moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowódca generalny rozpoczyna drugą kadencję

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. Jarosława Mikę na kolejną kadencję na stanowisku dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych - poinformowało dziś Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akt mianowania generał Mika odbierze jutro w Belwederze z rąk zwierzchnika sił zbrojnych.

Generał Jarosław Mika pełni swoją funkcję od 2017 roku. W listopadzie ubiegłego roku na wniosek ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, otrzymał czwartą generalską gwiazdkę, czyli został awansowany do najwyższego stopnia w polskiej armii. Już od pewnego czasu pojawiały się nieoficjalne informacje, że po upływie trzyletniej kadencji generał pozostanie na stanowisku dowódcy generalnego. Dziś przed południem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oficjalnie potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia. Akt mianowania gen. Mika odbierze jutro w Belwederze. Wręczy go prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Obecny dowódca generalny ma 58 lat. Do armii wstąpił w 1981 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademię Obrony Narodowej oraz międzynarodowe kursy w Holandii i Wielkiej Brytanii. W latach 90. pełnił służbę m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego i Dowództwie Wojsk Lądowych. Potem kierował brygadą wsparcia dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód, 20 Bartoszycką Brygadą Zmechanizowaną, a także 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. Służył na misji w Iraku oraz Afganistanie, gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy Regionu Wschodniego ds. Koalicyjnych. Został odznaczony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku oraz Afganistanu.

Gen. Jarosław Mika dowódcą generalnym został w lutym 2017 roku, zastępując gen. Mirosława Różańskiego. Nie wiadomo jednak, jak długo pozostanie na stanowisku. Przedstawiciele rządu już kilkakrotnie zapowiadali, że DGRSZ zostanie wkrótce zlikwidowane.

Dowództwo Generalne rozpoczęło działalność 1 stycznia 2014 roku. Zastąpiło odrębnie działające dowództwa poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. W swojej strukturze ma inspektoraty wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych i szkolenia. Do 2018 roku istniał także inspektorat wojsk specjalnych, który jednak został połączony z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych. Ono także podlega dowódcy generalnemu.

DGRSZ odpowiada za dowodzenie jednostkami wojskowymi w czasie pokoju i kryzysu. Spoczywa na nim obowiązek szkolenia dowództw, sztabów wojsk i rezerw osobowych. System ten jest jednak powoli zmieniany. 10 listopada 2018 prezydent Duda złożył podpis pod ustawą, według której najważniejszym dowódcą w siłach zbrojnych został Szef Sztabu Generalnego WP. Podlegają mu: dowódca generalny, operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Zgodnie z intencją rządzących to pierwszy krok do uproszczenia i uporządkowania systemu kierowania polską armią. Kolejnym ma być właśnie likwidacja DGRSZ i przywrócenie odrębnych dowództw wojsk lądowych, specjalnych, marynarki wojennej i sił powietrznych. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi. W styczniu szef BBN Paweł Soloch w wywiadzie dla PAP stwierdził, że dokończenie reformy dowodzenia to jedno z zadań przewidzianych do realizacji w 2020 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-koreańskie rozmowy
 
Uwolnić zakładników
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Misja: obronić Finlandię
Porozumienie Sikorski-Stalin
Realia, a nie teoria
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Fiński debiut w Sojuszu
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Pierwszy polski Homar
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Narodziny polskich sił morskich
Kolejne zakupy dla wojska
Out of the Shadow
Unijna pomoc dla Ukrainy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Zanim wyruszą do Bagdadu
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Zielony talizman Polaków
Orka po koreańsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Abramsy jadą na ukraiński front
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sokół czuwa w Tatrach
PKW Orlik gotowy na misję
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
32 krążki pływaków-żołnierzy
Podchorążowie świętują
PKW Orlik już w Estonii
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Saperzy na wschodzie Polski
Najdłuższa noc
Terytorials na etacie
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
„Pług” idzie na śmierć
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ekspresowa pomoc
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
„Sokół” wylądował
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Futsal na zakończenie rywalizacji
Szef MON-u o planach obrony kraju
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Polski dzień strzelania w Rumunii
PGZ rośnie w siłę
Wiara bez wiedzy
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Wszystkie Pilice w wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO