The Power of Infrastructure
Podróż w ciemność
Świat F-35
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
GROM’s DNA
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Wypadek Rosomaka
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Specjalsi pod nowym dowództwem
Flyer, zdobywca przestworzy
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Kajakami po medale
Podejrzane manewry na Bałtyku
Ewakuacja Polaków z Izraela
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
„Różycki” zwodowany
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Pancerny kot w polskim wojsku
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Bezpieczniejsza Europa
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Rakiety dla polskich FA-50
Planowano zamach na Zełenskiego
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
NATO przechodzi do działania
Wyższe stawki dla niezawodowych
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Drukowanie dronów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Ratownik w akcji
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Śmierć gorsza niż wszystkie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO