moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO

Szef Obrony Królestwa Niderlandów adm. Rob Bauer został wybrany na nowego szefa Komitetu Wojskowego NATO. Zastąpi na tym stanowisku Brytyjczyka sir Stuarta Peacha. W korespondencyjnym głosowaniu szefów obrony państw NATO adm. Bauer zdobył większość z 30 głosów. Służbę w strukturach NATO oficer rozpocznie latem 2021 roku.

Kadencja szefa Komitetu Wojskowego NATO, marszałka lotnictwa sir Stuarta Peacha, kończy się w przyszłym roku. Jednak zgodnie z zasadami Sojuszu, już teraz konieczne było wskazanie jego następcy. Pod koniec sierpnia polski rząd zarekomendował na to stanowisko gen. Rajmunda T. Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jego kontrkandydatem był adm. Rob Bauer, szef Obrony Królestwa Niderlandów, były dowódca Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii.

Początkowo wybory miały się odbyć 19 września w Rzymie, podczas wyjazdowego posiedzenia Komitetu Wojskowego. Ostatecznie, z racji sytuacji epidemicznej, do spotkania 30 szefów sił zbrojnych Sojuszu nie doszło. Przedstawiciele NATO zmienili zasady wyboru nowego szefa KW i zdecydowali, że zostanie on wybrany korespondencyjnie w głosowaniu tajnym.

Dziś podczas wideokonferencji zostały otwarte koperty z głosami wszystkich 30 szefów obrony państw członkowskich Sojuszu. Kandydaci mogli też głosować na samych siebie. Ostatecznie największe poparcie zdobył adm. Bauer.

Komitet Wojskowy to najważniejsza władza w Sojuszu Północnoatlantyckim. W jego skład wchodzą szefowie obrony 30 państw członkowskich NATO, którzy wybierają przewodniczącego KW na trzyletnią kadencję. Komitet pełni funkcję doradczą w kwestiach wojskowych, a do jego głównych zadań należy m.in. przedstawianie m.in. Sekretarzowi Generalnemu NATO i Radzie Północnoatlantyckiej wypracowanych przez siebie opinii i wniosków. Przewodniczący wytycza kierunki rozwoju i określa tematykę prac Komitetu Wojskowego. Zajmuje się także kierowaniem pracą regionalnych dowództw Sojuszu. Komitet Wojskowy spotyka się dwa razy w roku – w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i w wybranej stolicy państwa członkowskiego.

Polskie siły zbrojne mają swoich przedstawicieli w strukturach dowódczych NATO. Od ubiegłego roku zastępcą szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) w belgijskim Mons jest gen. dyw. Piotr Błazeusz. Odpowiada on za m.in. planowanie strategiczne użycia sojuszniczych sił w operacjach NATO oraz UE, a także opracowywanie wojskowej strategicznej polityki, dyrektyw i procedur dotyczących sojuszniczych operacji.

Z kolei od stycznia tego roku na czele sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum, jednego z dwóch ważniejszych dowództw NATO, stoi gen. broni Krzysztof Król. Dowództwo jest odpowiedzialne za m.in. za bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu, siły szybkiego reagowania i siły wysuniętej obecności, a także natowską misję w Afganistanie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: defensie.nl

dodaj komentarz

komentarze


Nadchodzi era Borsuka
Dzień wart stu lat
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Przygotowani znaczy bezpieczni
Uczelnie łączą siły
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Wojsko przetestuje nowe technologie
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Kapral Bartnik mistrzem świata
Po co wojsku satelity?
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Borsuki jadą do wojska!
Razem na ratunek
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Z Su-22 dronów nie będzie
Pancerniacy jadą na misję
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Wojsko ma swojego satelitę!
Czwarta dostawa Abramsów
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Skytrucki dla Niemiec
Artylerzyści mają moc!
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Noc Dnia Podchorążego
Mundurowi z benefitami
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
wGotowości do reakcji
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Wojsko na Horyzoncie
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Pociski rakietowe dla Husarzy
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Nowe zasady dla kobiet w armii
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Niebo pod osłoną
Najdłuższa noc
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Komplet medali wojskowych na ringu
W krainie Świętego Mikołaja
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Militarne Schengen
Gdy ucichnie artyleria
Więcej Herculesów dla Abramsów
Plan na WAM
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Polski „Wiking” dla Danii
Zwrot na Bałtyk
The Darker, the Better

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO