moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jeszcze więcej OPW

Kolejnych 20 oddziałów przygotowania wojskowego (OPW) może zostać otwartych w przyszłym roku w szkołach średnich. Tak wynika z przygotowanego przez MON projektu rozporządzenia dotyczącego limitu tworzenia klas wojskowych w nowej formule. Organy prowadzące mogą już składać wnioski w tej sprawie. W sumie w 2021 roku będzie funkcjonowało 150 takich oddziałów.

Odziały przygotowania wojskowego (OPW) to nowa formuła klas wojskowych prowadzonych w publicznych i niepublicznych szkołach ponadpodstawowych. Ich tworzenie umożliwiła nowelizacja ustawy „Prawo oświatowe”. Dzięki wpisaniu tego rodzaju klas do systemu oświaty szkoły prowadzące OPW mogą liczyć m.in. na dotacje z MON-u (na zakup ubioru ucznia, specjalistycznego wyposażenia, budowę strzelnic i funkcjonowanie takiej klasy), współpracę z jednostką patronacką i wsparcie w zakresie szkolenia wojskowego oraz zwiększone subwencje oświatowe z MEN. – To wymierne korzyści, stąd zainteresowanie projektem było bardzo duże. Od początku jednak było wiadomo, że w danym roku będzie mogła powstać ograniczona liczba takich klas. Dlatego co roku ustala ją, z uwzględnieniem potrzeb rekrutacyjnych, możliwości szkoleniowych wojska, a także środków przeznaczonych na ten cel w budżecie, minister obrony narodowej – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Tegoroczny limit takich oddziałów wynosił 130. Zainteresowane placówki od stycznia mogły składać wnioski do MON-u o zezwolenie na utworzenie OPW. Ostatecznie klasy takie rozpoczęły działalność 1 września, a każdej z nich została przyporządkowana patronacka jednostka wojskowa. W sumie w OPW uczy się dziś ponad 3,5 tys. uczniów szkół średnich, m.in. z III Liceum Ogólnokształcącego „Kopernik” w Wyszkowie (jednostka patronacka to 1 Brygada Pancerna w Wesołej), Technikum nr 2 w Ostrołęce (2 Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu), Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku (7 Brygada Obrony Wybrzeża) i Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu (34 Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu ). W ciągu czterech lat nauki czeka uczniów 230 godzin lekcji z edukacji wojskowej, w tym 177 godzin zajęć praktycznych.

W przyszłym roku szansę na naukę w OPW zyskają kolejni uczniowie. Jak wynika bowiem z przygotowanego w resorcie obrony narodowej projektu rozporządzenia, w roku szkolnym 2021/22 będzie mogło powstać 20 kolejnych oddziałów. W sumie więc ma działać 150 takich klas.

Organy prowadzące szkoły do 31 marca mogą zgłaszać wnioski do MON-u o zezwolenie na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego w roku szkolnym 2021/2022 w danej placówce edukacyjnej. Szkoły muszą przy tym spełnić określone wymagania, m.in. mieć kadrę przygotowaną do prowadzenia zajęć z zakresu bezpieczeństwa. Ponadto bierze się pod uwagę potrzeby rekrutacyjne wojska w danym regionie.

Gdy przepisy wejdą w życie, a ma się tak stać prawdopodobnie już w październiku, MON zacznie rozpatrywać zgłoszenia. Według planów resortu w kolejnych latach przewiduje się stopniowe zwiększanie limitów do około 45 oddziałów rocznie, tak by do 2024 roku zostało utworzonych 330 takich klas.

Realizowany przy wsparciu MON-u nowy systemowy program klas wojskowych jest nadzorowany przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jego celem jest m.in. upowszechnienie edukacji w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, zasilenie rezerw sił zbrojnych i szeregów wojsk obrony terytorialnej, a także zwiększenie liczebności armii.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Dariusz Adamczyk/ CSŁiI

dodaj komentarz

komentarze


Na jakich zasadach gratyfikacja?
 
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Na ratunek „Rudemu”
Karą mogła być tylko śmierć
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Garnizon US Army na stałe
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Młot na dyktatora
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
To dobra ustawa dla wojska
Nowatorskie manewry Marszałka
VIS na misję
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
F-35 w powietrzu
Na trasie legendarnego biegu
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Wojna w świecie popkultury
Celne oko strzelców CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po wojnie będę szczęśliwy
Uparty Francuz od żuawów śmierci
O pomocy dla Ukrainy
Cegiełka na morzu
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Słowo czekisty
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Pod okiem rangersów
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
NATO patrzy na wschód
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Wspólne zakupy amunicji
Air Policing piątej generacji
Biały Dom o polskich MiG-ach
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Śladem profesjonalistów
NATO podsumowało 2022 rok
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO