moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kleeberczycy ze sztandarem

Waszym zadaniem jest obrona wschodniej Polski – mówił minister Mariusz Błaszczak, wręczając sztandar żołnierzom 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Uroczystość odbyła się w Kocku, gdzie 81 lat temu Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” stoczyła ostatni bój kampanii wrześniowej. Spadkobiercami jej tradycji są właśnie żołnierze z Lublina.

Stacjonująca na wschodzie Polski 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana wchodzi w skład tzw. Żelaznej Dywizji. – Spotykamy się w wyjątkowym miejscu. Na ziemi, która 81 lat temu została zroszona krwią polskiego żołnierza. To właśnie tu została stoczona ostatnia bitwa wojny 1939 roku – powiedział w Kocku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON wziął udział w niedzielę w uroczystości wręczenia sztandaru 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej. – To, że żołnierze generała Kleeberga dzielnie stawali do boju, było świadectwem, że Wojsko Polskie było dobrze przygotowane do starcia. Żołnierze byli waleczni, mężni, ofiarni. Gdyby nie pakt Ribbentrop-Mołotow, nóż wbity w plecy przez Rosję sowiecką 17 września 1939 roku, losy naszej ojczyzny potoczyłyby się inaczej – mówił minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak zauważył, że bitwa pod Kockiem została wygrana, a generał Franciszek Kleeberg podjął decyzję o kapitulacji tylko dlatego, że nie było szans na prowadzenia dalszej walki w dotychczas stosowany sposób. – Skapitulowali nie dlatego, że nie chcieli walczyć, nie dlatego, że nie byli przygotowani do stawienia czoła napaści niemieckiej, a później sowieckiej. Skapitulowali dlatego, że nie było nadziei na prowadzenie walki w takiej formie, jak dotąd. Przeszli do walki partyzanckiej – przypomniał minister obrony narodowej i dodał: – Dziś żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej, szczególnie 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, są spadkobiercami ich tradycji. Poświęcony i wręczony sztandar jest najwyższym znakiem męstwa, honoru i wierności ojczyźnie. Tacy są dzisiejsi żołnierze Wojska Polskiego – zaznaczył Błaszczak.

Z kolei gen. bryg. Michał Rohde zapewnił, że jego żołnierze będą godnie i z honorem reprezentować swoich patronów. – Ich czyny i wartości, którymi się kierowali, zawsze będą wyznacznikiem naszej służby dla ojczyzny – powiedział dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

Formowanie 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej rozpoczęło się w czerwcu 2019 roku. Minister obrony narodowej podkreślił, że to doskonały dowód na odradzanie się Wojska Polskiego na wschodzie kraju. – Żołnierze Wojska Polskiego wracają na te ziemie. Dowodem jest 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana – mówił Mariusz Błaszczak i dodał, że zadaniem żołnierzy Brygady, jak i całej 18 Dywizji Zmechanizowanej jest obrona wschodniej części Polski. – To jest zadanie, które zostało postawione dowódcom i żołnierzom. Dziś w czasie pokoju ich celem jest podnoszenie umiejętności, współpraca z siłami sojuszniczymi, szczególnie z wojskiem Stanów Zjednoczonych. Wszystko po to, by odstraszać ewentualnego agresora, by to, co dzieje się za wschodnimi granicami Rzeczpospolitej Polskiej, nie zagrażało naszej niepodległości i wolności – tłumaczył minister obrony narodowej.


Film: MON

Sztandar dla lubelskiej jednostki został ufundowany ze społecznej zbiórki. Matką chrzestną została Małgorzata Rohde, wnuczka gen. dyw. Franciszka Kleeberga, natomiast ojcem chrzestnym Piotr Kleeberg, wnuk generała. Na sztandarze wokół Krzyża Kawalerskiego umieszczono: herb Kocka, herb województwa lubelskiego, wizerunek Matki Boskiej Patronki Żołnierzy Września z sanktuarium w Woli Gułowskiej, a także odznakę pamiątkową 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. W akcie ufundowania napisano m.in.: „Niech otrzymany sztandar po wsze czasy będzie razem wami, a wy żołnierze z dumą dopisujcie kolejne chlubne karty historii 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej”. Podczas uroczystości dokument odczytał Andrzej Kleeberg, prawnuk dowódcy SGO „Polesie”.

19 Lubelska Brygada Zmechanizowana im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga jest podporządkowana 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Teraz trwa jej formowanie. Obecnie w skład Brygady wchodzą: batalion dowodzenia, dywizjon przeciwlotniczy, batalion czołgów, 19 Batalion Zmechanizowany w Chełmie, 3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu oraz 19 Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Chełmie. Pełną gotowość operacyjną jednostka ma osiągnąć w 2022 roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON, Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świecie popkultury
 
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Będziemy produkować więcej amunicji
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Startuje „Jaskółka”
Polski wkład w „Wisłę”
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Cegiełka na morzu
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Medic on the Battlefield
Wspólne zakupy amunicji
Garnizon US Army na stałe
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Słowo czekisty
Biały Dom o polskich MiG-ach
Pod okiem rangersów
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Na trasie legendarnego biegu
To dobra ustawa dla wojska
Śladem profesjonalistów
Karą mogła być tylko śmierć
O pomocy dla Ukrainy
Młot na dyktatora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
NATO patrzy na wschód
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Nowatorskie manewry Marszałka
F-35 w powietrzu
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
VIS na misję
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
NATO podsumowało 2022 rok
Celne oko strzelców CWZS-u
GROM szuka odważnych
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Na ratunek „Rudemu”
Air Policing piątej generacji
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Great Game on the Sea
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Kormorany, czyli praca zespołowa
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO